021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

پیرگوشی

پیرگوشی

پیرگوشی که به صورت تدریجی بروز می کند در جامعه انسانی امری شایع است. حدود 25 در صد مردم آمریکا بین سنین 55-64 سال درجاتی از کم شنوایی تجربه می کنند. برای افراد بالای 65 سال این رقم بسیار بیشتر می شود. بالا رفتن سن و قرارگیری مکرر در معرض نویز های بلند از عوامل مهمی هستند که باعث کاهش شنوایی می شوند. عوامل دیگر مثل جرم گوش بیش از حد نیز می تواند به صورت موقت مانع از رسیدن و شنیدن صدا شود. در ادامه به مرفی این بیماری و علل پیرگوشی خواهیم پرداخت.

 

اغلب کم شنوایی ها دایمی و غیر قابل برگشت هستند. اما شما مجبور نیستید در دنیایی از سکوت یا اصوات مبهم زندگی کنید. متخصص شنوایی شما قدم هایی برای بهبود شنواییتان خواهد برداشت.

علایم پیرگوشی

 

سختی در شنیدن کلمات به ویژه در حضور نویز زمینه یا در جاهای شلوغ

 

مشکل در شنیدن صامت ها پیرگوشی

 

درخواست مکرر از اطرافیان برای گفتگوی آرام و واضح و بلند

 

افزایش بیش از حد صدای تلویزیون یا رادیو

 

اجتناب از گفتگو ها دیگر علامت پیرگوشی میباشد.

 

چه موقع باید به دکتر مراجعه کنیم؟

 

اگر شما به صورت ناگهانی دچار کم شنوایی در یک گوش شده اید سریعا به دکتر مراجعه کنید. اگر احساس می کنید مشکل شنواییتان در امور زندگی روزمره تان تاثیر منفی می گذارد. اگر در فهم صحبت دیگران به ویژه در حضور نویز زمینه مشکل دارید و یا برای شنیدن ، صدای تلویزیون را بیش از حد زیاد می کنید حتما به دکتر مراجعه کرده و در مورد پیرگوشی مشاوره بگیرید.

 

علل پیرگوشی

 

بعضی از علل پیرگوشی شامل آسیب به گوش داخلی، تجمع جرم گوش، عفونت ها و پارگی پرده می باشد. برای درک چگونگی وقوع کم شنوایی، ابتدا باید نحوه عملکرد گوش را درک کنیم. پیرگوشی

 

چگونه شما می شنوید؟

 

برای درک علل پیرگوشی به نحوه کار سیستم شنوایی خود در ادامه توجه نمایید. شنیدن زمانی روی می دهد که امواج صوتی به ساختار های درون گوش برسند که در انجا این امواج به سیگنال عصبی تبدیل شده و مغز آن را به عنوان صدا تشخیص می دهد.

 

گوش شما شامل 3 بخش اصلی گوش خارجی، میانی و داخلی می باشد. امواج صوتی از گوش خارجی عبور کرده و باعث لرزش پرده گوش می شوند. پرده و 3 استخوانچه کوچک گوش میانی لرزش ها را تقویت کرده و به گوش داخلی انتقال می دهند. در گوش داخلی این لرزش ها از مایعات درون حلزون عیور می کنند. در حلزون هزاران سلول مویی شکل به سلول های عصبی وصل بوده و به تبدیل این لرزش ها به سیگنال های عصبی کمک می کنند و سپس این سیگنال ها به منظور تفسیر و شنیدن به مغز فرستاده می شوند.

شی

 

چگونه کم شنوایی اتفاق می افتد؟

 

 

علل کاهش شنوایی و پیرگوشی شامل موارد زیر می باشد

 

 

آسیب به گوش داخلی و پیرگوشی

 

افزایش سن و قرارگیری در معرض نویز بلند منجر به آسیب سلول های مویی حلزون گوش شده و منجر به اختلال در انتقال صدا به مغز می شود. با آسیب یا از بین رفتن این سلول ها ، سیگنال های الکتریکی به صورت مناسب و کافی انتقال داده نمی شوند و به دنبال این کم شنوایی و پیرگوشی روی می دهد.

 

درک کلمات در حضور نویز برای بیماران مشکل می شود . وراثت نیز نقش مهمی در این نوع از کم شنوایی بازی می کند. این نوع کم شنوایی دایمی و غیر قابل برگشت بوده و کم شنوایی حسی عصبی نامیده می شود.

 

تجمع تدریجی جرم گوش و پیرگوشی

 

جرم گوش می تواند مجرای گوش را مسدود و از انتقال صدا جلوگیری کند. این نوع کم شنوایی با شست و شوی گوش بر طرف می شود.

 

عفونت گوش و رشد غیر طیبعی استخوان ها یا تومور ها

 

در گوش خارجی یا میانی هر یک از این موارد می تواند باعث کاهش شنوایی در افراد شود.

 

پرفوراسیون (پارگی پرده گوش )

 

اصوات انفجاری، تغییرات ناگهانی فشار هوا ، دستکاری پرده گوش با شی نازک و عفونت می توانند منجر به پارگی و مشکلات شنوایی و پیرگوشی در بیماران شوند.

 

عوامل خطر به سلول های عصبی در گوش داخلی

 

عواملی که باعث آسیب سلول های مویی و سلول های عصبی در گوش داخلی می شوند شامل :

 

افزایش سن

 

تحلیل ساختار های ظریف گوش داخلی در طول گذر زمان اتفاق می افتد.

 

نویز بلند و پیرگوشی

 

 

قرار گیری در معرض صداهای بلند به سلول های گوش داخلی صدمه می زند. آسیب می تواند در بلند مدت یا به صورت ناگهانی در اثر صداهای بلند مثل صدای تفنگ و انفجار روی دهد.

 

وراثت و پیرگوشی

 

ساختار ژنتیکی افراد با یکدیگر متفاوت بوده و برخی افراد آسیب پذیرتر در برابر صداهای بلند و افزایش سن می باشند. و کم شنوایی در آنها زودتر و سریع تر اتفاق می افتد.

 

نویز های صنعتی

 

افرادی که در شغل هایشان با نویز های بلند سر و کار دارند مثل ساختمان سازی یا کارخانجات ، بیشتر در معرض خطر کاهش شنوایی هستند.

 

نویزهای تفریحی

 

قرار گیری در معرض نویز های انفجاری مثل تفنگ ها و موتور جت ها می تواند باعث کم شنوایی دایمی شوند. دیگر فعالیت های تفریحی دارای نویز خطرناک شدت بالا شامل اسنو مبیل، موتور سواری و گوش دادن به موسیقی با صدای بلند می باشد.

 

بعضی داروها

 

بعضی داروها مثل آنتی بیوتیک جنتامایسین و داروهای شیمی درمانی می توانند به گوش داخلی آسیب برسانند. مصرف آسپیرین با دوز بالا، دارو های ضد مالاریا یا دارو های حلقوی باعث بروز وزوز و کم شنوایی موقتی می شوند.

 

برخی بیماری ها

 

بیماری هایی که منجر به تب شدید در بیماران می شوند مثل مننژیت، می تواند به حلزون گوش آسیب رسانده و باعث کم شنوایی  و پیرگوشی شوند.

 

مقایسه بلندی صداها

 

شما در طول روز در معرض چه میزان بلندی از صداها قرار دارید؟ نویز های اطراف خود را با صداهای زیر مقایسه کنید.

 

سطوح شدتی نویز ها

 

 

منبع نویزدسی بل
محدوده ایمن
پچ پچ کردن و پیرگوشی30
مکالمه عادی60
ماشین لباسشویی78
محدوده خطر
ترافیک شهری سنگین، موتور ماشین چمن زنی80 تا 90
موتور سیکلت90
دریل دستی ، اسنو مبیل100
کنسرت موسیقی راک ، اره برقی110
محدوده آسیب
آژیر آمبولانس120
موتور جت140 (آستانه درد)
صدای تفنگ ساچمه ای165
پرتاب موشک180

 

 

حداکثر دوره زمان قرار گیری در معرض نویز

 

جدول زیر مدت زمان مجاز قرار گیری در سطوح نویزی مختلف بدون استفاده از حفاظت شنوایی را نشان می دهد ( پیشگیری از پیرگوشی ).

 

 

دوره ، روزانهسطح شدت (دسی بل )
8 ساعت90
6 ساعت92
4 ساعت95
3 ساعت97
2 ساعت100
5/1 ساعت102
1 ساعت105
30 دقیقه110
15 دقبقه یا کمتر115

 

 

عوارض کاهش شنوایی و پیرگوشی

 

کاهش شنوایی می تواند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما بگذارد.در بین افراد مسن مبتلا به کم شنوایی یا پیرگوشی ، مشکلات زیر به کرات گزارش شده است :

 

افسردگی در اثر پیرگوشی

اضطراب

احساس کاذب عصباتیت اطرافیان از آنها

 

متاسفانه بسیاری از افراد مبتلا به کم شنوایی و پیرگوشی ، برای چندین سال یا تا اخر عمر بدون جستجو برای درمان ، با این مشکلات زندگی مبی کنند. این کار باعث ادامه یافتن مشکلات و حتی مشکلاتی برای خانواده و اطرافیان نیز می شود.

 

ی

[تعداد: 43   میانگین: 5/5]
مدیریت
6 نظرات
 • علی قادری
  پاسخ
  نوشته شده در02:23, اردیبهشت 4, 1398

  سلام
  آقای دکتر مادر بنده مسن هست و مشکلات حرکتی داره و قادر به آوردنش به کلینیک نیستیم می خواستم بپرسم شما ویزیت در منزل هم دارین؟

 • جعفر عطیمی
  پاسخ
  نوشته شده در19:48, اردیبهشت 16, 1398

  دکتر پدر من 30 سال صافکاری انجام میدهد و یکبار رفتیم دکتر و گفتن پیر گوشی دارن و خیلی ضعیف شده گوش هاشون ولی رضایت به استفاده از سمعک ندارند به خاطر دید سمعک چه راهکاری وجو دارد؟

 • نوشته شده در08:33, اردیبهشت 27, 1400

  عرض سلام جناب دکتر
  بنده 60 سال دارم و از یکماه پیش داخل گوشم صدای فش فش میاد و از همان موقع گردنم هم هنگام چپ و راست گرداندن صدای تق تق میکند، آیا این دو با هم در ارتباط هستند و درمان دارد؟
  با سپاس فراوان
  یکتا 400/02/27

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button