021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

کم شنوایی یک طرفه و درمان آن

کم شنوایی یک طرفه

کم شنوایی یک طرفه و درمان آن

کم شنوایی یک طرفه

 

کم شنوایی در یک گوش را کم شنوایی یک طرفه می گویند. میزان کم شنوایی در افراد مختلف متفاوت می باشد و اگر درجه کم شنوایی در گوش معیوب عمیق یا بیشتر باشد آن را ناشنوایی یک طرفه می نامند. این کم شنوایی می تواند مادرزادی باشد یا به صورت اکتسابی در مراحل بعدی زندگی ایجاد شود. در ادامه به بررسی این کم شنوایی و کم شنوایی ناگهانی خواهیم پرداخت.

 

نحوه تاثیر کم شنوایی یک طرفه بر عمل شنیدن

 

ما به صورت مادرزادی با دو گوش به دنیا می آییم و این به این دلیل می باشد که مغز مکان صدا را فقط از طریق شنیدن از دو گوش می تواند تشخیص دهد و همچنین شنوایی دوگوشی منجر به بهبود کیفیت درک گفتار و حذف صداهای اضافی می شود.

 

کم شنوایی در یک گوش بسته به شدت کم شنوایی می تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند:

 

مکان یابی صدا :

 

مغز ما مکان صدا را بر اساس تفاوت های زمانی و شدتی دریافتی دو گوش تشخیص می دهد که به آن مکان یابی صدا یا جهت یابی شنوایی می گویند. افراد با این کم شنوایی در مکان یابی دقیق صدا دچار مشکل می شوند.

 

مشکل در شنیدن در محیز های نویزی:

 

مغز ما به صورت انتخابی صدا و مفهوم را دریافت می کند و اصوات بی معنی و اضافی را نادیده می گیرد. و این پدیده به صورت دو گوشی انجام می شود. افراد با کم شنوایی یک طرفه در درک گفتار و نادیده گرفتن نویز به ویژه در محیط های نویزی به مشکل بر میخورند.

 

نیاز به تقویت بیشتر صدا:

 

به هنگام شنوایی دوگوشی اصوات بلندتر شنیده می شوند و این به این دلیل است که اصوات دریافتی از دو گوش با یکدیگر آمیخته می شوند و صدا بلندتر شنیده می شود. اما در افراد با این کم شنوایی صدا آرام تر شنیده می شود و این عامل به ویژه در تجویز سمعک به صورت دو گوشی فاکتور مهمی می باشد و از تقویت بیش از حد صدا جلوگیری می کند.

 

مشکلات در مکالمات گروهی:

 

به دلیل تمام مسائلی که در بالا گفته شد، افراد با این کم شنوایی در مکالمات گروهی به ویژه در محیط های نویزی عملکرد ضعیفی دارند.

 

اثر سایه سر ناشنوایی یک طرفه

 

اگر شما کم شنوایی یک طرفه داشته باشید، پدیده ای به نام اثر سایه سر را تجربه خواهید کرد. با توجه به نحوه حرکت امواج صوتی، اصوات فرکانس بالا در سمت گوش سالم منحرف نمی شوند و بدین مفهوم می باشد که امکان دارد این اصوات کلا شنیده نشوند.

 

سر مانند یک سپر عمل می کند و مسیر حرکت اصوات از سمت معیوب به سالم را مسدود می کند. در نتیجه فرد احساس می کند صدا حالت خفگی دارد زیرا بخشی از اصوات فرکانس بالا مانند س و ف را نمی شنود.

 

دلایل کم شنوایی یک طرفه

 

کم شنوایی یک طرفه علل متعددی دارد که برخی از مهمترین علل آن در زیر آورده شده است:

 

بیماری منییر

 

تومور اکوستیک

 

عفونت های باکتریایی یا ویروسی

 

آسیب فیزیکی به گوش

 

ضربه به سر

 

اختلالات سیستم عروقی

 

اختلالات وراثتی یا ژنتیکی

 

کم شنوایی ناگهانی

 

اگر شما به صورت ناگهانی و به یک باره، دچار کم شنوایی در یک گوش شوید، سریعا باید به پزشک متخصص مراجعه فرمایید. به این نوع کم شنوایی کم شنوایی ناگهانی می گویند. اگر این بیماری سریعا و در کمتر از یک هفته درمان شود احتمال بهبود شنوایی بسیار بالا می باشد.

 

گزینه های درمانی برای کم شنوایی یک طرفه

 

برای کم شنوایی یک طرفه ملایم تا متوسط، سمعک به راحتی می تواند همه مشکلات فرد را برطرف کند. برای کم شنوایی های شدید تا عمیق که اغلب دائمی می باشند، سمعک های کراس (CROS) پیشنهاد می شود.

 

سمعک کراس (CROS)

 

سمعک های سمعک کراس برای افرادی که در یک گوش ناشنوا یا نزدیک به ناشنوایی و در گوش دیگر نرمال یا نزدیک به نرمال می باشند، تجویز می گردد. در این سمعک ها، سمعک صداهایی را که از سمت گوش معیوب می ایند را دریافت و آن را به سمت سالم انتقال می دهد. نوع دیگر این سمعک ها BICROS می باشد و مناسب افرادی می باشد که یک گوش ناشنوا و گوش دیگر درجاتی از کم شنوایی دارد. مزیت اصلی این سمعک ها دریافت 360 درجه صدا توسط فرد می باشد که به مکان یابی صدا و بهبود درک گفتار کمک شایانی می کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با متخصصین ما تماس حاصل نمایید.

[تعداد: 2   میانگین: 3/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button