021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

تست شنوايي نوزاد | تست شنوایی سنجی abr

تست شنوایی نوزاد

تست شنوايي نوزاد | تست شنوایی سنجی abr

آزمون ABR آزمونی است که نحوه عملکرد سیستم شنوایی و مسیرهای عصبی آن را اندازه گیری می کند. این آزمون درباره عملکرد اعصاب شنوایی در انتقال پیام به مسیرهای عصبی بالاتر و مغز اطلاعات مفیدی فراهم می کند. به طور معمول در نوزادان، کودکان و کسانیکه قادر به همکاری در تست شنوایی ادیومتری نمی باشند، انجام می شود. بیتشر کودکان بالای 6 ماه برای انجام تست ABR نیازمند استفاده از داروی خواب آور یا بیهوشی می باشند. در ادامه با تست شنوايي نوزاد با ما همراه باشید.

 

دلایل انجام تست شنوايي نوزاد ABR

 

بعضی از دلایل رایج انجام آزمون ABR شامل موارد زیر می باشد:

 

Fail شدن کودک در آزمون غربالگری شنوایی بدو تولد

امتیاز آپگار پایین

عفونت های مغزی یا گوشی

وزن کم هنگام تولد

کم خونی شدید

سابقه فامیلی کم شنوایی دایمی

سندروم یا انومالی کرانوفاسیال مرتبط با افت شنوایی پیشرونده یا دایمی

رشد گفتار یا زبان تاخیری

استفاده از داروهایی که منجر به کاهش شنوایی می شوند

 

انجام تست ABR با استفاده از داروهای خواب آور

 

ادیولوژیست باید تست ABR را برای نوزاد بیهوش یا در حال خواب انجام دهد. نوزاد حین تست به دقت توسط پرستار تحت مراقبت قرار می گیرد. وقتی که کودک خوابیده باشد، ادیولوژیست به آرامی پوست پیشانی و پشت گوش را تمیز می کند و الکترودهای کوچکی را در آن نواحی می چسباند. ادیولوژیست اصواتی را به گوش کودک ارایه می دهد و پاسخ های عصبی کودک توسط الکترودها جمع آوری و به صورت امواجی بر روی مانیتور دستگاه ABR نشان داده می شود. این امواج پاسخی توسط ادیولوژیست تجزیه و تحلیل می شود. و در صورت نیاز به درمان یا پروسه توانبخشی همانند تجویز سمعک یا کاشت حلزون اقدامات لازم را انجام می دهد.

 

آماده کردن کودک برای آزمون ABR

 

به منظور حفظ سلامتی و امنیت کودک، شکم آنها باید قبل از انجام بیهوشی یا تزریق داروی خواب آور خالی باشد. پرستار آموزش های لازم را به شما قبل و بعد از آزمون را ارایه می کند.

 

به منظور اطمینان از خواب بودن کودک حین تست ABR، 2،3 ساعت قبل از انجام تست، اجازه ندهید کودک بخوابد. از دادن مواد کافیین دارشامل شکلات و نوشیدنی های کافیین دار، حداقل 12 ساعت قبل از انجام تست ABR خودداری کنید

ت

 

[تعداد: 2   میانگین: 5/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button