021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

کم شنوایی ناشی از نویز

کم شنوایی ناشی از نویز

کم شنوایی ناشی از نویز

کم شنوایی ناشی از نویز

 

کم شنوایی در جوامع امروزی به ویژه در افراد مسن بسیار رایج می باشد، به طوری که بسیاری از افراد از انجام هر کاری برای محافظت از شنوایی خود در برابر سر و صداها و صدای بلند استفاده می کنند. اما به نظر می رسد که منبع کم شنوایی می تواند تأثیر زیادی در توانایی شخص در درک گفتار و لذت بردن از موسیقی داشته باشد. این یافته ها نتیجه مطالعات جدید از محققان دانشگاه پوردو و دانشگاه روچستر است که اخیراً در مجله علوم اعصاب منتشر شده است.با ما با مطلب کم شنوایی ناشی از نویز همراه باشید.

 

این مطالعه تفاوت در پردازش عصبی صدا در چینچیله ها را بین دو منبع پاش برانگیز و را اندازه گیری کرده است: ترومای صوتی و افت متابولیک ناشی از سن. محققان دریافتند که ترومای صوتی باعث ایجاد تغییرات اساسی در پردازش عصبی صداهای پیچیده در مقایسه با افت متابولیک ناشی از سن می شود و تاثیرات قابل توجهی بر درک گفتار نسبت به افت شنوایی یکسان اما با علل دیگر می گذارد.

 

افت متابولیک زوال ناشی از سن، گرادیان الکتروشیمیایی گوش داخلی می باشد و معمولا با افزایش سن اتفاق می افتد. این نوع کم شنوایی در اثر ترومای فیزیکی به بخش های مختلف گوش ایجاد می شود و منجر به آسیب و مرگ سلول های مویی حلزون گوش داخلی می شوند. تروما می تواند در اثر صداهای بلند مانند صدای انفجار و یا در بلند مدت در اثر نویز دستگاه های صنعتی بدون رعایت نکات ایمنی رخ دهد. خوشبختانه کم شنوایی ناشی از نویز قابل پیشگیری می باشد و با رعایت اصول ایمنی می توان از کم شنوایی و عوارض آن جلوگیری کرد.

 

 

پیشگیری

 

اجتناب از قرارگیری در معرض نویز بهترین راه پیشگیری می باشد. به عنوان مثال نباید صدای هدفون گوشی یا سایر لوازم موسیقیایی را از 50 در صد یا 60 درصد بیشتر کنیم. سایر راهبردهای پیشگیری شامل استفاده از محافظت گوش در محیط های صنعتی، سالن های ورزشی و سایر جاهای نویزی می باشد. محافظ های گوش آسانترین روش پیشگیری از کم شنوایی در اثر نویز می باشد و به راحتی می توان با استفاده از این ابزار احتمال ایجاد کم شنوایی را به طور قابل توجهی کاهش داد.

 

 

جهت کسب مشاوره رایگان سمعک میتوانید با ما تماس حاصل فرمایید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button