021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

کم شنوایی فرکانس بالا

کم شنوایی فرکانس بالا

کم شنوایی فرکانس بالا

 

یکی از شایع ترین نوع کم شنوایی، کم شنوایی فرکانس بالا می باشد و بدان معناست که اصوات زیر و فرکانس بالا به سختی شنیده می شوند. این کم شنوایی می تواند هر فردی را در هر سنی درگیر کند اما بیشتر در افراد سن بالا در اثر پیرگوشی و کم شنوایی ناشی از نویز مشاهده می شود. در ادامه به بررسی علایم کم شنوایی خواهیم پرداخت.

 

علایم کم شنوایی فرکانس بالا

 

افراد با این کم شنوایی در مکالمات معمولا در شنیدن اصوات فرکانس بالا مانند همخوان های س، هه، ش یا ف دچار مشکل می شوند. در نتیجه دریافت گفتار برایشان وضوح خوبی ندارد. مشکل در شنیدن در این نوع کم شنوایی به هنگام صحبت کردن با تلفن، تماشای تلویزیون و مکالمه در محیط های پر سر و صدا بیشتر به چشم می آید. معمولا افراد با این نوع کم شنوایی احساسشان این است که صدا را می شنوند اما مفهوم صدا و گفتار مشخص نیست.

 

به علاوه افراد با این کم شنوایی در شنیدن صدای کودکان و بانوان که در مقایسه با صدای مردان دارای زیر وبمی بالایی است، صدای پرندگان و صداهای هشدار دهنده مانند بوق اتومبیل مشکل دارند.

 

علایم کم شنوایی فرکانس بالا به طور خلاصه در زیر آورده شده است:

 

سختی در فهم صدای کودکان و بانوان

 

عدم شنیدن صدای پرندگان مانند صدای گنجشک

 

سختی در شنیدن کلماتی که با س، ش، ه و ف شروع یا پایان می یابند

 

در مکالمات احساس می کنید که صدا را می شنوید اما مکالمات مفهوم نمی باشد.

 

این کم شنوایی زمانی اتفاق می افتد که سلول های حسی شنوایی مویی شکل موجود در حلزون (گوش داخلی) آسیب ببینند. این سلول های مویی که استروسیلیا نام دارند مسئول تبدیل اصوات رسیده شده به گوش به ایمپالس های الکتریکی می باشند. در نهایت این سیگنال های الکتریکی به مغز فرستاده شده و در آنجا تفسیر و به عنوان صدا شناسایی می شوند.

 

علل کم شنوایی فرکانس بالا

 

این کم شنوایی علل متنوعی دارد و می تواند در تمامی سنین رخ دهد. در زیر برخی از علل اصلی کم شنوایی فرکانس بالا آورده شده است.

 

سن

 

به کم شنوایی ناشی از سن پیرگوشی می گویند و چون پروسه اهسته و آرامی است که هر دو گوش را تقریبا به طور مساوی درگیر می کند، بیشتر افراد متوجه آن نمی شوند. یکی از اولین علامت این عارضه، مشکل در درک گفتار در محیط های نویزی می باشد.

 

نویز

 

میلیون ها آمریکایی دچار مشکل شنوایی در اثر کم شنوایی ناشی از نویز می باشند. این آسیب می تواند در نتیجه قرارگیری ناگهانی در معرض صدای بلند مانند صدای انفجار یا در طولانی مدت در اثر قرارگیری در مکان هایی که میزان نویز آن بالاتر از 85 دسی بل دارند، ایجاد شود.

 

ژنتیک

 

سابقه و تاریخچه فامیلی خود را چک کنید. در صورتی که اعضای خانواده یا فامیل نزدیکتان که این نوع کم شنوایی را داشته باشد، احتملا شما نیز مستعد این عارضه می باشید.

 

عوارض دارویی

 

بعضی از داروها اتوتوکسیک هستند یعنی برای سلامت شنوایی مضر هستند. برخی از رایج ترین داروهای اتوتوکسیک شامل سالیسیلات ها (آسپیرین) در دوزهای بالا، داروهای مورد استفاده برای شیمی درمانی و آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوسایدها می باشند.

 

بیماری ها

 

بیماری منییر که گوش داخلی را تحت تاثیر قرار می دهد، بین سنین 30 تا 50 سالگی اتفاق می افتد و علایم آن شامل کم شنوایی نوسانی، وزوز، سرگیجه و گیجی شدید می باشد. در کودکان اوتیت مدیا مزمن (عفونت گوش میانی مزمن) در صورت عدم درمان می تواند منجر به کم شنوایی شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با نوین سمعک، بهترین کلینیک شنوایی سنجی در قیطریه تماس حاصل فرمایید.

 

مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

خرید سمعک

 

قیمت سمعک

[تعداد: 3   میانگین: 3.7/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button