021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

آزمون های شنوایی برای بزرگسالان

انواع کم شنوایی

آزمون های شنوایی برای بزرگسالان

کلینیک شنوایی نوین سمعک، ارزیابی های جامع ادیولوژیکی و مدیریت آسیب های شنوایی در بزرگسالان و کودکان ارایه می دهد. آزمون های شنوایی برای بزرگسالان شامل مجموعه ای از آزمون های تشخیصی هستند که جنبه های محتلف شنوایی شما را بررسی می کند.

 

آزمون های شنوایی برای بزرگسالان

 

ادیومتری تون خالص

 

ادیومتری تون خالص یک آزمون رفتاری است که حساسیت شنوایی را مشخص می کند. بیمار در اتاقک عایق صدا می نشیند، هدفون روی گوش بیمار قرار داده می شود و ازش خواسته می شود  به هنگام شنیدن صدای شبیه به صدای سوت دکمه پاسخ را فشار دهد. آرام ترین صدایی را که بیمار می شنود آستانه شنوایی نام دارد و بر روی ادیوگرام ترسیم می شود. آستانه ها در فرکانس های بالا و پایین برای هر دو گوش به صورت مجزا ثبت می شود. ادیوگرام افت شنوایی و میزان آن را نشان می دهد.

 

در صورت وجود افت شنوایی، اگر این افت در اثر عارضه های گوش خارجی و میانی رخ داده باشد با درمان دارویی یا جراحی قابل درمان است. این نوع کاهش شنوایی، افت انتقالی نامیده می شود. اگر کاهش شنوایی در اثر آسیب به گوش داخلی ایجاد شده باشد و در اکثر موارد این افت دایمی است. این نوع کاهش شنوایی را افت حسی عصبی می نامند.

 

تمایز و تشخیص بین این دو نوع افت شنوایی با استفاده از ویبراتور استخوانی که صدا رو با دور زدن گوش خارجی و میانی ، مستقیم به گوش داخلی میفرستد انجام می شود. اگر آستانه شنوایی در مسیر استخوانی بهتر از مسیر هوایی (هدفون) باشد نشان دهنده ی افت انتقالی است. و زمانیکه آستانه های مسیر استخوانی تقریبا مساوی آستانه های مسیر هوایی باشد نشان دهنده ی افت حسی عصبی می باشد.

 

ادیومتری گفتاری

 

ادیومتری گفتاری، توانایی تمایز و درک گفتار را ارزیابی می کند. بیمار در اتاقک عایق صدا می نشیند، هدفون روی گوش بیمار قرار داده می شود، ادیولوژیست کلماتی را برای بیمار ارایه میکند و بیمار باید کلمات شنیده شده را تکرار کند. پایین ترین سطحی را که بیمار قادر به شنیدن و تکرار کلمه باشد آستانه بازشناسی گفتار نامیده می شود. این آستانه در هر دو گوش به صورت مجزا ثبت می شود.

 

تمپانومتری

 

تمپانومتری یک آزمون عینی است که عملکرد گوش میانی را بررسی می کند. پروب پلاستیکی در ورودی کانال گوش بیمار قرار داده می شود. بیمار ممکن است صدای تونی را بشنود و نغییر فشاری احساس می کند. اگر تمپانومتری به صورت صحیح انجام شود اطلاعات مفیدی در مورد حجم کانال گوش،فشار و سختی(گذر دهی) پرده گوش به ادیولوژیست می دهد. تمپانومتری در تعیین حرکت نرمال پرده، وجود مایع پشت پرده، اختلال عملکرد شیپور استاش و گسیختگی زنجیره استخوانچه ای (آسیب به استخوان های گوش میانی) مفید می باشد

 

آزمون رفلکس اکوستیک

 

آزمون رفلکس اکوستیک، یک آزمون عینی است که پاسخ رفلکسی گوش میانی در پاسخ به اصوات با شدت بالا را اندازه می گیرد آزمون معمولا همزمان با تمپانومتری انجام می شود. از بیمار خواسته می شود بدون حرکت بشیند. صداهای بلند به منظور مشاهده رفلکس به گوش بیمار ارایه می شود. نتایج این آزمون برای تایید نتایج دیگر آزمون ها ، به ویژه زمانیکه پاسخ های بیمار قابل اعتماد نیست. همچنین این آزمون می تواند اطلاعاتی در باره اختلال عملکرد سیستم عصبی مرکزی بیمار ارایه دهد.

 

گسیل های صوتی شنوایی (OAE)

 

OAE نوعی تست عینی است که عملکرد سلول های مویی گوش داخلی را بررسی می کند. بیمار روی صندلی می شنیند و تا حتی الامکان باید ساکت و بدون حرکت باشد. مجموعه ای از اصوات از طریق پروب کوچکی که متناسب با گوش بیمار است ارایه می شود. پروب دارای یک بلندگو است که صدا رو تولید می کند و یک میکروفون که اکو تولید شده توسط گوش داخلی در پاسخ به صدا را ثبت می کند. OAE به همراه تمپانومتری در ارزیابی عملکرد شنوایی نوزادان و کودکان کاربرد زیادی دارد. حتی اگر در آزمون های رفتاری نتوانیم جوابی بگیریم این آزمون ها می توانند به ادیولوژیست یا پزشک اندیکاسیون خوبی از عملکرد شنوایی کودکان بدهند.

 

 

ادیومتری فرکانس بالا

 

ادیومتری فرکانس بالا نوعی تست رفتاری است که حساسیت شنوایی برای فرکانس های بالاتر (8000-20000) را ارزیابی می کند. بیمار در اتاقک عایق صدا مینشیند و هدفون ها روی گوش قرار داده می شود. از بیمار خواسته می شود با شنیدن صدای سوت دکمه پاسخ را فشار دهد همانند آنچه که در ادیومتری مرسوم انجام می دادیم.

 

برای بیمارانی که داروهای اتو توکسیک ( داروهایی که عارضه هایی برای گوش ایجاد می کنند) مصرف می کنند عوارض آن شامل کاهش شنوایی، وزوز و گیجی می باشد. آستانه های پایه ای فرکانس بالا برای بیماران قبل از مصرف این داروها را بدست آورده و در طول دوران مصرف دارو می توانیم آستانه ها را مانیتور کنیم و در صورت تغییر آستانه ، آن را به پزشک مربوطه ارجاع دهیم.

 

هزینه تست شنوایی سنجی بزرگسالان چقدر است ؟

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه تست شنوایی بزرگسالان با ما تماس بگیرید.

[تعداد: 4   میانگین: 5/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button