021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

عفونت گوش کودکان

عفونت گوش کودکان از دلایل اصلی ارجاع کودکان به مراکز درمانی می باشد. عفونت مزمن گوش منجر به کاهش شنوایی شده و در نتیجه باعث رشد تاخیری گفتار شده و در یادگیری زبان نیز اختلال ایجاد می کند.

 

علایم عفونت گوش کودکان

 

از جمله علایم عفونت گوش کودکان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

درد گوش

 

احساس پری گوش

 

کاهش شنوایی

 

تب

 

 

کودکان با سنین پایین می توانند علایم زیر را داشته باشند:

 

حالت تهوع، استفراغ و اسهال

 

نوزادان نیز در موارد عفونت گوش، دستشان را به گوششان مالیده یا ان را می کشند. بی خوابی و گریه کردن از دیگر مواردی است که در آن باید به عفونت گوش شک کرد.

 

علل عفونت گوش کودکان

 

از مهم ترین علل عفونت گوش کودک باکتری ها و ویروس ها هستند و بیشتر مواقع بعد از ابتلای کودک به سرماخوردگی بروز می کنند. میکروب ها از طریق شیپور استاش وارد گوش میانی شده و موجب عفونت گوش می شوند. عفونت های گوش میانی باعث التهاب بافت های گوش میانی ، پرده گوش متورم و باد کرده و قرمز رنگ می شوند.

 

درمان عفونت گوش کودکان

 

درمان عفونت گوش کودکان در صورت شدید بودن از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. آنتی بیوتیک ها باکتری های عامل را از بین برده و معمولا به صورت قرص یا قطره از راه دهانی به کودک داده می شود، در اکثر موارد بسته به نوع آنتی بیوتیک تجویز شده ، کودک به مدت 10-7 روز آنها را مصرف کند.به دلیل احتمال عود و برگشت عفونت ، حتی بعد از رفع درد گوش کودک ، مصرف دارو را ادامه دهید.

 

مایع گوش میانی چیست؟

 

مایع گوش میانی ، تجمع مایع پشت پرده گوش است و می تواند در اثر عفونت یا بدون حضور عفونت باشد.وجود مایع گوش میانی ممکن است دردی نداشته باشد اما می تواند به طور همزمان شنوایی در هر دو گوش را مختل سازد. علت اهمیت درمان عفونت گوش میانی این است که ابقا طولانی مدت گوش میانی باعث تاخیر در رشد مهارت های گفتاری و زبانی کودک می شود. در صورت عدم رفع خود به خودی مایع گوش میانی، دوره ای از آنتی بیوتیک درمانی تجویز می گردد.

 

چرا در گوش بعضی از کودکان لوله تهویه قرار داده می شود؟

 

معمولا عفونت های گوش و مایعات گوش میانیپس از مدت زمانی به صورت خود به خودی و یا با مصرف آنتی بیوتیک ها بهبود می یابند اما گاها حتی بعد از رفع عوامل عفونی، مایع گوش میانی به طور کامل خشک و رفع نمی گردد و پشت پرده گوش انباشته می شود. به این علت متخصصین لوله تهویه ای را بر روی پرده گوش قرار می دهند تا باعث خروج مایع و خشک شدن گوش میانی شوند.

 

آیا کودکان در هر سنی دچار عفونت گوش می شوند؟

 

بیشتر کودکان بعد از 6 سالگی دیگر به عفونت گوش اطفال مبتلا نمی شوند. عفونت مزمن گوش در کودکان سن پایین به دلیل شیپور استاش کوتاهتر و افقی تر شایع است و شکل و اندازه شیپور استاش موجب تسهیل در ورود مایع به گوش میانی می شود. با افزایش سن و تغییرات ایجاد شده در شکل و اندازه شیپور استاش، در صد ابتلا به عفونت گوش به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

 

نحوه مراقبت از کودکان در برابر عفونت گوش میانی

 

با رعایت نکات زیر، خطر ابتلا کودکان به عفونت گوش به طور قابل توجهی کاهش می یابد:

 

در اطراف کودک سیگار نکشید، مطالعات نشان داده است که کودکانی که در معرض دود سیگار هستند احتمال ابتلایشان به عفونت گوش میانی بیشتر است.

از طریق پستان کودک را تغذیه دهید. تغذیه از طریق پستان مادر خطر ابتلا به عفونت گوش میانی را کاهش می دهد.

اگر با استفاده ظرف یا لیوان به کودک شیر می دهید کودک را در وضعیت نشسته قرار دهید و سپس شیر دهید. مکیدن بطری شیر در حالت خوابیده و دراز کش، شانس ورود شیر به گوش میانی را بالا می برد.

عوامل آلرژی زا نیز در نظر بگیرید. موکوز ترشح شده در اثر واکنش های آلرژیکی می تواند باعث انسداد شیپور استاش شده و شرایط را برای عفونت گوش میانی مهیا سازد.

 

 

پیشگیری از سرماخوردگی:

 

پیشگیری از سرماخوردگی باعث کاهش مشکلات شنوایی و گوش می شود.

 

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک نوین سمعک تماس بگیرید.

 

 

 

[تعداد: 43   میانگین: 4.9/5]
Call Now Button