021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

کم شنوایی کودکان

کم شنوایی کودک - نوین سمعک

کم شنوایی کودکان

در این آموزش از مجموعه مقالات آموزش نوین سمعک با مطلب کم شنوایی کودکان در خدمت شما خواهیم بود. ابتدا در مورد کاهش شنوایی کودکان و عوامل کم شنوایی کودکان صحبت کرده سپس به شرح تاثیرات آن و اهمیت تشخیص زودهنگام کم شنوایی کودکان خواهیم پرداخت. 60  در صد کم شنوایی کودکان قابل پیشگیری است. در صورت حتمی بودن کم شنوایی، مداخله های درمانی مناسب می تواند به کودک کم شنوا در رسیدن به توانایی هاو استعداد هایش کمک شایانی کند.

 

 کاهش شنوایی کودکان

 

درک انسان از دنیای پیرامون به واسطه تجربیات حسی انجام می شود. در میان این حس ها، حس شنوایی در برقراری ارتباط و تعاملات اجتماعی نقش مهمی داشته و موجب ارتباط افراد با یکدیگر،شرکت در فعالیت های روزانه، اعلام خطر و دیگر فعالیت های اجتماعی شده است. حدود 360 میلیون نفر (5 در صد جمعیت جهان) دارای افت شنوایی هستند از میان اینها حدود 32 میلیون نفرشان را کودکان تشکیل می دهند. اکثریت این کودکان در کشور های کم درامد و درامد متوسط زندگی می کنند. شنوایی برای کودکان به منزله کلیدی برای یادگیری زبان گفتاری، ادامه تحصیل و مشارکت در فعالیت های اجتماعی می باشد.

 

کاهش شنوایی کودکان باعث ایجاد مانعی در آموزش و مشارکت در فعالیت های اجتماعی می شود. به همین خاطر کودکان دارای کاهش شنوایی بایستی تشخیص زود هنگام داده شده و مداخلات درمانی مناسب اعمال گردد. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که حدود 60 در صد مشکلات شنوایی در کودکان با تشخیص زود هنگام قابل پیشگیری می باشد و در صورت محرز بودن کم شنوایی، مداخلات درمانی به منظور حصول اطمینان از استفاده حداکثری کودکان از باقیمانده حس شنوایی و جبران نقص به وجود آمده امری ضروری می باشد.

 

کم شنوایی کودکان

کم شنوایی کودکان

تاثیر کم شنوایی در صورت عدم درمان چیست؟

 

بارزترین تاثیر کم شنوایی بر یادگیری زبان می باشد. این عارضه باعث مشکلات تحصیلی، تاثیر بر رشد مهارت های اجتماعی و گرایشات می شود. کاهش شنوایی درمان نشده باعث مشکلات تحصیلی عمده در کودکان شده و به تبعه آن منجر به موقعیت های شغلی کمتر در مراحل بعدی زندگی و بزرگسالی می شود. برای کودک ناتوانی در برقراری ارتباط، منجر به احساس عصبانیت، استرس، تنهایی و تاثیرات احساسی و روانی که علاوه بر کودک به صورت جدی خانواده را نیز متاثر می سازد، می شود. کم شنوایی درمان نشده بر رشد اقتصادی و اجتماعی جوامع و کشورها تاثیر منفی می گذارد.

 

 کم شنوایی کودکان و درجات آن

 

 

افت خفبف/ملایم (26-40 دسی بل)

 

کودکی با افت شنوایی ملایم در شنیدن گفتار آرام و گفتار با فاصله دور در حضور نویز زمینه دچار مشکل می شود.

 

افت متوسط (41-60 دسی بل)

 

کودکی با این درجه از کم شنوایی در شنیدن گفتار معمول حتی در فاصله های نزدیک به مشکل بر می خورد.

 

افت شدید (61-80 دسی بل)

 

کودک با افت شنوایی شدید فقط اصوات محیطی با صدای بلند را می شنود مثل صدای آژیرٍ، بیشتر محتوای گفتاری شنیده نمی شود.

 

افت عمیق (بالای 81 دسی بل)

 

کودکی با افت عمیق تنها قادر به شنیدن صداهای بلند آن هم به صورت درک لرزش می باشد.

 

برخی از عواملی که میزان تاثیر کم شنوایی را تعیین میکنند

 

سن وقوع کم شنوایی:

 

سال های اول زندگی بهترین دوره برای یادگیری زبان و گفتار است. تاثیر کم شنوایی های مادرزادی و کم شنوایی که بعد از تولد رخ می دهند بیشترین مقدار است.

 

درجه کم شنوایی :

 

با افزایش میزان کم شنوایی تاثیرات منفی آن بر زندگی فرد بیشتر می شود.

 

سن تشخیص و مداخله درمانی :

 

هر چه قدر کم شنوایی زودتر و در سنین پایین تشخیص داده شده و مداخله انجام گردد کودک شانس بیشتری برای یادگیری زبان و گفتار پیدا می کند. بنا بر توصیه سازمان بهداشت جهانی (WHO)، کودکان کم شنوا باید تا قبل از 6 ماهگی کم شنواییشان تشخیص دهده شده و مداخلات درمانی روی آنها انجام شود. تشخیص و مداخله زودهنگام هزینه های آموزشی مربوط به کم شنوایان را به طور قابل توجهی کاهش داده و ظرفیت یادگیری کودک را در مراحل بعدی زندگی بهبود می بخشد.

 

محیط زندگی :

 

دسترسی به خدمات درمانی، به طور قابل توجهی بر رشد کودک کم شنوا تاثیر می گذارد. کودکانی که به تکنولوژی هایی مثل سمعک، کاشت حلزون و آموزش های شنیداری دسترسی دارند اغلب عملکرد مشابهی با کودکان همسن شنوا در سنین بالاتر دارند. گروه های حمایتی خانواده و والدین وارد شدن کودکان کم شنوا به جامعه را تسهیل و تسریع می سازد.

 

عوامل کم شنوایی کودکان

 

کم شنوایی در کودکان علل زیادی دارد و شامل عوامل مادر زادی و اکتسابی می باشد.کم شنوایی می تواند در اثر دیگر عوامل نیز رخ دهد. علل کم شنوایی در کودکان شامل موارد زیر می باشد:

 

عوامل ژنتیکی بر کم شنوایی کودکان

 

حدود 40 درصد از علل کم شنوایی در کودکان شامل می شود. کم شنوایی در ازدواج های فامیلی به مراتب بیشتر دیده شده است.

 

شرایط کودک به هنگام تولد :

 

شامل تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد، کمبود اکسیژن و یرقان

 

عفونت ها :

 

در طول دوران بارداری ابتلا مادر به به سرخجه و cmv می تواند منجر به کم شنوایی در کودک شود. همچنین مننژِیت، اوریون و سرخک در کودکان نیز می تواند باعث کم شنوایی شود. عفونت گوش در کودکان امری شایع است و معمولا با ترشح همراه است. عفونت گوش علاوه بر کم شنوایی می تواند باعث خطرات جدی و تهدید آمیز زندگی کودک شود.

 

بیماری های گوش :

 

تجمع جرم گوش (سرومن فشرده) و عفونت گوش میانی از جمله مواردی هستند که باعث بروز کاهش شنوایی می شوند.

 

نویز : 

 

صداهای بلند مثل هدفون گوشی یا mp3 پلیر ها ، اگر با صدای بلند گوش داده شوند در بلند مدت باعث کم شنوایی می شوند. حتی صداهای خیلی بلند مثل صدای آتش بازی و ترقه در کوتاه مدت باعث کم شنوایی دایمی می شوند. دستگاه های پر صدا در محیط بخش مراقبت های ویژه نوزادان نیز می تواند باعث کم شنوایی شود.

 

دارو ها :

 

داروها، مثل داروهایی که برای درمان عفونت های نوزادی ، مالاریا، سل و سرطان ها مورد استفاده قرار می گیرند می توانند منجر به کاهش شنوایی دایمی شوند. این دارو ها اتوتوکسیک هستند. در بسیاری از نقاط جهان به ویژه قسمت هایی که کنترلی روی استفاده از این دارو ها وجود ندارد پزشکان اغلب برای درمان عفونت کودکان آنتی بیوتیک های اتوتوکسیک تجویز می کنند در حالیکه این داروها برای سلامت گوش خطرناک هستند.

 

چه مقدار از کم شنوایی کودکان قابل پیشگیری است؟

 

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی حدود 60 درصد کم شنوایی کودکان زیر 15 سال قابل پیشگیری است. بیش از 30 در صد کم شنوایی کودکان در اثر بیماری های سرخک، سرخجه، اوریون ، مننژیت و دیگر عفونت ها رخ می دهد. و این بیماری ها را می توان از طریق واکسیناسیون و ایمن سازی مناسب پیشگیری کرد. 17 در صد کم شنوایی ها در اثر عارضه های هنگام تولد مثل تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد ، کمبود اکسیژن و زردی نوزادان به وقوع می پیوندد. تقویت برنامه های سلامت مادر و کودک به جلوگیری از این عارضه ها کمک میکند.استفاده از دارو های اتو توکسیک که 4 درصد کم شنوایی کودکان را به خود اختصاص داده است ، در مادران باردار و کودکان حدالامکان باید از مصرف آن خودداری شود.

 

اهمیت شنوايي سنجي كودكان و تشخیص زودهنگام

 

مداخله مناسب و به موقع، پیرو تشخیص زود هنگام کم شنوایی روی می دهد و تاخیر رشدی کودک را به حد اقل رسانده و بر قراری ارتباط، آموزش و رشد اجتماعی را تسهیل می کند. برنامه های غربالگری شنوایی نوزادان کمک شایانی به تشخیص کم شنوایی در سنین پایین کرده است. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که به صورت مادرزادی ناشنوا به دنیا آمده اند، در صورت دریافت مداخله درمانی تا 6 ماهگی، رشد زبانی آنها در 5 سالگی مشابه با کودکان همسن هنجار می شود. برای کودکانی که در سالهای بعد تولد کم شنوا می شوند غربالگری شنوایی قبل از مدرسه به تشخیص کم شنوایی و اقدامات درمانی و کاهش مشکلات کودک بسیار مفید می باشد.

 

شنوايي سنجي كودكان

 

با توجه به یافته‌های پزشکی، تعداد دو یا سه از هر ۱۰۰۰ کودک از فقدان شنوایی رنج می‌برند. به همین علت، لازم است که تست شنوایی سنجی نوزادان یا غربالگری شنوایی نوزادان خیلی زود برای نوزاد انجام شود.

 

کم شنوایی می‌تواند پیامدهای جدی بر روی رشد و تکامل کودک بگذارد. این بیماریباعث می‌شود توانایی حرف زدن کودک رشد نکند. نوزادان کم شنوا فقط می‌توانند به صورت دیداری از محیط اطراف یاد بگیرند چرا که قادر به شنیدن صداهای پیرامون خود نیستند در نهایت این عارضه به اختلال گفتاری منجر می‌شود. تست شنوایی سنجی نوزادان می‌تواند مشکل را شناسایی کرده و پس از آن کودک برای گفتار درمانی تحت نظر متخصص قرار می‌گیرد. طبق گفته‌ی متخصصان، کودکان مبتلا به اختلال شنوایی که در زمان درست درمان می‌شوند، هرگز در گفتار، مهارت‌های زبانی، خواندن و نوشتن دچار مشکل نمی‌شوند.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوامل کم شنوایی کودکان و راه های تشخیص و درمان آن  میتوانید با مرکز نوین سمعک تماس حاصل فرمایید.

 

مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

قیمت سمعک

سمعک زیمنس

سمعک هوشمند

 

 

 

 

 

 

 

 

[تعداد: 12   میانگین: 4.3/5]
مدیریت
1 نظر
  • مریم
    پاسخ
    نوشته شده در03:50, فروردین 22, 1399

    سلام خسته نباشین یه بچه ۷ ساله ک تو شنوایی سنجی مدرسه متوجه کم شنواییش میشن و الان با سمک زندگی میکنه ممکنه خوب بشه؟عمه اش و پدربزرگش هم کم شنوان ولی اونا دیر متوجه شدن

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button