021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

سمعک عینکی

معرفی سمعک های عینکی

سمعک وسیله ای است که به منظور تقویت صدا به منظور درک بهتر و قابل فهم بودن گفتار و بهبود نقص شنوایی برای کاربران طراحی شده است. در ادامه به بررسی سمعک عینکی و مقایسه آن با سمعک های داخل گوشی و سمعک های پشت گوشی و سپس به معرفی انواع سمعکهای عینکی خواهیم پرداخت.

 

انواع متنوعی از سمعکهای مختلف وجود دارد که متناسب با طیف وسیعی از شیوه های زندگی، بودجه و درجات مختلفی از کاهش شنوایی طراحی شده اند.در ادامه به بررسی قیمت سمعک عینکی خواهیم پرداخت.

سمعک عینکی

انتخاب سمعک بر اساس نوع و میزان شدت کم شنوایی، نیازهای شنوایی و سبک زندگی افراد انجام می شود.

تمامی سمعک های دیجیتال و هوشمند در مرکز نوین سمعک مطابق با نیازهای فردی افراد و با ارزیابی پارامترهای مختلف صوتی و سبک زندگی به منظور دستیابی به رضایت بهینه مراجعه کنندگان تجویز می گردد.

سمعک عینکی چیست؟

همان طور که از اسمش مشخص است، این نوع سمعکها نوع دیگری از سمعک هستند که در آن قطعات سمعک بر روی انتهای دسته عینک جاسازی شده اند، میکروفون در انتهای سمعک و رسیور در قسمت مسطح فریم قرار داده می شود.

برای کسانی که هر دو مشکل شنوایی و بینایی دارند انتخاب هوشمندانه ای است.

حل دو مشکل شنوایی و بینایی در آن واحد با یک وسیله از مزایای این سمعکها هست.

سمعکهای دیجیتال جدید عینکی استخوانی و هوایی، روشی ظریف و کارامد برای حل مشکلات کم شنوایی ناشی از سن، کاهش شنوایی انتقالی و آمیخته همراه با حل مشکلات بینایی می باشد.

سمعکهای عینکی برای افراد با افت شنوایی ملایم تا متوسط مناسب می باشد.

همچنین برای کودکان کم ‌شنوا که گذاشتن سمعکهای داخل‌ گوشی و پشت‌ گوشی برایشان دشوار است و آن را پس می زنند گزینه مناسبی می باشد.

اگر گوش هایتان ضعیف است و از قرار دادن سمعک داخل گوشی یا پشت گوشی حس خوبی بهتان دست نمی دهد، سمعک عینکی گزینه مناسبی برایتان است.

مزایای سمعکهای عینکی

سمعک عینکی

در طی اواخر دهه1950 قبل از کمک گرفتن از سمعک های داخل گوشی افرادی که هم از عینک و هم از سمعک استفاده میکردند.

اغلب در گذاشتن عینک و یا سمعک مشکل داشتند و بعد ها با چسباندن دسته عینک به سمعک این مشکل تا حدی برای کاربران حل میشد.

ولی باز هم مشکلاتی برای استفاده از سمعک همچنان برای کاربر به دلیل بزرگی سمعک و دسته عینک وجود داشت.

اما این مشکلات با وارد شدن به تحول در ساخت سمعک عینکی تا حد زیادی برای بیماران با مشکلات کم شنوایی انتقالی حل شد.

سمعک عینکی ، همچنانکه از نامش برمی آید، این نوع سمعک مجموعه اي از دسته ها و یک یا دو سمعک می باشد.

در واقع دو نوع سمعک عینکی وجود دارد. اولین نوع به صورت فریم عینکی است که تمامی قطعات سمعک را در دل خود ( دسته ي عینک ) جا داده است.

این نوع سمعک هاي عینکی جزو اولین سمعک هاي به بازار آمده هستند و خیلی یغور و بزرگ به نظر میرسد.

در انواع سمعکهای عینکی و در مدل هاي جدیدتر کنونی دسته ي عینک در قسمت رو به جلو نازك و معمولی است و سمعک به وسیله ي مبدلی به آن قسمتی از دسته که پشت گوش می گیرد.

دور از دید همگان است محکم وصل می شود و تیوبی از سوي رسیور سمعک به گوش می رود.

این نوع سمعک ها کمتر جلب توجه می کند و نماي روبروي آن خیلی زیاد به عینک هاي عادي دارد به ویژه وقتی که سمعک بدون قالب گوش و فقط با استفاده از تیوب به گوش فرد متصل شود.

انواع سمعکهای عینکی

سمعک عینکی هوایی

در این تکنولوژی، صدا از طریق قالب گوشی به داخل گوش فرستاده می شود.

تنها تفاوت آن با سمعکهای پشت گوشی مرسوم، اینست که در سمعک عینکی ، اجزای سمعک داخل فریم عینک قرار داده می شود و برای افراد عینکی گزینه ایده الی است.

این نوع از سمعکها همانند سمعکهای پشت گوشی می باشد و از نظر تکنولوژی و عملکرد همانند سمعک پشت گوشی است.

سمعک های عینکی جهت دار

یک نوع سمعک عینکی میباشد و هیچ تفاوتی با دو نوع سمعک یاد شده ندارد فقط دو طرف دسته ی عینک قرار میگیردکه بنده به عنوان متخصص شنوایی برای سمعک های عینکی از نوع استخوانی معمولا از این نوع مدل اسفتاده نمیکنم.

چون به دلیل دو نوع ارتعاش از دو سمت سر و همینطور نبود مانعی برای تفکیک این دو نوع صدا افراد دارای ضایعه کم شنوایی رضایت خوبی در این مورد از سمعک ها ندارند.

ولی در مدل سمعک عینکی از نوع هوایی نسبت سیگنال به نویز در این نوع سمعک کاملا زیاد میباشد و بسیار رضایت بالای برای بیماران ما داشتهاستو چون دو میکروفتن در دو سمت سر قرار دارد جهت یابی و کیفیت و وضوح صدا با مراتب بیشتر از سمعک های یک طرفه میباشد.

سمعک عینکی

سمعک عینکی استخوانی

از انجاییکه روش کار این نوع سمعکها ، انتقال صدا به گوش داخلی از طریق مسیر استخوانی است، معیار کاندیداتوری خاصی برای افراد کم شنوا برای استفاده از این نوع سمعکها وجود دارد.

به طور کلی این سمعکها مناسب افرادی هستند که افت شنوایی شان انتقالی است.

این نوع از افت شنوایی در اثر انسداد مجرای گوش یا اختلالات گوش میانی شامل پارگی پرده گوش، ترشح فعال گوش میانی و بیماری های گوش داخلی و استخوانچه های گوش میانی که امواج صوتی را به گوش داخلی می فرستند ایجاد می شود.

در این نوع از کم شنوایی به دلیل اختلال عملکرد مسیر هوایی (گوش خارجی و میانی) سعی بر آن است صدا را با دور زدن مسیر هوایی به طور مستقیم به گوش داخلی بفرستیم.

این سمعک با قرار گرفتن روی ماستویید گوش صدا را به طور مستقیم به گوش داخلی هدایت می کند.

سمعک جیبی

سمعک های جیبی اولین سمعک های قابل حمل الکترونیکی می باشند و توسط Harvey fletcher در لابراتوار بل اختراع شد.

این سمعک ها شامل جعبه و قالب گوش هستند که با یک سیم به هم وصل هستند.

جعبه سمعک حاوی اجزای تقویت کننده الکترونیکی، باتری و کنترل ها است.

و قالب حاوی بلندگوی مینیاتوری است. اندازه این سمعک ها تقریبا هم اندازه کیف پول بوده و در جیب یا کمربند قرار داده می شود.

بدون در نظر گرفتن محدودیت اندازه سمعک جیبی، این سمعک ها می توانند تقویت بالا و طول عمر بالای باتری با هزینه کمتر را فراهم کنند.

سمعک های جیبی به دلیل قیمت پایینشان امروزه نیز به فروش می رسند.

البته امروزه میتوان گفت که سمعک های جیبی دیگر در بازار با توجه به پیشرفت تکنولوزی منسوخ شده اند ولی هنوز هم افرادی هستند که چون از ابتدا از این سمعک ها استفاده کرده اند نمیتواندد از سمعک های پیشرفته استفاده کنند.

به دلیل عادت پذیری که سیستم عصبی مغزی آن ها و راه های عصبی شنوایی افراد دارای کم شنوایی داشته است.

مزایای سمعکهای عینکی

استفاده راحت و آسان

فول دیجیتال و قابلیت ارایه چندین برنامه

عدم نگرانی در مورد رطوبت و ترشحات گوش. این سمعکها به دلیل قرار گیری در دسته عینک در پشت لاله گوش و عدم نیاز به ورود به درون گوش، خطری از جانب رطوبت و ترشحات گوش آن را تهدید نمی کند.

ایده آل برای افراد با کاهش شنوایی انتقالی

استفاده همزمان عینک و سمعک

مخفی بودن و در معرض دید نبودن سمعک عینکی به علت قرار گیری در فریم عینک

ظاهر خوب : سمعکهای عینکی در انواع و اقسام مدل ها و با فریم های متفاوت موجود هستند و انتخاب وسیعی پیش رویتان قرار می دهد.

احتمال گم شدن آنها به دلیل قرار داشتن بر روی سمعک بسیار پایین است.

کیفیت صدای فوق العاده و طبیعی

آیا سمعک عینکی را می توان برای همه افراد کم شنوا تجویز کرد؟

سمعک عینکی استخوانی برای افراد با کاهش شنوایی انتقالی شامل انسداد مجرای گوش (مادرزادی یا بدشکلی مجرای گوش)، اختلالات گوش میانی مثل پارگی پرده، عفونت های مکرر و مزمن گوش، اتوسکلروزیس، گسیختگی استخوانچه ای و دیگر اختلالاتی که مسیر هوایی انتقال صدا را مختل می کند کاربرد دارد.

از آنجاییکه سمعکهای عینکی هوایی از نظر عملکردی تفاوتی با سمعکهای پشت گوشی مرسوم ندارد تقریبا برای اکثر کم شنوایی ها می توان آن را به کار برد.

کاندیدای سمعک عینکی استخوانی

مشکلات پوستی شدید در مجرای گوش

سابقه عمل جراحی در گوش میانی

اوتیت مدیا (عفونت گوش میانی) مزمن (ترشحی)

انسداد مجرای گوش یا تنگی مجرا (استنوسیس)

در موارد بالا سمعک عینکی در صورت تجویز و تنظیم صحیح، نتایج خوبی برای بیماران به ارمغان می آورند.

مقایسه سمعکهای عینکی با سمعکهای پشت گوشی و داخل گوشی مرسوم

سمعک عینکی

سمعک عینکی هوایی همانند سمعکهای پشت گوشی مرسوم می باشند و همانند آنها دارای تکنولوژی های مختلف همانند تکنولوژی کاهش نویز زمینه، حذف فیدبک، دایرکشنالیتی میکروفون، تنظیم برنامه های مختلف و … می باشد.

و از نظر کیفیتی هم سطح با سمعکهای پشت گوشی با تکنولوژی یکسان می باشد.

امروزه سمعکهای عینکی جدید با قابلیت وایرلس و اتصال به وسایل الکترونیکی دیگر همچون تلویزیون، موبایل و … نیز به بازار عرضه شده اند.

در واقع سمعک عینکی هوایی از نظر عملکردی تفاوتی با سمعکهای پشت گوشی مرسوم ندارند و تنها تفاوتشان تفاوت ظاهری سمعک می باشد.

و مناسب افرادی هستند که همزمان مشکل بینایی و شنوایی دارند و همچنین مناسب کسانی است که دوست ندارند اطرافیانشان از وجود سمعک مطلع شوند.

سمعکهای عینکی استخوانی بر خلاف سمعک های پشت گوشی و داخل گوشی مرسوم که صدا را از طریق مسیر هوایی به گوش می فرستادند، از طریق استخوان صدا را به گوش داخلی می فرستند.

از محدودیت های این سمعک ها محدود بودن استفاده از آن برای افراد با کاهش شنوایی انتقالی است.

اما نسبت به سمعکهای پشت گوشی و داخل گوشی کیفیت صدای بالاتر و بهتری ارایه می کنند.

سمعک عینکی استخوانی نیز همانند سمعکهای مرسوم قابلیت برنامه ریزی، حذف نویز زمینه، کاهش فیدبک و دیگر تکنولوژی های موجود در سایر سمعک ها را دارا می باشند.

 

قیمت سمعک عینکی

 

عوامل مهمی در قیمت سمعک عینکی نقش دارند که از میان آنها می توان به سطح تکنولوژی آن، محدوده پوشش و برند آن اشاره کرد. ویژگی ها و امکانات به کار برده شده در سمعک های عینکی همانند قابلیت اتصال وایرلس و بلوتوث، ضد آب بودن و هوشمند بودن از فاکتورهای دیگری می باشند که بر قیمت سمعک عینکی تاثیر می گذارند. به طور کلی قیمت سمعک های عینکی گرانتر از سمعک های مرسوم می باشد و بر حسب تکنولوزی و برند، قیمتش از حدود 5 میلیون تومان تا 10 میلیون می باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سمعکهای عینکی و قیمت سمعک عینکی میتوانید با همکاران ما تماس بگیرید.

[تعداد: 29   میانگین: 5/5]
Call Now Button