021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

وزوز گوش و سمعک

وزوز گوش

وزوز گوش و سمعک

ابتدا به این مسئله میپردازیم که رابطه ی مستقیمی بین کم شنوایی و وزوز گوش وجود دارد. در ادامه با مطلب وزوز گوش و سمعک همراه نوین سمعک باشید.

 

رابطه ی بین وزوز گوش – کم شنوایی و سمعک

 

 

اکثر افرادی که دچار کم شنوایی میشوند وزوز را در یک یا هر دو گوش خود احساس می کنند. خوشبختانه با تکنولوژی و فناوری های جدیدی که در ساخت سمعک به کار برده  می تواند وزوز ایجاد شده در گوش را تا میزان قابل توجهی (90 درصد) کاهش داد به گونه ای که دیگر وزوز برای فرد به هیچ عنوان آزار دهنده نباشد.

 

طی این مقاله توضیحات مفیدی در رابطه با وزوز گوش –علت ایجاد وزوز گوش– چگونگی برطرف کردن مشکل وزوز گوش –رابطه ی کم شنوایی و وزوز گوش وچگونگی تاثیر سمعک بر وزوز گوش اشاره خواهیم کرد.

 

البته قابل توجه است که بدانید اگر برای برطرف شدن وزوز گوش می خواهید سمعک یا مسکر استفاده کنید باید مرکز شنوایی سنجی و شنوایی شناس متخصص را در این زمینه انتخاب نمایید.

 

وزوز گوش چیست

 

معمولا وزوز گوش به صورت های مختلف در افراد متفاوت نمایان می شود. گاهی وزوزبه صورت زنگ زدن در گوش ظاهر می شود و گاهی صداهایی چون جیر جیر –فس فس –وزوز-صدای صوت – صدای موتور یخچال ویا صداهای ممتد مثل ششش ویا سسس در گوش شنیده می شود.

 

صدا های مربوط به وزوز می تواند زیر یا بم و همچنین آهسته یا بلند باشد و همان طور که گفته شد صدا ها را می توان از یک یا هر دو گوش شنید. اغلب اوقات علت اصلی وزوز مشخص نمی شود که این موضوع نشان دهنده مشکل در سیستم شنوایی است .

 

از جمله دلایلی که می تواند باعث وزوز شود عبارتند از:

 

وجود جرم (وکس) در مجرای گوش

 

-وجود مشکل در سیستم شنوایی

 

-مصرف داروهای خاص از جمله داروهای ضد التهابی که برای مدت طولانی در دوز بالا مصرف شده اند.

 

-ابتلا به بیماری منییر

 

-تغییرات هورمونی به خصوص در زنان

 

-عفونت های مکرر گوش

 

-کم شنوایی ناشی از میانسالی

 

-کم شنوایی ناشی از صداهای بلند و گوش خراش

 

-عفونت های سینوس

 

-اختلالات تیروئیدی

 

همه ی این موارد می تواند بخش مهمی از دلایل وجود وزوز در گوش باشد.

 

در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید و یا در طول شبانه روز در معرض صداهای بلند و گوش خراش هستید ممکن است با قطع مصرف دارو و یا با قطع یا محدود کردن صداهای بلند صدای وزوز شما نیز به صورت خود به خود قطع شود.

 

حالت خاصی از وزوز وجود دارد که شبیه ضربان قلب در گوش می باشد که به آن وزوز گوش ضربانی گفته می شود به این صورت که احساس می کنید صدای ضربان قلب خود را در گوش یا گوش های خود می شنوید در این حالت باید توجه ویژه ای به این وزوز شود و به پزشک مراجعه شود چرا که این نوع وزوز می تواند مربوط به رشد تومور یا وجود تومور و یا ارتباط غیر طبیعی بین رگ ها و عروق باشد .

 

اما سوالی که پیش می آید این است که سمعک به چه صورتی به وزوز گوش و برطرف شدن وزوز گوش کمک می کند؟ ایجاد وزوز گوش دلایل مختلفی دارد اما شایع ترین علت آن وجود کم شنوایی می باشد که طبیعتا در این حالت استفاده از سمعک کمک به بهبود کم شنوایی و از بین رفتن وزوز می کند.

 

سمعک های هوشمند

 

سمعک های هوشمند و فرا هوشمند دارای برنامه ای جدید هستند که با تقویت صدای پس زمینه و پوشش صدای وزوز در گوش یا گوش ها به فرد مبتلا به وزوز کمک می کند صدای آزار دهنده وزوز همزمان با استفاده از سمعک قطع شود .

 

در افرادی که وزوز بدون وجود کم شنوایی مشاهده می شود استفاده از دستگاه مسکر پیشنهاد می شود که این دستگاه در گوش قرار می گیرد و با تولید نویز سفید یا وایت نویز باعث برطرف شدن صدای وزوز در گوش می شود.

 

حال سوالی که پیش می آید این است که :

 

هنگام خرید سمعک چه مواردی را باید در نظر بگیریم:

 

سمعک ها ، مارک و برند و قیمت متفاوتی دارند اما تنها یکسری از سمعک ها دارای برنامه مربوط به وزوز هستند و به صورت اپلیکیشنی در گوش می توان از آنها استفاده کرد.

 

سمعک ها دارای قابلیت کنترل وزوز همچون سمعک های معمولی دارای دو مدل شارژی و باتری خور هستند که طبیعتاً این موضوع روی قیمت نیز تاثیر می گذارد.

 

باید توجه کرد که سمعک های رده متوسط و بالا دارای برنامه کنترل وزوز هستند.

 

 

مظلب پیشنهادی: قیمت سمعک

 

 

اپلیکیشن مربوط به کنترل وزوز با تلفنهای هوشمند سازگار هستند و فرد می تواند با توجه به نیاز خود در زمان های مشخص از برنامه ی وزوز (تینیتوس) خود استفاده نماید.

 

موضوعی که باید بسیار به آن توجه شود این است که وزوز تاثیر مخربی بر سلامت روحی و روانی فرد دارد و در صورت عدم درمان ممکن است شخص دچار اضطراب–افسردگی -عصبانیت مداوم – اختلال در خواب – نا آرامی و کم شدن تمرکز بشود.

 

در صورتی که محیط آرام باشد و صدای پس زمینه ای وجود نداشته باشد مثل زمانی که فرد میخواهد بخوابد فرد بیشتر متوجه صدای وزوز میشود.

 

توصیه نهایی:

 

به طور کلی می توان گفت در صورتی که فرد مبتلا به وزوز دچار کم شنوایی نیز باشد می تواند برای بهبود وزوز و برطرف شدن کم شنوایی از دستگاه کم شنوایی یا همان سمعک استفاده نماید به این صورت که سمعک صداهای پس زمینه را تقویت می کند و صدای وزوز را می پوشاند (مسک می کند) و باعث کاهش و حذف صدای وزوز در گوش می شود.

 

[تعداد: 1   میانگین: 3/5]
مدیریت
2 نظرات
  • سید رحیم فاضلی
    پاسخ
    نوشته شده در03:36, آذر 28, 1400

    سمعک اتیکون پشت گوش رامیخواهم بفروشم چون سوعک جدید خریداری کرده ام .راهنمایی کنید لطفأ.

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button