021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

سمعک و زوال عقل

سمعک و زوال عقل

سمعک و زوال عقل

سمعک و پیشگیری از عوارض ثانویه

 

سمعک احتمال ابتلا به زوال عقل، افسردگی و افتادن را کاهش می دهد.

 

مطالعات جدید نشان داده است که سمعک و وسایل کمک شنوایی می تواند در افراد مسن، از امنیت جسمی گرفته تا سلامت مغزی مفید باشد. حدود 25 درصد افراد آمریکایی بین سنین 65 تا 74 سال درجاتی از افت شنوایی متوسط تا عمیق دارند این آمار در افراد بالای 75 سال بیشتر بوده و به پنجاه درصد می رسد. با این وجود بسیاری از افراد کم شنوا از سمعک استفاده نمی کنند.

 

طبق نظر متخصصین، کم شنوایی با اختلالات دیگری همچون اضطراب، افسردگی، زوال عقل و مشکلات حافظه، مشکلات راه رفتن و افتادن ارتباط مستقیمی دارد. اکنون، یک مطالعه در مجله انجمن سالمندان آمریکا نشان می دهد که استفاده از وسایل کمک شنوایی باعث می شود این مشکلات به طور قابل توجهی کاهش یابد.

 

این مطالعه توسط خانم الهام محمودی و همکارانش در دانشگاه میشیگان انجام شده است. در این مطالعه اطلاعات مربوط به 115000 فرد بالای 66 سال با مشکلات شنوایی بررسی شده است. بر طبق این مطالعه سمعک از وقوع این عوارض جلوگیری نمی کند بلکه زمان وقوع زوال عقل، اضطراب و افسردگی را به تاخیر انداخته و مشکلات راه رفتن و افتادن را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

در این مطالعه تفاوت قابل توجهی در نتایج افراد کم شنوایی که از سمعک استفاده می کردند با افرادی که استفاده نمی کردند، مشاهده گردید. در افرادی که از سمعک استفاده کرده بودند نتایج زیر مشاهده گردید:

 

کاهش نسبی خطر ابتلا به زوال عقل مثل آلزایمر حدود 18 درصد

 

کاهش نسبی تشخیص اضطراب و افسردگی حدود 11 درصد

 

کاهش صدمات ناشی از افتادن حدود 13 درصد

 

برخی از محققان باور دارند که انزوای اجتماعی که معمولا در کم شنوایی رایج است، می تواند منجر به تحریک ناکافی مغز شده و در نهایت منجر به مشکلات شناختی شود.

 

سمعک با دریافت و تقویت صدا باعث تحریک مسیرهای عصبی مغز می شود و از به تحلیل رفتن اعصاب و در نتیجه از وقوع زوال عقل و مشکلات همراه جلوگیری می کند. از طرف دیگر سمعک با بازیابی برقراری ارتباط، مانع از انزوای اجتماعی و پیرو آن مانع از اضطراب و افسردگی می شود.

 

برای دریافت مشاوره رایگان سمعک و اطلات بیشتر در مود ارتباط سمعک و زوال عقل میتوانید با نوین سمعک، بهترین کلینیک شنوایی سنجی در شمال تهران تماس حاصصل نمایید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button