021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

کم شنوایی و چاقی

کم شنوایی و چاقی

کم شنوایی و چاقی

کم شنوایی و چاقی

 

 

در این مطلب در مود کم شنوایی و چاقی با ما همراه باشید.

 

 

 آیا کم شنوایی و چاقی ارتباطی باهم دارند؟

 

هر اختلالی  که بر  گردش خون تاثیر  میگذارد، به طور  بالقوه میتواند بر روی شنوایی نیز تاثیر بگذارد مانند اختلالات مرتبط با چاقی و اضافه وزن. بر طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در سال 2015-2016، بیش از یک سوم بزرگسالان کشور آمریکا، اضافه وزن داشتند. بزرگسالان با BMI 25-29.9 در گروه اضافه وزن قرار داده شدند و افراد با BMI 30 و بالاتر در گروه افراد چاق قرار داده شدند.

 

آیا چاقی باعث کم شنوایی می شود؟

 

چاقی به طور مستقیم باعث کم شنوایی نمی شود اما باعث افزایش خطر عوارض دیگر مانند افزایش فشار خون و دیابت که بر روی شنوایی تاثیر می گذارند، می شود. گوش داخلی سیستم پیچیده ای از حفره ها و مجاری نیم دایره ای است که مملو از مایع و پایانه های عصبی است. یکی از اجزا اصلی سیستم شنوایی سلول های مویی هستند و وظیفه ی آنها شناسایی صدا، تبدیل امواج صوتی به امواج الکتریکی و انتقال این امواج به مغز به منظور تفسیر صدا می باشد.

 

مطالعات ثابت کرده است جریان خون نرمال و انتقال مناسب اکسیژن در سلامتی سلول های مویی گوش نقش مهمی دارد. از آنجاییکه اضافه وزن و چاقی دیواره های مویرگ ها را تحت فشار قرار می دهد، در انتقال موثر و کافی اکسیژن به سلول های مویی گوش، اختلال ایجاد می کند. اگر این سلولهای موی آسیب ببینند، نمیتوان آنها را بازسازی کرد و در نتیجه منجر به کم شنوایی دائمی می شوند.

 

از آنجاییکه اضافه وزن پمپاژ خون از قلب به بدن را دچار مشکل می کند، باعث افزایش فشار خون می شود. فشار خون بالا علاوه بر افزایش خطر سکته، باعث افزایش خطر ابتلا به کم شنوایی نیز می شود. فشار خون بالا همچنین می تواند باعث وزوز در گوش نیز شود. علاوه بر این مطالعات نشان داده است که افراد دیابتی نسبت به افراد نرمال، 2 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به کم شنوایی هستند. چاقی و دیابت نوع دو، ارتباط زیادی با یکدیگر دارند.

 

ارتباط بین دیابت و کم شنوایی

 

بیش از 30 میلیون آمریکایی دیابت دارند. مطالعات نشان داده است که افراد دیابتی مستعد کم شنوایی هستند.

 

دیابت چیست؟

 

به طور خلاصه، دیابت مانع از توانایی تولید و مدیریت انسولین مناسب بدن می شود و منجر به تجمع گلوکز در خون به جای تغذیه سلول ها می شود. بر طبق گزارشات موسسه تحقیقات دیابت، تعداد افراد مبتلا به این بیماری درحال افزایش است و در دهه  گذشته بیش از 50 درصد افزایش یافته است.

 

سه نوع دیابت وجود دارد:

 

افراد مبتلا به دیابت نوع 1، بدن قادر به تولید انسولین مورد نیاز برای انتقال گلوکز به سلولها به  علتوضعیت خودایمنی ایجاد شده که در آن بدن به سلولهای بتا که هورمون تولید میکنندحمله  میکند، نیست.

 

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 قادرند انسولین خود را تولید کنند؛ با اینحال، مقدار تولید شده به میزان کافی یا موثر برای انتقال گلوکز به سلولها نمی باشد.

 

برخی از زنان باردار دچار دیابت دوران بارداری میشوند؛ عارضه ای که در آن هورمونها، سلولهای بدن را نسبت به دریافت انسولین مقاوم تر میکند. دیابت دوران بارداری بعد از به دنیا آمدن نوزاد از بین می رود.

 

هر 3 نوع دیابت، باعث افزایش سطح قند خون می شود. دیابت عامل اصلی نابینایی، نارسایی کلیه،  قطع عضو، نارسایی قلبی و سکته مغزی است. علائم این بیماری عبارتند از: تکرر ادرار، افزایش تشنگی و یا گرسنگی، خوابآلودگی، کاهش وزن، تاری دید، مشکل در تمرکز و بهبودی آهسته عفونت و زخم.

 

ارتباط دیابت و کم شنوایی

 

در سال های اخیر دو مطالعه به بررسی ارتباط کم شنوایی و دیابت پرداخته است. درمطالعه سال 2008 توسط موسسه ملی بهداشت (NIH)،افراد دیابتی شرکت کننده در مطالعه، احتمال ابتلا به کم شنوایی در این افراد بیش از دو برابر نسبت به افراد بدون بیماری گزارش شد. شیوع کم شنوایی فرکانس بالا در افراد دیابتی (54 درصد) بیشتر از افراد نرمال (32 درصد) است.

 

مطالعه دیگری در مجله  Clinical Endocrinology & Metabolismدرسال 2012 یافته های مطالعات قبلی را تاییدکرد. این مطالعه  13 مطالعه که شامل بیشاز 20،000 شرکت کننده بود را، تجزیه و تحلیل کرد. این مطالعه به این نتیجه رسید که بیماران دیابتی بدون درنظر گرفتن سن آنها احتمال کمتری دارند. این مطالعه به این نتیجه رسیدکه بیماران دیابتی بدون درنظر گرفتن سن آنها احتمال ابتلا به کم شنوایی بیشتری دارند.

 

دانشمندان کاملا مطمئن نیستند که چرا دیابت تاثیر منفی بر روی حس شنوایی میگذارد؛ با اینحال، آنها بر این باورند که سطح قند خون بالا باعث ایجاد آسیب به رگهای خونی کوچک در گوش داخلی میشود.

 

مانند سایر قسمتهای بدن، سلولهای مویی گوش داخلی برای عملکرد نرمال نیازمند گردش خون نرمال می باشد. وظیفه ی آنها شناسایی صدا، تبدیل امواج صوتی به امواج الکتریکی و انتقال این امواج به مغز به منظور تفسیر صدا میباشد. این سلولهای حسی مویی که  Stereociliaنامیده میشوند، بازسازی نمیشوند.هنگامی که این سلول ها آسیب ببینند یا از بین بروند، شنوایی به طور د ائمی تحت تاثیر قرار میگیرد. کم شنوایی حسی عصبی ایجاد شده را می توان با استفاده از سمعک جبران کرد. تست شنوایی میزان و نوع کم شنوایی و راه های درمان را برای شما مشخص می کند.

 

اگر دیابت دارید، چگونه از شنوایی خود محافظت کنید؟

 

اگر چه کم شنوایی ناشی از دیابت دائمی است اما می توانید از باقیمانده شنوایی خود محافظت کنید. میزان صدا را در دستگاههای الکترونیکی شخصی مثل رادیو، تلویزیون و ماشین را کاهش دهید. با استفاده از قالب گوش یا محافظ گوش، گوش خود را از سر و صدای بلند محافظت کنید.

 

به صورت روزانه ورزش . نرمش کنید. زیرا بعث بهبود گردش خونتان می شود. در مورد ورزش مناسب از دکترتان مشورت بگیرید.

 

وزن بدنتان را متعادل سازید. وزن زیاد مانع از پمپاژ مناسب خون به ازای بدن از جمله گوش می شود.

 

برای انجام تست شنوایی از متخصص شنوایی نوبت بگیرید. ارزیابی شنوایی می تواند از کم شنوایی پیشگیری کرده و در صورت محرز بودن کم شنوایی، روش های درمانی مناسب را پیشنهاد کند.

 

به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مرکز نوین سمعک تماس بگیرید.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button