021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

تست OAE

 

با آموزشی دیگر از سری آموزش های نوین سمعک با عنوان تست OAE در خدمت شما عزیزان هستیم. در این آموزش قصد داریم تست OAE را معرفی کرده و در مورد نحوه انجام تست OAE و کاربردهای آزمون OAE صحبت کنیم. ابتدا به معرفی این تست شنوایی پرداخته سپس نحوه انجام آن را شرح داده و در قسمت های بعدی مقاله در مورد کاربردها و انواع این تست شنوایی صحبت خواهیم کرد.

 

تست OAE چیست؟

 

تست OAE اولین آزمونی است که در برنامه غربالگری شنوایی نوزادان، بکار برده می شود. تست OAE می تواند انسدادهای کانال گوش، وجود مایع در گوش میانی و آسیب های سلول های مویی بیرونی حلزون شنوایی را آشکار سازد.

 

OAE ها اصوات شدت پایینی هستند که توسط گوش داخلی تولید می شوند. این اصوات به منظور بررسی عملکرد حلزون (به ویژه سلول های مویی خارجی) و دیگر بخش های گوش شامل عصب شنوایی کاربرد دارند. آزمون OAE معمولا در نوزادان به منظور تشخیص کم شنوایی مورد استفاده قرار می گیرد. آزمون OAE می تواند به صورت تقریبی حساسیت شنوایی را تخمین زده و در افراد متمارض نیز به منظور رد وجود کم شنوایی به کار گرفته شود. آزمون OAE معمولا در کنار آزمون ABR یا دیگر تست های شنوایی سنجی انجام می شود.

 

 

تست OAE و نحوه انجام آن

نحوه انجام تست OAE

 

نحوه انجام تست OAE بصورت زیر میباشد:

 

OAE آزمونی غیر تهاجمی و بدون درد است و می توان آن را در حالت خواب و بدون نیاز به بیدار کردن نوزاد انجام داد. پروب های کوچکی داخل گوش قرار داده می شود. این پروب ها صداهایی را به گوش میفرستند و صداهای تولید شدی و برگشتی توسط حلزون را ثبت می کنند. اگر حلزون عملکرد نرمالی داشته باشد باید در پاسخ به صدای ارسالی ، اکویی تولید کند. اگر افت شنوایی شما بیش از 30-25 دسی بل باشد پاسخ OAE دیگر تولید نمی شود. آزمون OAE انسداد مجرای گوش یا گوش میانی را نیز مشخص می کند.

 

نکته: به هنگام اجرای تست OAE، بیمار باید ساکت و بدون حرکت باشد.

 

انجام تست AOE

 

 

کاربردهای آزمون OAE

 

کاربردهای آزمون OAE بصورت زیر میباشد:

 

غربالگری شنوایی نوزادان  (به ویژه در نوزادان و افراد با اختلالات رشدی)

 

نخمین تقریبی حساسیت شنوایی

 

تمایز بین جز حسی و عصبی در افت های شنوایی حسی عصبی

 

استفاده در افراد متمارض

 

نکته: این اطلاعات را می توان در حین خواب و حتی در وضعیت کما به دست آورد و نیازی به همکاری فرد ندارد.

 

انواع OAE

 

 

OAE خود به خودی (SOAE)

 

حلزون گوش این اصوات را به صورت خود به خودی تولید می کند و نیازی به محرک خارجی نیست.این نوع از OAE در 50-40 درصد افراد با شنوایی نرمال مشاهده شده است.

 

 

OAE گذرا (TOAE)

 

در پاسخ به محرک با دیوریشن کوتاه معمولا محرک کلیک یا تون برست تولید می شود. این نوع از OAE در ارزیابی شنوایی نوزادان استفاده می شود.

 

DPOAE

 

در پاسخ به دو محرک همزمان اما با فرکانس های مختلف تولید می شود. این نوع از OAE در شناسایی آسیب های حلزون (برای مثال آسیب به حلزون در اثر صدای بلند یا اتوتوکسیتی) مفید است.

 

SFOAE 

 

در پاسخ به تون ممتد تولید می شود. این نوع از OAE از نظر بالینی کاربردی ندارد.

 

نکته: بعضی از عوارض می توانند باعث حذف OAE شوند عبارتند از: کیست ها، عفونت گوش خارجی، تنگی مجرای گوش ، فشار هوای غیر عادی گوش میانی، پارگی پرده، اتوسکلروزیس و کلستِیوتوما

 

دقت نتایج تست OAE

 

OAE قطعا نمی تواند کم شنوایی یا ناشنوایی را شناسایی کند. اگر در آزمون OAE ، نتیجه fail شود به منظور تشخیص دقیق کم شنوایی شما نیازمند تست های شنوایی دیگر و بیشتری هستید.

 

بعضی مواقع به دلیل وجود مایع در گوش یا سر و صدا و گریه کودک یا عوارض دیگر OAE دقیق نبوده و باعث fail شدن نتیجه تست می شود. دیگر عواملی که منجر به نتایج غیر دقیق OAE می شود شامل :

 

خوب قرار ندادن پروب در گوش

 

وجود بیش از حد جرم گوش

 

انسداد مجرا

 

عدم همکاری بیمار

 

بررسی کاربرد های بالینی علت کم شنوایی

 

DPOAE و TEOAE هر دو نمایانگر فعالیت سلول های مویی خارجی در پاسخ به محرک صوتی هستند. باید توجه داشت که تخمین آستانه حساسیت شنوایی به واسطه اطلاعات EOAE ها چندان مناسب و صحیح نمی باشند. EOAE ها تنها می توانند نمایانگر نرمالی یا نزدیک به نرمال بودن فعالیت گوش میانی و حلزون باشند اما نمی توانند منعکس کننده آستانه شنوایی فرد باشند .بنابراین نباید از آزمون های EOAE ها به جای ادیومتری مرسوم استفاده کرد. باید توجه داشت که با وجود اینکه ارتباط معکوسی بین دامنه EOAE و آستانه شنوایی وجود دارد، اما باید گفت که تغییرپذیری دامنه EOAE ها در افراد مختلف در حدود  25 دسی بل می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاربردهای بالینی تست OAE با ما تماس بگیرید.

 

افت حلزونی فرکانس بالا

 

رتباط بسیار قوی بین فرکانس های تون خالص دارای افت شنوایی و منطقه فرکانسی که در آن EOAE حذف یا کاسته شده وجود دارد. مطالعاتی که بر روی ارتباط بین دامنه DPOAEs و تغییر آستانه موقتی (TTS)  انجام شده است نشان داده که در هر دو مدل انسانی و حیوانی ، کاهش دامنه دارای مشخصه فرکانسی و ویژه هر فرکانس است. در کل باید گفت که درصورت وجود افت شنوایی، احتمال وجود EOAE ( نوعی از OAE ) بسیار کم میشود. در فرکانس هایی که آستانه های آنها بزرگتر از 25 دسیبل یا مساوی باشد، TEOAE وجود دارد. و در فرکانس هایی که افت شنو ایی وجود دارد، TEOAEs قابل ثبت نخواهد بود. در واقع باید گفت TEOAEs دارای ویژگی فرکانسی بسیار قوی هستند به طوریکه در افت های کمتر- مساوی 30 دسی بل شاهد حذف شدن TEOAEs خواهیم بود.

 

بررسی وضعیت حلزونی یا تست عملکرد حلزون

 

استفاده از EOAE بسیار حساس تر از اودیومتری رفتاری در بررسی عملکرد حلزونی می باشد.اغلب EOAE در فرکانسی حدود نیک اکتا و پایین تر از زانوی افت شنوایی فرکانس های بالا تمایل به کاهش از خود نشان میدهد. این ارتباط به واسطه مطالعه بر روی وابستگی جمعیت OHCS و آستانه های رفتاری بر روی حیوانات نیز تایید شده و مطابقت دارد .آنطور که مشخص است تا هنگامی که جمعیت OHCs در حلزون تا حدود 50 % کاهش نیابد هیچ تغییری  را در آستانه های  رفتاری  نمی توان مشاهده کرد. بنابراین  در  بررسی  وضعیت  حلزونی و OHCs استفاده از EOAEs نتایج مطلوبتر و دقیق تری را نسبت به PTA در اختیار میگذارد. ت

 

تشخیص افتراقی

 

یکی از مهم ترین کاربردهای آزمون OAE، در افتراق بین ضایعات حسی ازعصبی است. زیرا یک تست آبجکتیو و پیش عصبی میباشد. باید توجه داشت که اکثر ضایعات حسی مادرزادی یا اکتسابی بر روی OHCs (سلول مویی خارجی) تاثیرگذار بوده و بنابر این در آزمون EOAEs نیز نمایان می گردند . اما برخی ضاعات حسی هستند که چون بر IHCs (سلول مویی داخلی) تاثیرگذار هستند ،بنابراین هیچ نمودی در EOAEs نمایان نمیکنند. در مورد بیمارانی که افت متوسط تا عمیق دارند، وجود EOAEs و ثبت آن ،از تشخیص مشکل  Retrocochlear حمایت میکند.

در مورد استفاده از EOAE در در تشخیص افتراقی ، تمرکز اصلی گزارشات بر 4 مورد مختلف بوده است :

 

Acoustic Neuroma

 

کم شنوایی ناگهانی

 

نوروپاتی شنوایی

 

متمارضین

 

 

Acoustic Neuroma

 

در این گروه از بیماران از EOAE به عنوان یک ابزار در حین عمل جراحی برای گرد آوری اطلاعاتی در مورد وضعیت حلزونی استفاده می نمایند. ارزش تشخیصی EOAE ها در تشخیص اکوستیک نوروما بسیار محدود است . در واقع دقت کم آزمون در تشخیص را به این ربط می دهند که در بسیاری موارد تومور عصب هشت، به دلیل اختلال در تغذیه خونی حلزون، افت شنوایی نیز رخ داده و سبب حذف EOAE ها می شوند.

به نظر می رسد که استفاده از EOAE ها به هنگام پایش حین عمل جراحی اطلاعات مفیدی راجع به وضعیت حلزون گوش در اختیار جراح می گذارد. در ضمن می توان به عنوان یک آزمون مفید جهت بررسی وضعیت حلزون و وضعیت شنوایی فرد قبل و بعد از عمل جراحی استفاده نمود.

با وجود اینکه EOAE ها در تشخیص تومور اکوستیک نقش بسیار محدودی دارند اما می توان از آن به عنوان یک ابزار بالینی بسیار سودمند در مانیتورینگ قبل، حین و بعد از عمل جراحی برداشتن تومور استفاده قابل توجهی کرد.

 

کاهش شنوایی ناگهانی

 

برخی بیماران با افت شنوایی ناگهانی علیرغم دارا بودن افت شنوایی بارز و شدید، دارای پاسخ های EOAE هستند. در برخی بیماران با افت شنوایی ناگهانی ، آسیبی به سلول های OHC وارد نشده و آسیب مربوط به بخش های دیگر حلزون بوده است. البته باید توجه داشت که افت شنوایی ناگهانی می تواند در اثر آسیب یا درگیری عصب هشت یا مسیرهای شنوایی مرکزی نیز روی دهد. در هر صورت اگر علت افت شنوایی ناگهانی ، آسیب ساختارهای حلزونی باشد، EOAE ها بسیار کمک کننده خواهند بود.

 

نوروپاتی شنوایی

 

OAE هرا را می توان به واسطه تحریک همان سویی یا دگر سویی سرکوب کرد. مطالعاتی که بر سرکوب همان سویی انجام شده است؛ نشان می دهد که کوک دقیقی در سیستم محیطی شنوایی و نیز بخش وابران عصبی دسته زیتونی حلزونی غیر تقاطعی تغذیه کننده حلزون وجود دارد. مطالعات دیگر نشان داده است که تحریک دگرسویی با شدت پایین یا متوسط منجر به کاهش دامنه OAE می شود.

نوروپاتی شنوایی برای توصیف وضعیتی با علایم سه گانه زیر به کار می رود :

 

افت شنوایی رفتاری از حد ملایم تا عمیق

 

عملکرد نرمال و هنجار OHC ها

 

عملکرد غیرطبیعی مسیر های شنوایی مرکزی به واسطه نتایج ABR غیر طبیعی و یا افزایش آستانه رفلکس اکوستیک

 

از EOAE ها برای ارزیابی بالینی این بیماران استفاده می شود.

 

متمارضین

 

معمولا در تمارض های یک طرفه می توان از آزمون Stenger  استفاده کرد اما در موارد دو طرفه کار مشکل می گردد. استفاده از AEP ها مناسب به نظر می آید اما این آزمون ها نیز محدودیت های خاص خود را دارند. امروزه می توان از EOAE ها به عنوان یک تست سریع و ارزان غربالگری در موارد تمارض یک طرفه و دو طرفه استفاده نمود.

 

امیدواریم مطالب ارائه شده در باره تست OAE ، نحوه انجام تست OAE و کاربردهای آزمون OAE برای شما مفید واقع شده باشد.

در مجموعه نوین سمعک تمامی تست های شنوایی بخصوص تست OAE (او آ ای) با دقت بالایی انجام میشه و در کودکان معمولا برای تشخیص کم شنوایی و فالو آپ کردن بسیار تست مهمی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آزمایش شنوایی نوزادان میتوانید با بخش پذیرش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

[تعداد: 50   میانگین: 5/5]
Call Now Button