021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

سمعک چیست؟

سمعک چیست

سمعک چیست؟

سمعک چیست؟

 

اولین حسی که انسان تجربه میکند و آخرین حسی که از دست میدهد شنوایی است. تمام وسایلی که در طول تاریخ لازم بوده تا در شنوایی انسان کمک کند شامل واژه سمعک میباشد. سمعک یک وسیله کمک شنوايي است که آن را در گوش قرار میدهند و به افراد کمک میکند که صداها را بهتر بشنوند .در واقع سمعک نوعی تقویت کننده ی الکترونیکی است که به افرادی که دارای مشکل شنوایی هستند کمک میکند که شنوایی نرمالی داشته باشند و افراد کم شنوا با کمک این وسیله صداها را مانند افراد معمولی بشنوند. در ادامه با مطلب سمعک چیست؟ با ما همراه باشید.

 

کار سمعک چیست؟

 

امواج صوتی که وارد گوش می شوند را دریافت می کندو آنها را مطابق با میزان و نوع افت شنوایی و مشکل شنوایی شخص ، پردازش می کند و سپس  صدای پردازش شده را تقویت و به گوش ارسال میکنند مدت زمانی که سمعک این کار را انجام میدهد بسیار کوتاه است.

 

تاریخچه سمعک

 

سمعک های که امروزه می بینیم تفاوت بسیاری با اولین سمعک ها دارند. در واقع اولین سمعک از شاخ حیوانات ساخته شده اند و باعث کاهش کم شنوایی شدند. سمعک های بعدی به صورت بسیارساده و حالت قیف مانندی مثل شیپور بودند که از لوله ساخته شده بودند و در واقع شبیه به این بود که لاله گوش را بزرگتر کرده بودند . با اختراع تلفن گام بزرگی در جهت ساخت سمعک های الکتریکی برداشته شد  و این یک دستاورد بزرگ بود چون قدرت صدار را بیشتر منتقل میکرد و اندازه باتری ها ، میکروفن ها و سایز سمعک ها کوچکتر شد . در نیمه قرن 20 سمعک ها به نهایت پیشرفت خود دست یافتند که قابل قیاس با سمعک های پیشین نبود.

 

 

مطلب پیشنهادی: کم شنوایی

 

 

فرهنگ استفاده از سمعک

 

در اوایل، فرهنگ عمومی سمعک را نمیشناخت و نسبت به پذیرش آن مقاومت میکردند، در ضمن به دلیل قیمت بالایی که داشت خیلی ها قادر به پرداخت هزینه آن نبودند. سازندگان سمعک برای اینکه ذهن ها را برای پذیرش سمعک آماده کنند تبلیغ آن را در قشر مرفه شروع کردند با توجه به اینکه سمعک نوعی فخر برای آنها به  حساب می آمد باعث گسترش آن شد. با توجه به نیاز مردم و با توجه به سن آنها شکل سمعک ها تغییر کرد که شامل سمعک های پشت گوشی و داخل گوشی و … شد.

با ورود دانش دیجیتال و کامپیوتر امکان ساخت سمعک های مدرن امروزی با امکانات بیشتر و قیمت مناسبتر به وجود آمد.

 

انواع سمعک ها

 

با توجه به کارکرد و ویژگیهای خاص سمعک برای انواع شنوایی ها طیف گسترده ای از سمعک های وجود دارد از نظر سطح تکنولوژی سمعک ها به 4 دسته اصلی تقسیم میشوند که شامل موارد زیر می باشد:

 

پایه

متوسط

پیشرفته

عالی

 

از نظر شکل ظاهری به دو دسته اصلی قابل تقسیم هستند:

 

پشت گوش

داخل گوش

 

 

مطلب پیشنهادی: قیمت سمعک

 

 

 

مزایا استفاده از سمعک چیست؟

 

کم شدن مشکلات ارتباطی

 

استفاده از سمعک باعث بهتر ارتباط گرفتن با جمع های خانواده، محیط کار ، فروشگاه ها و محیط بیرون از منزل می شود. استفاده از سمعک باعث کاهش افسردگی  ،اضطراب و انزوا  و باعث افزایش اعتماد بنفس و بهبود خواب در افراد کم شنوا می شود .

 

کاستن مشکلات شناختی

 

تحقیقات نشان داده است که اگر کم شنوایی درمان نشود و به موقع از سمعک استفاده نشود این کار باعث کاهش عملکرد های شناختی ( یادگیری،حافظه) و زوال عقل، مشکلات درک گفتار و آلزایمر می شود .

 

کاهش وزوز گوش

 

تعداد زیادی از افراد از وزوز گوش اذیت میشوند در سمعک با توجه به برنامه مشخصی که برای وزوز گوش وجود دارد باعث از بین رفتن وزوز گوش و استرس ناشی از وجود وزوز میشود.

 

استفاده از تلویزیون

 

سمعک به شنیدن صدای بهتر تلویزیون کمک میکند و لازم به زیاد کردن بیش از حد صدای تلویزیون نمی باشد.

 

تقویت زبان و گفتار

 

عدم توجه به کودکان کم شنوا و تهیه نکردن به موقع سمعک با توجه به اینکه در سن آموزش و یادگیری هستند باعث دشواری در امر یادگیری و مشکلات درک گفتاری میشوند که با استفاده به موقع از سمعک  این مشکلات برطرف شده و باعث رشد سریعتر زبان و گفتار میشود.

 

افزایش کیفیت زندگی

 

افراد کم شنوایی که از سمعک استفاده میکنند کیفیت زندگی بهتری نسبت به افرادی که در مقابل دریافت سمعک مقاومت می‌کنند، دارند. این افراد استرس های جسمی و ذهنی کمتر و خواب بهتری دارند .

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با متخصصین کلینیک شنوایی سنجی نوین سمعک در ارتباط باشید.

 

 

 مطالب مرتبط:

 

 

راهنمای خرید سمعک

خرید سمعک

کلینیک شنوایی سنجی در قیطریه تهران

کودکان کم شنوا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button