021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

سمعک دیجیتال

سمعک دیجیتال ، سمعکی است که صدا را دریافت می کند و قبل از تقویت آن، آن را به سیگنال دیجیتالی (امواج صوتی را به واحدهای بسیار کوچک و گسسته) تبدیل می کند. سمعک های آنالوگ مرسوم، فقط به منظور تقویت صدا، امواج صوتی را بزرگتر می کردند. امروزه این سمعکها در طیف وسیعی از قیمت ها و قابلیت ها در دسترس هستند.

 

سمعک دیجیتال

 

 

پیشرفته ترین سمعک های دیجیتال با قابلیت هایی ساخته شده اند که می توانند صداهای آرام، مطلوب، صداهای بلند، و نویز های ناخواسته را از هم تشخیص دهند. این سمعکها علاوه بر تقویت صدا، در محیط های مختلف می توانند عملکرد سمعک را بهبود بخشند. این سمعک ها قابل برنامه ریزی هستند و می توانند خود را به انواع مختلف محیط های شنیداری تطبیق دهد. تکنولوژی دیجیتال همچنین تکنسین ها را قادر می سازد تا برنامه های سمعک را مطابق با مشکلات شنوایی و نیاز های خاص فرد تنظیم کنند.

 

یک سمعک دیجیتال با استفاده از میکروچیپ ها، سیگنال صوتی را به الکتریکی تبدیل می کند. بر روی سیگنال الکتریکی تغییراتی ایجاد می شود، و مجددا تبدیل به سیگنال صوتی شده و به مجرای گوش فرستاده می شود. علاوه بر این سمعک دیجیتال از یک ریزپردازنده دیجیتال استفاده می کند که بسیاری از عملکردهای دیجیتال سمعک را انجام می دهد. از آنجایی که سیگنال دیجیتال به عنوان یک سری از اعداد نشان داده می شود، می توان آن را به سرعت و با دقت تغییر داد.

 

 

نحوه ی عملکرد سمعک دیجیتال

 

 

سمعک های دیجیتال هنگامی شروع به کار می کنند که میکروفن های سمعک، صدای ورودی را دریافت می کنند و آن را به امپلی فایر ارسال می کنند. امپلی فایر صدا را پردازش می کند و آن را از یک سیگنال آنالوگ به یک سیگنال دیجیتال تبدیل می کند. سپس صدا به رسیور فرستاده می شود و از آنجا صدا به گوش فرستاده می شود.

 

 

میکروفون

 

میکروفون برای کیفیت صدای دریافتی توسط سمعک، بسیار حیاتی است. اکثر میکروفون ها Adaptive هستند و این به این معناست که میکروفون ها را می توان به صورت جهت دار در جهات مطلوب تنظیم کرد.

 

 

امپلی فایر

 

امپلی فایر سیگنال صوتی را مطابق با نیاز های فردی و میزان کم شنوایی، پردازش و تقویت می کند. و باعث می شود صدا بدون اینکه اعوجاج پیدا کند، قابل تشخیص و فهم شود. امپلی فایر بیشترین اجزا الکترونیک سمعک و میکروچیپ ها را در بر دارد.

 

میکروچیپ

 

میکروچیپ به منزله سیستم عصبی سمعک می باشد.به رغم اندازه کوچکش، میکروچیپ فوق العاده قدرتمند است و می تواند از عهده ی بسیاری از کارها از پردازش سیگنال تا ارتباطات بی سیم بر آید. ظهور چیپ منجر به کوچک شدن اندازه ی سمعک و مصرف انرژی کمتر سمعک شده است.

 

رسیور (گیرنده)

 

رسیور سمعک، سیگنال دیجیتال را مجددا به صوت تبدیل کرده و به گوش می فرستد. میزان صدای ورودی بستگی به اندازه ی سمعک دارد بنابراین برای افت های شنوایی شدید، نیاز به سمعک هایی با سایز بزرگ می باشد.

 

باتری

 

باتری به منزله موتور سمعک عمل می کند و باعث فعالیت همه ی اجزا سمعک می شود. میزان مصرف انرژی سمعک به اندازه سمعک، تعداد ویژگی ها و شیوه های استفاده از آن بستگی دارد.

 

مزایای سمعک دیجیتال

 

امروزه بسیاری از سمعک های در دسترس از نوع دیجیتال می باشد. با توجه به اینکه سمعک های آنالوگ تنها می توانند صدای ورودی را تقویت کنند و نمی توانند صدا را اصلاح و تنظیم کنند، و باعث تقویت نویز پس زمینه نیز می شود و باعث می شود که در محیط های نویزی و پر سر و صدا شنیدن به شدت سخت شود و صحبت کردن با تلفن تقریبا غیرممکن می باشد.

 

از سوی دیگر، سمعک های دیجیتال دارای قابلیت انعطاف پذیری بالا برای تقویت فرکانس های ویژه صوتی هستند. هنگامی که صدا به یک سیگنال دیجیتال تبدیل می شود، تراشه رایانه ای سمعک می تواند فرکانس های خاصی را شناسایی، تشخیص و ذخیره کند. به عنوان مثال، سمعک دیجیتال، صداهای گفتاری فرکانس بالا را می تواند برچسب گذاری کرده و به صورت جداگانه از صدای نویز پس زمینه فرکانس پایین ذخیره کند. ادیولویست نیز می تواند با وصل کردن سمعک دیجیتال، به کامپیوتر، سمعک را طوری تنظیم کند که فقط صدا های گفتاری فرکانس بالا را تقویت کرده و نویز زمینه فرکانس پایین را سرکوب کرده و مانع از تقویت آن شود. در چنین حالتی، درک صدا حتی در محیط های نویزی نیز باکیفیت و مطلوب باقی می ماند.

 

برخی از مزایای دیگر سمعک های دیجیتال عبارتند از:

 

تکنولوژی کامپیوتری مینیاتوری سمعک منجر به کوچک تر شدن اندازه ی سمعک، صدای با کیفیت، و ارایه مدل های سمعک داخل گوشی که درون گوش قرار می گیرند و به راحتی قابل مشاهده نیستند.

 

سمعک های دیجیتال طراحی و رنگ های جالب و متنوعی دارند.

 

سمعک های دیجیتال می تواند توسط متخصص شنوایی برنامه ریزی شوند تا صدا را با توجه به تنظیمات مختلف در محیط های متفاوت تقویت کنند. با تغییر تنظیمات، کاربران سمعک می توانند ایده ال ترین شنوایی را در محیط های مختلف مثل محیط آرام یا در محیط های شلوغ مثل رستوران و یا هنگام مکالمه با تلفن به دست آورند.

 

سمعک های دیجیتال برای هر بیمار مطابق نیاز های فردی اش، قابل تنظیم است. هر فرد فرکانس های مختلف صدا را در سطوح شدتی مختلف می شنود. سمعک های دیجیتال به متخصصین شنوایی یا ادیولوژیست ها این اجازه را می دهد تا تقویت صدا برای هر فرکانس را بر اساس خصوصیات شنوایی ویژه و مختص هر فرد تنظیم کنند.

 

قیمت سمعک دیجیتال

 

سمعک های دیجیتال در انواع سمعک های پشت گوشی، داخل گوشی، سمعک RIC و سمعک عینکی در دسترس هستند. از عوامل اصلی موثر بر قیمت سمعک دیجیتالی، تکنولوژی و امکانات به کار رفته در آن می باشد و تفاوت قیمت بر اساس سطح تکنولوژی به کار رفته در سمعک می باشد. برای مثال سمعک های دیجیتالی که مجهز به اخرین تکنولوژی حذف نویز زمینه و فیدبک (سوت سمعک) و یا دارای سیستم وایرلس هستند طبیعتا قیمتشان بالاتر از سمعک های رده پایین تر است.

 

به طور معمول قیمت سمعک های دیجیتال بین 800 هزار تومان تا 3 میلیون تومان برحسب تکنولوژی به کار رفته، متغیر می باشد.

 

 

[تعداد: 9   میانگین: 5/5]
Call Now Button