021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

تاثیر شکلات بر شنوایی و وزوزگوش

تاثیر مصرف شکلات بر شنوایی و وزوزگوش

تاثیر شکلات بر شنوایی و وزوزگوش

تاثیر مصرف شکلات بر شنوایی و وزوزگوش

 

نتایج مطالعات جدید نشان داده است که برخی از مواد غذایی اثر حفاظتی بر گوش دارند و یکی از مواردی که مطالعات زیادی در مورد آن شده است، تاثیر شکلات بر شنوایی و وزوزگوش می باشد.

 

این مطالعه توسط تیمی به سرپرستی سانگ یئون لی از گروه جراحی زیبایی بینی-جراحی سر و گردن ، بیمارستان دانشگاه ملی سئول انجام شد. در این مطالعه مجموعا 3575 نفر بین سنین 40 تا 64 سال مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج این مطالعه نشان داد که میزان کم شنوایی (یک طرفه یا دو طرفه) در افرادی که مصرف شکلات بالایی دارند، به طور قابل توجهی کمتر از افرادی بود که مصرف شکلات کمتری داشتند. به علاوه نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف شکلات خطر افت شنوایی دوطرفه و کم شنوایی فرکانس بالا را کاهش می دهد.

 

این مطالعه در نشریه Nutrients در سال 2019 چاپ شد. همچنین در این مطالعه رابطه معکوش بین فرکانس و شدت کم شنوایی با میزان مصرف شکلات مشاهده گردید.

 

با این حال، تعریف مکانیسم های علمی دخیل در این امر و یا ارتباط نتایج با مصرف نوع خاصی از شکلات مشخص نشده است. محدودیت های این مطالعه شامل این مورد می باشد که تاثیر مصرف شکلات در افراد بالای 65 سال را مورد بررسی قرار نداده است. و اگر افراد بالای 65 سال نیز مورد بررسی قرار می گرفتند می توانستیم رابطه بین مصرف شکلات و پیرگوشی بررسی کرده و به نتایج مفیدی برسیم.

 

فرضیه دیگری که مطرح است این است که مصرف شکلات باعث کاهش وقوع وزوز می شود اما این فرضیه با یافته های این مطالعه در تضاد می باشد. مصرف شکلات تاثیری بر وزوز و میزان آزاردهندگی آن ندارد.

 

 

شکلات و نقش حفاظتی از گوش

 

مطالعات حیوانی قبلی تر نشان داده است که ترکیبات شکلات نقش حفاظتی از گوش ایفا می کند. شکلات اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد و از آنجاییکه حلزون به شدت در برابر تنش اکسیداتیو آسیب پذیر می باشد، مصرف شکلات می تواند اثر حفاظتی بر حلزون داشته باشد. همچنین چندین مطالعه بین افت شنوایی و خطرات عروقی رابطه علت و معلولی را صحه گذاشتند. کاکائو عنصر اصلی شکلات، این خطرات را کاهش فشار خون و بهبود گشادی عروق کاهش می دهد.

 

 

چه نوع شکلاتی مفید می باشد؟

 

چه نوع شکلاتی مفید می باشد؟ متاسفانه محققان بر نوع شکلات مصرفی، دوز و مدت زمان مصرف کنترلی نداشتند. با این حال، شکلات شیری و نوشیدنی های شکلاتی گزارش شده است که تاثیری بر سلامت بدن ندارد.

 

این نوع تحقیقات نیازمند مطالعات بیشتر با کنترل بیشتر بر روی پارامترها می باشد.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button