021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

افت شنوایی (مشکل شایع بین افراد مسن)

انواع کم شنوایی

افت شنوایی (مشکل شایع بین افراد مسن)

افت شنوایی مشکل رایجی است که در اثر نویز، بیماری و وراثت ایجاد می شود. افراد با مشکلات شنوایی در گفتگو با خانواده و دوستان به مشکل بر می خورند. همچنین در شنیدن صداهای خطر مثل بوق اتومبیل ها، صدای زنگ در و دیگر هشدار دهنده ها دچار مشکل می شوند. حدود یک سوم افراد 65 تا 74 ساله دارای کاهش شنوایی می باشند و تقریبا نیمی از افراد بالای 74 سال دچار کاهش شنوایی هستند.متاسفانه بعضی از این افراد نمی خواهند مشکلات شنواییشان قبول کرده و آن را انکار می کنند.

 

افت شنوایی (مشکل شایع بین افراد مسن)

 

افراد کهنسالی که نمی توانند به خوبی اصوات را بشنوند دچار افسردگی شده و از اطرافیان دوری می کنند به خاطر اینکه به دلیل عدم شنیدن و درک صحبت هایشان احساس یاس و خجالت می کنند. مشکلات شنوایی نادیده گرفته شده و درمان نشده به مرور زمان بدتر می شوند. اگر مشکل شنوایی دارید حتما به دکتر مراجعه کنید. سمعک ، تمرینات شنیداری، دارو و بعضا عمل جراحی از روش های رایج در درمان کم شنوایی هستند. مطالعات نشان داده است که احتمال ابتلای افراد مسن با کاهش شنوایی به زوال عقل و فراموشی بیشتر از افراد هم سن با شنوایی نرمال می باشد. توانایی های شناختی مثل حافظه و تمرکز در افراد مسن با مشکلات شنوایی نسبت به افراد با شنوایی نرمال سریع تر و زودتر کاهش می یابد. بنابراین درمان مشکلات شنوایی برای سلامت توانایی های شناختی مهم و تاثیر گذار می باشد.

 

 

علایم کاهش شنوایی

 

 

برخی افراد دچار کم شنوایی هستند اما اطلاعی از آن ندارند. شما باید به دکتر مراجعه کنید اگر :

 

  • در شنیدن پشت تلفن مشکل دارید

 

  • دنبال کردن مکالمه به هنگام صحبت کردن دو یا سه نفر برایتان دشوار باشد

 

  • اغلب از افراد بخواهید حرفهایشان را تکرار کنند

 

  • اگر صدای تلویزیون را بیش از حد زیاد می کنید و باعث شکایت اطرافیان می شوید.

 

  • در حضور نویز زمینه شنیدن برایتان دشوار می شود

 

  • اگر احساس می کنید اطرافیان من من می کنند

 

  • وقتی کودکان و زنان صحبت می کنند متوجه حرف هایشان نمی شوید

 

 

انواع کاهش شنوایی

 

 

 

افت شنوایی اشکال متفاوتی دارد. و می تواند در محدوده ای از افت ملایم تا ناشنوایی کامل متغیر باشد. ذو گروه بندی اصلی برای کاهش شنوایی وجود دارد:

 

 

افت شنوایی حسی عصبی

 

 

زمانی اتفاق می افتد که گوش داخلی یا عصب شنوایی آسیب دیده باشد. این نوع از کم شنوایی اغلب باعث افت شنوایی دایمی می شوند

 

افت شنوایی انتقالی

 

 

زمانی اتفاق می افتد که امواج صوتی نتوانند به گوش داخلی برسند.علت آن می تواند تجمع جرم گوش، مایغ یا پارگی پرده گوش باشد. درمان دارویی یا جراحی معمولا باعث بهبودی و بازگشت آن به حالت نرمال می شوند.

 

 

افت شنوایی ناگهانی

 

 

افت شنوایی حسی عصبی ناگهانی یا کری ناگهانی ، از دست دادن سریع و ناگهانی عملکرد شنوایی می باشد. و نیاز به درمان سریع و اورژانسی دارد.اگر این اتفاق برای شما یا اطرافیانتان بیفتد بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه فرمایید.

 

 

کم شنوایی وابسته به سن (پیر گوشی)

 

 

پیر گوشی یا کم شنوایی وابسته به سن به صورت تدریجی و با افزایش سن بروز می کند.پیر گوشی در بیشتر خانواده ها مشاهده شده و به دلیل تغییرات در ساختار های گوش داخلی و عصب شنوایی به وقوع می پیوندد. در پیرگوشی تحمل شنیدن اصوات بلند پایین آمده و شنیدن گفتار عادی سخت می شود. پیر گوشی معمولا به صورت دو طرفه بوده و به صورت یکسان هر دو گوش را تحت تاثیر قرار می دهد. کم شنوایی به صورت تدریجی اتفاق می افتد بنابراین فرد با مشکل پیرگوشی ممکن است متوجه نباشد که بخشی از شنوایی خود را از دست داده است.

 

 

وزوز گوش

 

 

وزوز گوش در میان افراد مسن رایج است. و معمولا به عنوان صدای زنگ در گوش تعریف می شود اما می تواند مثل صدای غرش، صدای تیک، هیس یا مثل پچ پچ باشد.ممکن است منقطع یا دایمی باشد.می تواند در هر دو گوش یا فقط یک گوش شنیده شود و شدت آن میتواند بلند و یا ارام باشد. وزوز معمولا در بزرگسالان اولین نشانه از وجود کاهش شنوایی را نشان می دهد. وزوز می تواند در همه ی انواع کم شنوایی ها دیده شود یا نشانگر علایم دیگر مشکلات مثل فشار خون بالا، حساسیت ها یا عوارض جانبی بعضی از دارو ها باشد. وزوز بیماری نیست بلکه یک نشانه است. چیز ساده ای مثل جرم گوش که مجرا را مسدود کند هم باعث وزوز می شود اما می تواند نتیجه عوارض دیگر بخش های بدن نیز باشد.

 

 

علل کم شنوایی

 

 

نویز بلند

 

 

نویز بلند یکی از علل اصلی کم شنوایی می باشد. نویز دستگاه ها و صدای موسیقی به گوش داخلی آسیب می رساند و منجر به کم شنوایی دایمی می شود. نویز بلند همچنین باعث وزوز نیز می شود. شما می توانید از بیشتر این کم شنوایی های حاصل از نویز با فاصله گرفتن از بلندگوها، تلویزیون، عدم استفاده از هدفون و یا با استفاده از پلاگ ها و محافظ های گوش پیشگیری کنید.

 

تجمع جرم

 

 

تجمع جرم یا مایع مجرای گوش را مسدود کرده و مانع از رسیدن صدا به گوش داخلی می شود. اگر انسداد مجرا در اثر جرم گوش باشد به دکتر مراجعه کنید تا با شست و شو انسداد را باز کند.

 

 

پارگی پرده گوش

 

 

پارگی پرده گوش عامل دیگری است که باعث کم شنوایی می شود.پرده گوش در اثر عفونت، تغییر فشار یا وارد کردن شی خارجی به گوش صدمه می بیند. اگر درد یا ترشح مایع از گوشتان دارید به پزشک مراجعه کنید.

 

 

عارضه های رایج در افراد مسن

 

 

 

عارضه های رایج در افراد مسن، مثل دیابت و فشار خون نیز در کاهش شنوایی این افراد تاثیر گذار است. ویروس ها و باکتری ها (عفونت گوش میانی) عارضه های قلبی، سکته، ضربه مغزی، و یا تومور می تواند بر شنوایی تاثیر بگذارند.

 

مصرف بعضی داروها

 

 

مصرف بعضی داروها نیز منجر به کاهش شنوایی می شود. داروهای اتوتوکسیک به گوش داخلی آسیب می رسانند و بعضا منجر به کاهش شنوایی دایمی می شوند. بعضی از این دارو ها برای درمان عفونتها، سرطان و بیماری های قلب استفاده می شوند. حتی مصرف آسپرین با دوز بالا مشکلاتی در شنوایی ایجاد می کند. اگر احساس کردید این داروها مشکلاتی برایتان به وجود آورده اند برای ادامه مصرفشان با پزشکتان مشورت کنید.

 

 

وراثت

 

وراثت نیز باعث کاهش شنوایی می شود. اما همه کم شنوایی ارثی به هنگام تولد بروز نمی کنند. برخی در سالهای بعد زندگی بروز می کنند.برای مثال بیماری اتوسکلروزیس که یک بیماری ارثی است و در آن رشد غیر عادی استخوان مانع از عملکرد نرمال ساختارهای گوش می شود و اغلب در میانسالی دیده می شود.

 

 

چگونه با کم شنوایی خود کنار بیاییم؟

 

 

اگر متوجه علایمی از کم شنوایی شدید با دکترتان صحبت کنید. اگر در شنیدن مشکل دارید باید:

 

اجازه بدهید اطرافیان بدانند شما مشکل شنوایی دارید

 

از اطرافیان بخواهید رو در روی شما قرار گرفته و با صدای ارام و رسا و بلندتر با شما صحبت کنند

 

به جای توجه به ژست و حالت بیان طرف گفتگو ، به کلماتش دقت کنید

 

اگر متوجه صحبت نشدید اجازه دهید طرف مقابل متوجه شود و حرفهایش را تایید نکنید

 

اگر متوجه نشدید از طرف گفتگو بخواهید جمله اش را تکرار کند

 

مکان مناسبی برای گفتگو پیدا کنید

 

مهمترین کاری که شما در صورت داشتن مشکل شنوایی می توانید انجام دهید مراجعه به پزشک می باشد. پزشک شما ممکن است مشکل شما را درمان کند یا به متخصص گوش حلق بینی یا ادیولوژیست ارجاع دهد.

 

 

 

نحوه گفتگو با فرد کم شنوا

 

 

با فردی که دچار کاهش شنوایی شده است جای ساکتی را برای گفتگو پیدا کنید که نویز مداخله کمتری داشته باشد

 

در جایی صحبت کنید که به اندازه کافی نور و روشنایی برای بهره مندی از ژست چهره داشته باشد

 

روبروی فرد قرار گرفته و با صدای واضح صحبت کنید. ارتباط چشمی برقرار کنید

 

کمی بلندتر از حالت عادی اما آهسته و شمرده و واضح حرف یزنید

 

با سرعت معقول حرف بزنید

 

در هنگام گفتگو ادامس و خوردنی نخورید و دهانتان را نپوشانید

 

اگر نیاز دیدید جمله را تکرار کنید یا شکل و ساختار ان را تغییر دهید

 

در یک لحظه فقط یک نفر صحبت کند

 

در صحبت با فردی که مشکل کم شنوایی دارد صبور ، مثبت و ریلکس باشید

 

[تعداد: 3   میانگین: 5/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button