021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

عفونت گوش و درمان جراحی

عفونت گوش

عفونت گوش و درمان جراحی

بیماری اوتیت میانی مزمن، عفونت طولانی مدت گوش میانی است و علایم آن شامل ترشح از گوش، کاهش شنوایی، وزوز، گیجی و درد گوش می باشد. علایم بیماری بستگی به میزان گسترش بیماری و محل ضایعه دارد . روش های درمان عفونت گوش را در ادامه شرح خواهیم داد.

 

 

عفونت گوش و درمان جراحی

 

درمان دارویی عفونت گوش

 

درمان های پزشکی عفونت های مزمن گوش اغلب ترشح گوش را کنترل می کند. گوش معمولا توسط پزشک در مطب با استفاده از میکروسکوپ و عمل ساکشن تمیز می شود. قطره های گوش ممکن است برای از بین بردن عفونت استفاده شوند. استفاده از آنتی بیوتیک های در برخی از بیماران ضروری می باشد. اگر در گوش و یا در اطراف آن درد دارید، ترشح گوش، سرگیجه، خارش یا بی حسی در صورتتان یا سایر تغییرات غیرمعمول را تجربه می کنید، باید بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید.

 

درمان جراحی عفونت گوش

 

برای سالیان متمادی درمان جراحی، درمان موفقیت آمیز برای اوتیت مزمن، کنترل عفونت و جلوگیری از عوارض جدی آن شناخته شده است. پیشرفت تکنیک های جراحی در حال حاضر امکان بازسازی مکانیسم شنوایی بیماران را در اغلب موارد فراهم کرده است. ممکن است پرده گوش نیاز به برداشتن و پیوند با بافت های جدید داشته باشد و این عمل امروزه امکان پذیر است. استخوان آسیب دیده را می توان با اعضای مصنوعی (از جنس غضروف) و یا با استخوان های بخش های دیگر گوش جایگزین کرد.

 

یک قطعه ی نازک پلاستیکی (Silastic) اغلب در پشت پرده استفاده می شود تا از تولید و گسترش آسیب بافتی جلوگیری و موجب بهبود عملکرد طبیعی گوش میانی و حرکت پرده ی گوش شود. زمانی که گوش از بافت های زخمی پر و یا ستخوان ها تخریب شده باشند، عمل جراحی معمولا در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول جراحی قطعه ی پلاستیکی سفتی درون گوش قرار داده می شود تا باعث بهبود شنوایی شود. در جراحی دوم پلاستیک برداشته می شود. در طول عمل جراحی، منطقه جراحی شده برای بررسی باقی مانده عفونت و یا عود آن مورد بررسی قرار می گیرد و تلاش برای بازگرداندن شنوایی انجام می شود.

 

مطلب مرتبط: خرید سمعک

 

چشم انداز جراحی گوش

 

اگر برای اولین بار برای عمل جراحی پارگی پرده اقدام می کنید، پیوند پرده گوش در 90 درصد بیماران موفقیت آمیز است.

 

بهبود شنوایی پس از جراحی بستگی به عوامل متعددی دارد.

 

در بیشتر بیماران، برای بهبود وضعیت شنوایی،معمولا دو عمل جراحی مورد نیاز است. ضروری است که عمل جراحی مرحله دوم به منظور جلوگیری از عود بیماری و برداشتن عفونت های باقی مانده در گوش انجام شود. به علاوه در عمل جراحی دوم، تلاش برای بهبود عملکرد شنوایی نیز انجام می شود.

 

روش های جراحی برای عفونت های مزمن گوش

 

میرینگوپلاستی

 

عملی است که برای ترمیم پارگی یا سوراخ پرده گوش انجام می شود. میرینگوپلاستی زمانی انجام می شود که گوش میانی عفونتی نداشته باشد و یا استخوان های گوش میانی بیماری نداشته باشند. این عمل جراحی عملکرد گوش میانی را به حالت نرمال برگردانده و موجب بهبود شنوایی می شود. عمل جراحی تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. بافت های پیوندی برای ترمیم پرده گوش مورد استفاده قرار می گیرد. بیمار ممکن است برای یک شب در بیمارستان بستری و در عرض یک هفته به کار و زندگی اش بازگردد. در بیشتر افراد بهبودی کامل هشت هفته طول می کشد. همزمان با بهبودی پرده، بهبودی شنوایی نیز روی می دهد.

 

تیمپانوپلاستی

 

هدف از تیمپانوپلاستی این است که فضاهای گوش را از نظر وجود عفونت بررسی کرده و شنوایی را بهبود بخشیم. هدف از انجام عمل جراحی، از بین بردن عفونت ها و ترمیم ساختارهای مکانیسم انتقال صدا و پرده ی گوش می باشد. این عمل جراحی می تواند کم شنوایی را بهبود ببخشد. جراحی ممکن است در یک یا دو مرحله انجام شود. تیمپانوپلاستی یک عمل جراحی سرپایی است که برخی از بیماران بعد از عمل مرخص می شوند و برخی از آنها برای یک شب بعد از عمل جراحی بستری می شوند.

 

بیشتر عمل های تیمپانوپلاستی از طریق برشی از پشت گوش تحت بی حسی موضعی یا کلی انجام می شود. جراحی ممکن است از طریق مجرای گوش انجام شود. سوراخ و پارگی با فاسیا یا پریکاندریوم ترمیم می شود. انتقال صدا با قرار دادن یا جایگزینی استخوان های آسیب دیده انجام می شود. گاهی اوقات از یک قطعه غضروفی برای سفت نگه داشتن پرده گوش و جلوگیری از عود کلستیاتوما استفاده می شود.

 

 

رادیکال ماستویدکتومی

 

هدف از این عمل جراحی، حذف عفونت بدون در نظر گرفتن بهبود شنوائی است. معمولا بر روی آن دسته از بیماران مبتلا به عفونت که عفونتشان بسیار مقاوم است، انجام می شود. گاهی اوقات، پیوند چربی، عضله یا استخوان برای کمک به بهبود مناسب گوش ضروری است. رادیکال ماستویدکتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و ممكن است نیاز به یك شب بستری باشد. معمولا بیمار ممکن بعد از عمل جراحی به یک تا دو هفته استراحت نیاز دارد. بهبودی کامل چهار ماه زمان می برد.

 

Meatoplasty

 

اگر رادیکال ماستویدکتومی انجام شود، دهانه ی مجرای گوش گاهی اوقات باید با حذف بخش غضروفی گوش بزرگ شود که به آن Meatoplasty می گویند. پس از انجام این روش، تمیز کردن حفره ماستوئید راحت تر انجام می شود.

 

 

پس از عمل جراحی گوش چه چیزی در انتظارمان است؟

 

در بیشتر موارد ممکن است بعد از یک هفته تا ده روز به زندگی روزمره تان بازگردید. بهبودی در هشت هفته کامل می شود هر چند که ممکن است بهبود شنوایی تا چند هفته مشخص نشود. علائمی وجود دارد که ممکن است بعد از عمل جراحی دیده شوند :

 

اختلالات چشایی و خشکی دهان

 

اختلال چشایی و خشکی دهان بعد از جراحی گوش امری غیر معمول نیست. در برخی از بیماران اختلال بلند مدت و دائمی است. این به دلیل درگیری عصبی است که همراه با پروسه بیماری از بین می روند یا آسیب می بینند. این عصب ا احساس طعم و مزه ی تنها بخشی از زبان را عصب دهی می کند.

 

وزوز

 

وزوز گوش (سر و صدای سر) اغلب قبل از جراحی وجود داشته و بعد از جراحی به طور موقت وجود دارد. ممکن است برای یک یا دو ماه بعد از عمل، وزوز ادامه پیدا کند و سپس با بهبود شنوایی، وزوز کاهش یابد. اگر کم شنوایی بهبود نیابد و یا حتی بدتر شود، وزوز نیز بهبود نمی یابد. وزوز گوش ممکن است ادامه یابد و یا حتی بدتر شود.

 

بی حسی گوش

 

بی حسی در اطراف و خود گوش بعد از عمل جراحی رایج است. این بی حسی ممکن است تمام گوش خارجی را درگیر کند و برای شش ماه ادامه داشته باشد و یا حتی ممکن است دائمی شود.

 

علائم فک

 

مفصلی که در آن ناحیه فک جلوی مجرای گوش واقع شده است. درد یا سفتی فک پس از جراحی گوش بسیار شایع است. این درد یا سفتی تدریجا کاهش می یابد و معمولا در عرض یک تا دو ماه به طور کامل از بین می رود.

 

فشار گوش

 

فشار گوش یا احساس اختلال تعادلی خفیف بعد ازعمل جراحی گوش رایج است. این احساس رفته رفته برطرف و از بین می رود.

 

عفونت قارچی گوش

 

عفونت قارچی گوش یا اتومایکوسیز (otomycosis) عفونتی است که روی بخش خارجی گوش تاثیر می گذارد. گونه های مختلفی از قارچ ها باعث عفونت و مشکلات دیگر گوش می شوند. افراد مبتلا اغلب دچار کاهش میزان شنوایی، درد و قرمزی گوش می شوند. مهمترین گونه قارچ که باعث عفونت قارچی گوش می شود اسپرژیلوس است و حدود 75 درصد از عفونت های گوش توسط این گونه ایجاد می شود. دومین گونه مهم در ابتلا به عفونت قارچی گوش، کاندیدا البیکنز می باشد. سایر گونه های عامل عفونت قارچی شامل فیکومیستز، آنتینومایسیز و ریزوپوس می باشد. برخی از این گونه ها در محیط های خاصی یافت می شوند و افراد ساکن در این محیط ها بیشتر در معرض ابتلا به عفونت قارچی گوش هستند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و افراد دیابتی بیشتر در معرض ابتلا به عفونت قارچی گوش هستند.

 

 

علایم عفونت قارچی گوش

 

در بیشتر موارد ، گوش قرمز رنگ به ویژه در بخش خارجی مجرا می شود. درد گوش و خارش از علایم دیگر عفونت قارچی گوش هستند. در برخی افراد ترشح گوش نیز مشاهده می شود. ترشح ایجاد شده در اثر عفونت قارچی گوش، زرد رنگ و ضخیم می باشد. برخی مواقع ترشح به صورت سفید و یا سیاه نیز دیده می شود.احساس پری گوش و کاهش شنوایی از علایم دیگر عفونت است.

 

تشخیص و درمان عفونت گوش

 

درمان مناسب نیازمند شناسایی دقیق علت عفونت (باکتریایی و قارچی) و شناسایی دقیق گونه باعث عفونت می باشد. درمان عفونت گوش قارچی با شست و شوی گوش آغاز می شود. به دنبال شست و شوی خوب و کامل ، استفاده از داروها و قطرات ضد قارچ برای اطمینان از نابودی عوامل قارچی مفید می باشد. در کیس های شدید عفونت قارچی، دارو های ضد قارچ به صورت دهانی تزریق می شود.

 

[تعداد: 11   میانگین: 3.4/5]
مدیریت
25 نظرات
 • ضیا
  پاسخ
  نوشته شده در14:44, آذر 11, 1398

  سلام خسته نباشید من یه هفته هست که گوشمو عمل کردم طرف راستو پرده شو دوباره ترمیم کرده والان شنوایی ام برنگشته و درد تیر کشی دارد وگوش و اطرافشم بی حسه و این بی حسی از بین میره یا خیر بعدش بعد عمل گوشم کانال گوشم زیاد پر شده و اونم قراره بسزونه ویا بردارن اونم ایشالله ک رفع شوه و ترسم ازینه که پزشگ دو تا قطره داده که بریزم و میترسم با ریختن این قطره ها دوباره پرده گوشم پاره بشه چون قبلا همین قطره ها باعث شد ک پرده های گوشم پاره شه البته دکتر که بهم قطره رو داد متخصص نبود حالا هم فقد سر گیجه دارم ایا سر گیجه هم درمان میشه یا خیر جواب بدین خیلی ممنون میشم و هر که تجربه ای درین باره دارد نظرشونو هم بنویسه ایشالله که همه مون از حوادث های نا گوار روز گار در امان باشیم و خدا همه مریضارو شفا بده آمین و جهان سپاس از همه

 • حسن رضایی
  پاسخ
  نوشته شده در20:44, اسفند 9, 1398

  سلام و خسته نباشید
  من بیست روز هست عمل ترمیم پرده گوش انجام دادم یه قطره داده دکتر که روزانه استفاده کنم. گاهی بعد از چکوندن قطره ته حلقم مزه خفیفی حس میکنم مشکل خاصی هست یا نه لطفا راهنمایی کنید؟

 • ضیا
  پاسخ
  نوشته شده در23:47, فروردین 12, 1399

  سلام خسته نباشید من اول برج ۹عمل گوش داشتم الانم تقریبا چهار ماه میشه که میگذره شنوایی خدارو شکر خوب شده ولی فقد عفونت خیلی کم داره ناخنمو که یکم توش میکنم خیلی کم عفونت میاد بیرون ایا به مرور زمان عفونتش ازبین میره یانه بعد موقع سوار موتور میشم صدای شر شر باد هنوزم هست تو گوشم که گفته بود وقتی پرده بهبود پیدا کنه ازبین میره که نرفته
  لطفا یه رهنمای خوب بدید میدونید که تو این وظعیت کرونا هیجام نمیشه رفت
  مرسی

   • ضیا
    پاسخ
    نوشته شده در00:15, فروردین 18, 1399

    پرده اش پاره شده بود عفونت زیاد داشت به اون خاطر عمل کردم بعد عفونتم زیادم نداره خیلی کم داره بعد گفته بود که شر شر بادم با بهبود پرده گوش ازبین میره که نرفته موقع راه رفتن صدای باد میاد ولی شنوایی ام برگشته

   • Tina
    پاسخ
    نوشته شده در00:56, خرداد 9, 1400

    سلام خسته نباشید،من دیروز دکتر بودم و برام ساکشن انجام دادن چون گوشم عفونت قارچی گرفته
    درد میکرد و شنواییم نصف کمتر شده بود الانم دردش داره دیوونم میکنه و ویزیت بعدیم افتاد واسه هفته بعد تا اون موقع برای کم کردن دردش چیکار کنم

 • حمید دهقانی زاده
  پاسخ
  نوشته شده در16:23, خرداد 17, 1399

  باسلام
  بنده عفونت گوش بیرونی دراثر ورود اجسام خارجی به گوش داشتم ..پس ازمراجعات مکرربه متخصص وشستشو وساکشن های متعدد ومصرف انواع آمپول وقرص و قطره متآسفانه دیواره های گوش هنوز ترشح زردرنگ ضخیم دارند که باعث کیپ شدن گوش می شوند..خواهشمنداست راهنمایی بفرمایید.

 • نعمتی
  پاسخ
  نوشته شده در10:16, شهریور 4, 1399

  سلام روزتون بخیر مادرم از بچگی عفونت گوش داشته بخاطر ترس و دلهره عمل نکرده تا حالا الان55 سالشه بالاخره رای شد و بردیم فوق تخصص گوش ایشون گل عفونت زیاد و باید عمل بشه مادرم چند سال پیش پشت سر(بالای گردنش ) به دلیل افتاد روی زمین آسیب دیده البته دکتر نرفته و میگه درد میکنه حالا دکتر گوش عکس خواستن که گرفتیم به فوق تخصص قلب ارجاع دادن نیازه که بابت اون پشت سرشون هم قبل از عمل رجوع کنیم؟ و اینکه به شدت از عمل در میرن و منم نمیدونم چیکار کنم آیا عملش خطرناکه؟ گوششون پرده نداره با عمل شنوایش برمیگرده ؟عمل نکنه چی میشه؟ ممنون

 • نوشته شده در12:57, آذر 11, 1399

  سلام من ۱۰ روزه عفونت گوش قارچی گرفتم با درد شدید بی زحمت میشه بگین چه دارو استفاده کنم ازبس انتی بوتیک مسکن خوردم معده ام داغون شد

 • صفورا
  پاسخ
  نوشته شده در11:37, آذر 15, 1399

  سلام وقت شما بخیر
  لطفاً راهنمایی می‌فرمایید
  من حدود یک هفته هست ترشحات گوشم سیاه رنگ شده
  به طور کلی گوشم ترشح زیادی داره، کاهش شنوایی هم دارم
  اما یک هفته هست که ترشح گوشم سیاه رنگ شده به طوری که انگار ذغال به گوش پاک کن کشیده شده
  راستش ترسیدم
  علت چیه؟

 • نوشته شده در09:33, بهمن 5, 1399

  سلام خسته نباشید .من همسرم نزدیک به ۲۰سال پیش پرده ای هردوگوشش پاره شده .و تا چندماه پیش اطلاعی از پارگی نداشته بعد از وزوزگوشش رفت دکتر وفهمیدکه پرده گوشش پاره اس .حالا نگران اینه که آیا بعد از عمل شنوایی اش از این که هست میخواد بدتر بشه یا بهتر بشه .خیلی ممنونم اگه راهنمایی کنید مارو راستی همسرم۳۶سالشه

 • فرشاد مقبولی
  پاسخ
  نوشته شده در03:11, خرداد 12, 1400

  سلام . من مدت نسبتا طولانی هست که زمان خواب از گوشگیر استفادع میکنم یک نوع اسفنجی دارم که قابل شستشو نیست اخیرا توی بازار مشابهش رو پیدا نکردم و متاسفانه با وجود کثیف شدن بع استفاده ادامه دادم از طرفی مدت چند روز مداوم از گوشگیر با جنس مشابه لاستیک استفاده کردم که موقع گذاشتن سر رو بالش ی مقدار فشار به گوش وارد میکنه و من اینها رو تا جای ممکن داخل گوش میبرم یک روز بعد از استفاده و بعد خواب متوجه بی حسی گوش سمت راست که روی بالش بود شدم همینطور صدای زنگ داخل گوش و کم شنوایی نسبتا زیاد میخواستم ببینم علت هر کدوم ازین گوشگیرها میتونه باشه مثلا اسیب به گوش یا عفونت ؟ یا چیز دیگع ای ممنون .

 • ازاده محمودی
  پاسخ
  نوشته شده در19:15, تیر 8, 1400

  سلام من ۴ روز گوش درد درارم و غدد لنفوای سمت گوش راستم ورم کرده ودرد میکنه
  دکتر فوق تخصص گوش به من گفت داخل گوش در اثر ناخن یا گوش پاک کن زخم شده ۲ روزه دارو بهم دادن اما هنوز درد شدید دارم این درد چند روز با من هست؟!

 • ترنم رحمانی
  پاسخ
  نوشته شده در18:23, دی 7, 1400

  سلام وقتتون بخیر من تقریبا ۴ روز هست که گوشام دچار مشکل شده اول گوش سمت راستم بود وز وز میکرد و کم میشنید انگار دچار هوا گرفتگی شده بود بعدش خوب شد و اومد سمت چپ و همون حالت البته گرفتگی سمت چپ بیشتر هست و گاهی سوت میکشه و قطع میشه به نظرتون نشانه ی چی میتونه باشه ایا لازمه به دکتر برم یا اینکه دارویی هست تهیه کنم برای درمان سریع تر لطفا جواب بدید

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button