021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

کاهش شنوایی و آلزایمر

کاهش شنوایی

کاهش شنوایی و آلزایمر

 

ترکیب کاهش شنوایی و ضعف بینایی، خطر ابتلا به الزایمر را دو برابر می کند. در ادامه به بررسی رابطه بین کاهش شنوایی و آلزایمر خواهیم پرداخت.

مطالعات پیشین نشان داده است که کم شنوایی یا ضعف بینایی هر کدام به صورت جداگانه با زوال عقل مرتبط می باشد. اما تاثیرات ترکیبی این دو عارضه حتی به صورت ضعف جزیی هم با زوال عقل و هم آلزایمر همراه می باشد. این نتایج و مطالعات در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر 2019 در لس آنجلس گزارش شده است.

در یک مطالعه‌، محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه واشنگتن در سیاتل به بررسی ارتباط بین اختلال حسی و زوال عقل در میان گروهی با بیش از 2000 نفر در سنین 75 سال و بالاتر پرداختند. شرکت کنندگان، که از ابتدای مطالعه از نظر شناختی سالم بودند، به مدت هفت سال مورد بررسی و پیگیری قرار گرفتند.

نتایج مطالعه نشان داد که افرادی که ضعف بینایی یا کم شنوایی داشتند، در مجموع 11 درصد خطر بیشتر ابتلا به زوال عقل و 10 درصد خطر بیشتر ابتلا به آلزایمر را نشان دادند. اما افرادی که کاهش شنوایی و ضعف بینایی را هر دو را با هم داشتند، در معرض خطر بسیار بیشتری در معرض ابتلا به اختلالات شناختی قرار دارند.

 

یافته های مطالعات

فیلیپ وانگ دانشجوی دکترای اپیدمیولوژی و سرپرست این مطالعه از دانشگاه واشینگتن می گوید: “افراد با هر دو مشکل نقص شنوایی و ضعف بینایی احتمال ابتلایشان به زوال عقل 86 درصد و احتمال ابتلای آنها به آلزایمر بیش از دو برابر از افراد عادی می باشد.” قبل از این مطالعه، مطالعات قبلی بیشتر بر روی تاثیر جداگانه این نقص ها بر روی الزلیمر و زوال عقل پرداخته بودند. اما درصد بیشتری از بزرگسالان با افزایش سن، از بیش از یک نقص حسی رنج می برند. محققان در این مطالعه سعی کردند تاثیر چندین نقص حسی بر روی آلزایمر و زوال عقل را بررسی کنند.

بر طبق یافته های این مطالعه، نقص های حسی به عنوان عوامل خطر برای زوال عقل می باشند.

مطالعه دیگری که اخیرا منتشر شده است، از دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو، رویکرد مشابهی را برای مطالعه ارتباط بین عارضه های حسی و زوال عقل انجام داده است. محققان حواس شنوایی، بینایی، لمس و بویایی را در 1810 نفر در سنین 70 تا 79 ساله که در ابتدای مطالعه عاری از زوال عقل بودند، آزمایش کردند. این محققان حدود 10 سال بیماران را مورد بررسی قرار دادند. دمانس یا زوال عقل از طریق سوابق بیمارستانی، تجویز داروهای مرتبط با زوال عقل و آزمایش عملکرد مغز مشخص شد.

محققان دریافتند که ضعف های ترکیبی عملکردی در حواس مختلف منجر به افزایش احتمال ابتلا به زوال عقل می شود. قابل توجه است که حتی نقص های حسی خفیف به شدت با خطر زوال عقل در ارتباط می باشد.

اگر زوال عقل و آلزایمر در اثر نقص های حسی ایجاد شده باشند، شناسایی و درمان آن، برای مثال اصلاح کم شنوایی با تجویز سمعک و تربیت شنوایی، می تواند خطر ابتلا به این نقص های شناختی را کاهش دهد.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button