021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

نگهداری و تمیز کردن سمعک

نگهداری-و-تمیز-کردن-سمعک

نگهداری و تمیز کردن سمعک

همانم طور که می دانید سمعک یک کالای پزشکی است که نگهداری و تمیز کردن و مراقبت از آن ضروری است در صورت نگهداری درست از سمعک و تمیز کردن مداوم ان می توان برای مدت زمان طولانی از سمعک استفاده کرد بدون آنکه سمعک خراب شود و یا نیاز به تعمیر پیدا کند. در ادامه با موضوع نحوه مراقبت از سمعک و تمیز کردن آن همراه نوین سمعک باشید. در این مقاله سعی کردیم به زبان ساده در رابطه با نگهداری و تمیز کردن سمعک آنچه که باید بدانید را بیان کنیم.

 

نگهداری و تمیز کردن سمعک

 

نکات لازم برای نگهداری سمعک

 

سمعک یک دستگاه الکترونیکی می باشد که باید از تماس سمعک با آب خودداری کنید و به صورت مداوم به تنظیف و مراقبت از سمعک توجه نمایید.

 

سمعک ها چون وسایل کوچکی هستند باید حتما در صورتی که برای تایمی روی گوش قرار ندارند ( مثل خواب – حمام ) در جعبه مخصوص خود قرار بگیرند تا از خطر احتمالی گم شدن و یا زیر پا قرار گرفتن و یا وارد شدن فشار شدید به سمعک جلوگیری شود.

 

  • هنگام حمام سمعک ها باید از گوش دراورده شوند و در هاردباکس (جعبه مخصوص سمعک ) قرار بگیرند چرا که برخورد آب با فشار به سمعک منجر به سوختگی رسیور سمعک می شود.

 

  • در صورتی که در خانه کودک و یا نوزاد دارید باید توجه کنید که سمعک در دسترس آن ها قرار نداشته باشد چون وسیله ی کوچکی است و ممکن است کودک یا نوزاد آن را ببلعد ، بجود یا بشکند.

 

  • در صورتی که از چسب مو ، ژل مو و یا اسپری مو استفاده می کنید ابتدا سمعک را از روی گوش خود دربیارید و تا خشک شدن کامل ژل ، چسب یا اسپری سمعک را روی گوش قرار ندهید چرا که ممکن است این مواد چسبناک به داخل سمعک نفوذ کند و باعث خرابی سمعک شوند.

 

  • باتری سمعک خود را با استفاده از باتری تستر و یا دست گرفتن سمعک چک کنید چرا که اولین عامل قطع شدن صدای سمعک تمام شدن باتری سمعک است.

 

  • زمانی که از سمعک استفاده نمی کنید ، درب باتری آن را باز کرده و سمعک را خاموش کنید چرا که با این کار در مصرف باتری سمعک صرفه جویی می شود و برای مدت طولانی تری می توان از باتری سمعک استفاده نمود.

 

تمیز کردن مداوم و منظم سمعک:

 

هر بار که سمعک را از گوش خود درمی آورید لازم است با وسیله ی جانبی (فرچه ) که ادیولوژیست ( شنوایی شناس ) به شما می دهد قسمتی از سمعک که داخل مجرای گوش قرار می گیرد را تمیز کنید و وکس یا جرم گوش را از روی آن بردارید.

 

به هیچ عنوان برای تمیز کردن گوش خود از گوش پاک کن استفاده نکنید چرا که این نحوه تمیز کردن ایمنی نیست و توصیه نمی شود و احتمال آسیب به پرده گوش و یا التهاب دیواره مجرای گوش وجود دارد.

 

با گوش پاک کن فقط می توانید اطراف ورودی گوش را تمیز کنید و با استفاده از یک پارچه مرطوب می توانید مقداری جرم یا وکس را که در قسمت بیرونی گوش خارجی قرار گرفته را تمیز کنید و در صورتی که احساس پری غیر معمول در گوش خود داشتید و احساس کردید مجرای گوشتان انسداد پیدا کرده است حتما به پزشک مراجعه نمایید تا با شستشوی گوش یا ساکشن جرم موجود در مجرای گوش را تخلیه کند.

 

ما به طو ر کلی سمعک ها را به دو دسته سمعک داخل گوشی و سمعک پشت گوشی تقسیم بندی می کنیم:

 

 

آنچه که باید در رابطه با تمیز کردن سمعک داخل گوش (نامرئی) بدانید:

 

در سمعک های داخل گوشی شما باید قسمتی که به سمت داخل گوش قرار گرفته و اولین تماس جرم گوش با آن است (در واقع ورودی سمعک ) و سایر منافذی که روی سمعک وجود دارند را با استفاده فرچه مسواکی که به شما داده می شود کاملاً تمیز کنید به گونه ای که جرم گوش در منافذ نباشد چرا که بعد از مدتی جرم سفت شده و باعث قطعی صدای سمعک می شود.

 

فیلتر سمعک (wax guard) را باید با توجه به میزان جرم گوش خود تعویض کنید در صورتی که جرم گوش زیاد است ممکن است نیاز باشد 3 هفته الی 4 هفته یکبار فیلتر سمعک تعویض شود در غیر اینصورت می توان این کار را هر 3 ماه یک بار انجام داد نحوه تعویض فیلتر سمعک در فیلم های آموزشی ما قرار داده شده است که می توانید با مراجعه به آن به راحتی فیلتر سمعک خود را تعویض نمائید. و در آخر با استفاده از اسپری تمیز کننده و پارچه مخصوص سمعک که ادیولوژیست در روز تحویل سمعک به شما می دهد می توانید پوسته سمعک خود را تمیز کنید.

 

آنچه که باید در رابطه با تمیز کردن سمعک های پشت گوشی بدانید:

 

نحوه تمیز کردن سمعک های پشت گوشی تا حدودی مشابه سمعک های داخل گوشی می باشد.

سمعک های پشت گوشی دو بخش دارند :

 

  • بخش که داخل مجرای گوش قرار می گیرد.
  • بخشی که پشت گوش قرار داده می شود.

 

بخش داخل گوش در معرض مواجهه با جرم (وکس) گوش می باشد که باید با استفاده از فرچه مسواکی شکل به طور مداوم جرم را تمیز کرد و اجازه ندهید که جرم بماند و سفت شود چرا که این کار منجر به قطع شدن صدای سمعک می شود.

 

قسمتی از سمعک که پشت گوش قرار می گیرد باید با استفاده از دستمال مرطوب مخصوص سمعک و یا اسپری تمیز کننده و دستمال همراه آن تمیز شود. در صورتی که سمعک پشت گوشی همراه با قالب به شما داده شود می توانید قالب را از سمعک جدا کنید و در ظرف محتوی آب و صابون قرار دهید تا خیس شود در این صورت به راحتی می توانید جرم گوش را از داخل آن تمیز کنید . البته این کار باعث می شود که قالب تغییر رنگ ندهد و عمر طولانی تری داشته باشد.

 

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتما بگذارید قالب کاملاً خشک شود و بعد آن را به سمعک متصل کنید.

 

 

مطلب پیشنهادی: قیمت سمعک

 

 

نگهداری از سمعک :

 

در صورتی که در محیط های شرجی زندگی می کنید و یا پشت گوشتان زیاد عرق می کند و یا در اثر باران مقداری آب باران به سمعک شما خورده است لازم است که سمعک را در جعبه ای پلاستیکی مخصوص همراه با قرص رطوبت گیر قرار دهید و بگذارید از شب تا صبح در جعبه دربسته بماند . قرص های رطوبت گیر سمعک توسط ادیولوژیست (شنوایی شناس) به شما داه می شود و طول عمر تقریبی هر قرص حدود 6 ماه می باشد.

 

و در نهایت بهتر است اطمینان حاصل کنید که سمعک در معرض نور مستقیم خورشید – دمای بالا و یا در دسترس کودکان ، نوزادان و یا هرگونه حیوان خانگی قرار نگیرد و دور باشد.

 

زمان هایی که سمعک را از گوش خود در می آورید بهترین و امن ترین جا برای آن هاردباکس (جعبه سمعک ) می باشد.

 

در صورت وجود مشکل یا هرگونه سوال می توانید با ما تماس بگیرید تا در اولین فرصت همکاران ما در مجموعه کلینیک تخصصی نوین سمعک شما را راهنمایی نمایند.

 

 

 

 

[تعداد: 1   میانگین: 1/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button