021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

کم شنوایی کودک و تاثیر آن بر ساختار مغز و پردازش صدا

کم شنوایی کودک

کم شنوایی کودک و تاثیر آن بر ساختار مغز و پردازش صدا

تاثیر کم شنوایی ملایم و متوسط کودکان بر ساختار مغز و پردازش صدا

 

ناشنوایی در کودکی منجر به تغییرات دائمی و پیوسته در نحوه پردازش صدا در مغز می شود، با این حال مطالعات جدید نشان داده است که حتی افت شنوایی ملایم تا متوسط نیز منجر به تغییرات مشابه در کودکان می شود. این یافته ها اهمیت غربالگری شنوایی در نوزادان و کودکان و اهمیت تشخیص افت های ملایم و متوسط را نیز نشان می دهد. در ادامه با موضوع تاثیر کم شنوایی کودک بر ساختار مغز و پردازش صدا با نوین سمعک همراه باشید.

 

ساختار و عملکرد سیستم شنوایی که پردازش صدا در مغز را انجام می دهد، در طول دوران کودکی در پاسخ به اصوات رشد و بلوغ می یابد. در کودکان ناشنوا، عملکرد سیستم شنیداری از نو سازماندهی می شود و بیشتر به محرکات دیگربرای مثال به  محرکات بینایی پاسخ می دهد. با این وجود تا به امروز اطلاعات کمی در مورد نحوه تاثیر افت شنوایی ملایم و متوسط  بر عملکرد مغز وجود داشت.

 

یافته های دانشمندان

 

یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه کمبریج با استفاده از روش الکتروانسفالوگرام (EEG)، پاسخ های مغزی 46 کودک با افت شنوایی ملایم تا متوسط را همزمان با ارائه صدا به گوششان را ثبت کردند. در این مطالعه کودکان در دو گروه 8 – 12 و 12 تا 16 سال طبقه بندی شدند. نتایج نشان داد که پاسخ های مغزی گروه اول مشابه با پاسخ های کودکان نرمال بود اما پاسخ های مغزی کودکان کم شنوای 12 تا 16 سال نسبت به هم سن و سال های نرمال اندازه و پاسخ کوچکتری دارند.

 

به منظور تایید این یافته ها، این تست ها در این گروه شش سال بعد نیز انجام شد. در این مطالعه تایید شد که با رشد و بزرگتر شدن کودک، پاسخ های مغزی تغییر می کند. پاسخ هایی که در تست اول ثبت شده بود با رشد کودک، کوچکتر و یا از بین رفته بودند. علامتی از بدتر شدن شنوایی در این کودکان مشاهده نشده بود و نتایج نشان دهنده تغییرات ساختاری مغز در پاسخ به کم شنوایی می باشد.

افت شنوایی کودک

ما می دانیم که مغز کودکان در پاسخ به صدا و قرارگیری در معرض آن رشد می کند، بنابراین نباید تعجب برانگیز باید که افت شنوایی ملایم و متوسط می تواند سبب تغییرات ساختاری در مغز شود. Dr Axelle Calcus استاد دانشگاه می گوید که این نتایج نشان می دهد که حتی افت های ملایم تر نیز باید در بدو تولد و سنین پایین تر شناسایی شوند.

 

برنامه های غربالگری امروزی نوزادان در شناسایی افت های شنوایی متوسط تا عمیق عملکرد خوبی دارند اما در شناسایی افت های ملایم کارایی ضعیفی دارند و این به این معناست که کودکان با نقص شنوایی ملایم، به موقع و در سنین پایین شناسایی نمی شوند.

 

تاثیر کم شنوایی کودک بر یادگیری

 

کودکان با نقص شنوایی در زمینه یادگیری زبان و متریال آموزشی نسبت به کودکان هم سن اما نرمال عملکرد ضعیفی دارند. شناسایی زودهنگام و به موقع نقص شنوایی ملایم زمینه مداخله زودهنگام را فراهم می نماید و در نتیجه از تغییرات ساختاری مغز جلوگیری کرده و شانس یادگیری هنجار گفتار و زبان را برای این گروه فراهم می کند.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button