021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

نقص شنوایی کودکان

نقص شنوایی کودکان

نقص شنوایی کودکان

افت شنوایی یا نقص شنوایی زمانی اتفاق می افتد که بخش یا بخش هایی از گوش عملکرد نرمالی نداشته باشند.کسی که افت شنوایی دارد قادر به شنیدن بعضی از اصوات یا همه اصوات نمی باشد. و مردم معمولا از کلمات ناشنوا، کر و سخت شنوا به هنگام صحبت در مورد افراد کم شنوااستفاده می کنند.

از هر 1000 تولد 3 نوزاد با نقص شنوایی به دنیا می آیند. نقص شنوایی در سال های بعدی زندگی نیز رخ می دهد.

نحوه عملکرد سیستم شنوایی

به منظور فهم چرایی و چگونگی وقوع کم شنوایی، ابتدا باید بدانیم گوش چگونه عمل می کند. گوش از سه بخش مختلف تشکل شده است: گوش خارجی ، گوش میانی و گوش داخلی. این سه بخش هماهنگ با هم کار می کنند و شما از این طریق صدا را شنیده و پردازش می کنید. گوش خارجی یا لاله گوش امواج صوتی را جمع کرده و به داخل مجرای گوش و از انجا به گوش میانی انتقال می دهد.

زمانیکه امواج صوتی در گوش میانی به پرده گوش بر خورد می کنند، پرده گوش شروع به لرزش می کند و باعث تکان سه استخوانچه کوچک در گوش میانی می شود. این آستخوانچه ها چکشی ، سندانی و رکابی نام دارند. و وظیفه انها انتقال صدا به گوش داخلی می باشد.

سپس امواج به حلزون گوش که مملو از مایع و سلول هایی است که هزاران مو ریز در سطحشان دارند، می رسد. دو نوع سلول مویی وجود دارد: سلول مویی خارجی  و داخلی. امواج صوتی باعث جابجایی سلول های مویی می شوند. سلول های مویی خارجی اطلاعات صدا را دزیافت، تقویت و کوک می کنند و سپس به سلول های مویی داخلی انتقال می دهد. سلول های مویی داخلی اطلاعات صوت را به عصب شنوایی انتقال می دهند و از انجا به مغز فرستاده شده و تفسیر و شنیدن صدا توسط مغزشما انجام می شود و شما صدا را درک می کنید.

نقص در هر یک از این قسمت ها منجر به نقص شنوایی و اختلال در درک و پردازش صدا می شود.

انواع افت شنوایی

چندین نوع افت شنوایی وجود دارد : انتقالی، حسی عصبی، آمیخته (انتقالی و حسی عصبی) و افت شنوایی مرکزی

کاهش شنوایی انتقالی زمانی اتفاق می افتد که مشکلی در گوش خارجی یا میانی وجود داشته و مانع از رسیدن کامل صدا به گوش داخلی می شود. این نوع کم شنوایی معمولا خفیف و موقتی هستند و در بیشتر موارد با مداخلات پزشکی بر طرف می شوند.

کاهش شنوایی حسی عصبی زمانی اتفاق می افتد که اختلالی در گوش داخلی یا در محل ارتباط  گوش داخلی به مغز وجود داشته باشد. و معمولا در اثر آسیب یا از بین رفتن سلول های مویی در حلزون رخ می دهد. بسته به میزان کاهش شنوایی، فرد قادر یا به شنیدن بیشتر صدا ها در محیط آرام می باشد و یا ممکن است هیچ صدایی را نشنود. کاهش شنوایی حسی عصبی، در اکثر موارد به صورت دایمی بوده و سلامت و کیفیت زندگی بیمار را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

کاهش شنوایی آمیخته ترکیبی از افت انتقالی و افت شنوایی حسی عصبی می باشد م وبدین معناست که هم گوش خارجی یا میانی و هم گوش داخلی عملکرد نرمالی ندارند.

کاهش شنوایی مرکزی، زمانی رخ می دهد که حلزون عملکرد نرمالی دارد اما بخش هایی از مغز دارای اختلال عملکرد هستند. درمان این نوع نادر کم شنوایی بسیار سخت و پیچیده می باشد.

عوامل کاهش شنوایی

کاهش شنوایی به هنگام تولد در اثر مشکلات ژنتیکی یا عدم تشکیل کامل گوش ایجاد می شود و یا دیگر مشکلات و بیماری ها که در طول زندگی می توانند باعث آسیب به سیستم شنوایی و در نتیجه آن باعث کاهش شنوایی شوند :

 • مایع گوش میانی
 • عفونت های جدی مانند مننژیت
 • ضربه به سر
 • گوش دادن به صداهای بسیار بلند
 • قرار گرفتن مکرر در معرض نویز صنعتی

بیشتر کودکان مبتلا به عفونت های گوش می شوند که اغلب با کاهش شنوایی همراه هستند. کاهش شنوایی دایمی در اثر عفونت گوش نادر است.

 

[تعداد: 11   میانگین: 4.9/5]
مدیریت
2 نظرات
 • ژاله طاهریان
  پاسخ
  نوشته شده در02:18, اردیبهشت 4, 1398

  سلام، آقای دکتر من بچم ماهه هست و براش تست شنوایی گرفتیم، جواب خاصی به من ندادند و گفتند که ی تست دیگه باید انجام بدن، می خواستم بپرسم آیا بچم مشکل شنوایی داره که تستای دیگه رو معرفی کردن.

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button