021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

انواع آزمون های شنوایی

آزمون شنوایی

انواع آزمون های شنوایی

  اولین کاری که ادیولوژیست برای بیمار انجام می دهد اجرای مجموعه ای از انواع آزمون های شنوایی است. این آزمون ها نوع و میزان کم شنوایی را مشخص می کند. این آزمون ها کاملا ایمن و بدون درد هستند. و در اتاقک های عایق صوت با هدفون های مخصوص انجام می شوند. نتایج ثبت شده بر روی ادیوگرام که نشان دهنده ی نوع و میزان کاهش شنوایی است.

 

انواع آزمون های شنوایی

 

انواع تست شنوایی سنجی بصورت زیر میباشند:

 

ادیومتری تون خالص

 

این آزمون شنوایی سنجی از مسیر هوایی (مجرای گوش) به منظور ارزیابی توانایی شنیداری بیمار در فرکانس ها و شدت های مختلف استفاده می کند. از بیمار خواسته می شود داخل اتاقک عایق صوت رفته و هدفون را در گوشش قرار دهد. اصوات متعددی از طریق هدفون به گوش بیمار فرستاده می شود وظیفه بیمار فشار دادن دکمه پاسخ به هنگام شنیدن اصوات می باشد. سپس نتایج بر روی ادیوگرام رسم می شود. انواع آزمون های شنوایی

 

آزمون شنوایی مسیر استخوانی

 

نوع دیگری از آزمون های شنوایی سنجی است که پاسخ گوش داخلی به اصوات را اندازه گیری می کند. در این تست ، ویبراتوری پشت گوش قرار داده می شود که لرزش های بسیار آرامی را از طریق استخوان به صورت مستقیم به گوش داخلی می فرستد. این تست با تست قبلی که صدا را از طریق مجرای گوش به گوش می فرستاد تفاوت دارد. اگر نتایج این آزمون با نتایج آزمون ادیومتری از طریق مسیر هوایی یکسان نباشد ادیولوژیست از این اطلاعات به منظور تعیین نوع کم شنوایی شما استفاده می کند. انواع آزمون های شنوایی

 

آزمون گفتاری

 

این آزمون آستانه درک گفتاری یا پایین ترین شدت گفتاری که شما می شنوید را اندازه گیری می کند. و مشابه آزمون ادیومتری تون خالص است با این تفاوت که در این آزمون به جای تون خالص از محرک گفتاری با صدای زنده یا ضبط شده استفاده می شود.

 

تمپانومتری

 

این آزمون حرکت پرده گوش در پاسخ به فشار هوا را اندازه گیری می کند. از این تست شنوایی سنجی میتوانیم در شناسایی اختلالات گوش خارجی، میانی مثل تومور یا پارگی پرده استفاده کنیم. انواع آزمون های شنوایی

 

آزمون رفلکس اکوستیک

 

این آزمون انقباض غیر ارادی عضله گوش میانی را ارزیابی می کند و هدف از آن تعیین محل اختلال شنوایی (استخوانچه ها،حلزون،عصب شنوایی و .. ) و همچنین نوع کم شنوایی می باشد.

 

پاسخ ساقه مغز شنیداری (ABR)

 

این آزمون بیشتر در نوزادان به منظور غربالگری مشکلات شنوایی کاربرد دارد. در آزمون ABR الکترودهایی به سر و پشت گوش وصل می شود و هدفونی روی گوش بیمار قرار داده می شود از طریق هدفون صداهایی فرستاده شده و فعالیت امواج مغزی شنیداری در پاسخ به اصواتی با شدت های متفاوت ثبت می شود.

 

تست شنوایی گسیل های صوتی شنیداری (OAE) و غربالگری شنوایی نوزادان

 

OAE ها اصواتی هستند که در اثر لرزش سلول های مویی گوش داخلی تولید می شوند. در این آزمون های شنوایی از پروب های کوچکی که حاوی میکروفون و بلندگو به منظور تحریک و اندازه گیری پاسخ می باشد استفاده می شود.افراد با شنوایی نرمال این گسیل های صوتی را تولید می کنند و اگر افت شنوایی از 25-30 دسی بل بیشتر شود هیچ گسیل صوتی تولید نمی شود. این آزمون بیشتر در غربالگری شنوایی نوزادان استفاده می شود.

[تعداد: 9   میانگین: 5/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button