021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

درمان سرگیجه

درمان سرگیجه

درمان سرگیجه

درمان سرگیجه بستگی به علت و عامل ایجاد آن دارد. سر گیجه ممکن است علت‌ های متفاوتی داشته باشند. تعیین دقیق علت ریشه ‌ای مشکل می ‌تواند به انتخاب بهترین گزینه درمانی کمک شایانی کند. در ادامه علت سرگیجه  و تشخیص سرگیجه را توضیح داده ایم.

 

علل سرگیجه

 

اختلالات سیستم ویستیبولار اغلب منجر به سرگیجه می شود که با ناتوانی قابل ملاحظه ای از جمله قطع فعالیت های روزانه همراه است. سرگیجه دهلیزی از ضایعات محیطی (به عنوان مثال، آسیب لابیرنت و یا عصب وستیبولار) یا ضایعات مرکزی (به عنوان مثال، آسیب در ساقه مغز و یا مخچه) ایجاد شود. مدیریت مناسب سرگیجه نیازمند تشخیص دقیق علت سرگیجه است. و شامل شناسایی منشا سرگیجه به عنوان مشکل سیستم وستیبولار و سپس تعیین محل و مکان دقیق مشکل است.

 

در این بخش به نحوه مدیریت بیماران سرگیجه ای خواهیم پرداخت. تشخیص سرگیجه از انواع دیگر گیجی ها، تعیین علت سرگیجه و تشخیص افتراقی سرگیجه به طور جداگانه مورد بحث قرار خواهد گرفت. درمان سرگیجه را می توان به سه دسته تقسیم کرد: کسانی که به بیماری های وستیبولار مبتلا هستند، کسانی که با هدف از بین بردن علائم سرگیجه، و کسانی که با هدف ارتقاء بهبودی هستند، تقسیم می شوند.

 

درمان مختص بیماری

 

علت سرگیجه در اثر عوارضی که سیستم وستیبولار در گوش داخلی یا سیستم عصبی مرکزی را متاثر می کنند ایجاد می شود. در بعضی موارد، درمان خود بیماری باعث بهبودی سرگیجه نیز می شود. در بعضی دیگر از بیماران ، علایم سرگیجه از بین نمی رود اما در مورد پیش اگهی از بیمار مهم می باشد.

 

 

BPPV تشخیص و درمان

gj  این بیماری می تواند از خفیف تا شدید باشد و معمولا فقط چند دقیقه طول می کشد. و ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

 

گیجی

 

احساس سبکی سر

 

احساس عدم تعادل

 

تهوع و درمان سرگیجه

 

استفراغ

 

BPPV زمانی روی می دهد که کربنات های کلسیم که اتوکونیا نام دارند از جایگاهشان کنده شده و درون مجاری نیمدایره ای (ارگان های گوش داخلی که در تعادل نقش دارند) گیر می افتند. اتوکونیا جزو ساختار های اصلی اتریکول (ارگانی نزدیک به مجاری نیمدایره ای) می باشد.

 

در اتریکول، اتوکونیا ممکن است در اثر ضربه، عفونت ها و افزایش سن، شل شوند. با جدا شدن کریستال های کربنات و افتادن آنها درون مجاری نیمدایره ای، این کریستال ها در مجاری نیمدایره ای حل نمی شوند. در نتیجه با تغییر موقعیت سر، اتوکونیا درون مجاری نیمدایره ای شروع به حرکت کرده و به زایده های کوچک مویی شکل (سیلیا) درون مجاری نیمدایره ای فشار آورده و باعث خم شدن آنها می شوند. این سیلیا ها به انتقال اطلاعات به مغز کمک می کنند. سرگیجه در اثر خمش سیلیاها ناشی از فشار اتوکونیا ایجاد می شود.

 

تشخیص سرگیجه

 

با پیشرفت تکنولوژی پزشکی، BPPV به آسانی قابل تشخیص و درمان می باشد. تشخیص بیماری معمولا در مطب و بر اساس تاریخچه ی پزشکی بیمار، انجام معاینات فیزیکی و تست های تعادلی صورت می پذیرد. درمان BPPV شامل مانور های درمانی می باشد و توسط پزشک مربوطه در مطب انجام می شود.

تشخیص BPPV با انجام تست های تعادلی و معاینات فیزیکی انجام می پذیرد.

 

درمان سرگیجه ناشی از BPPV

 

درمان سرگیجه ناشی از BPPV نیازمند تشخیص دقیق این است که کدامیک از مجاری نیمدایره ای و در کدام گوش درگیر شده است. تشخیص مجرای درگیر توسط معاینات بالینی، تاریخچه گیری پزشکی و انجام تست های تعادلی انجام می شود.

 

درمان BPPV مجرای خلفی

 

BPPV مجرای خلفی شایع ترین نوع BPPV می باشد و درمان آن شامل دارو درمانی، مانور درمانی و عمل جراحی می باشد.

درمان دارویی : درمان دارویی فقط برای کنترل حالت تهوع و استفراغ موثر است ولی در درمان خود بیماری نقشی ندارد.

 

مانور درمانی و درمان سرگیجه

 

 

چندین روش درمانی برای درمان BPPV خلفی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از معروفترین روش های درمانی برای BPPV مجرای خلفی مانور اپلای است. و شامل مجموعه حرکاتی است که باعث جابه جایی کربنات کلسیم های وارد شده به مجرای نیمدایره ای خلفی و انتقال آنها به مکانی که سبب عدم تعادل و سرگیجه نشود، می باشد. اجرای مانورهای درمانی در افراد مبتلا به بیماری های حاد قلب و اختلالات شدید گردنی توصیه نمی شود.

 

درمان سرگیجه با جراحی

 

در اکثریت موارد BPPV مجرای خلفی به خوبی با مانورهای درمانی بهبود می یابند و در موارد نادری نیاز به عمل جراحی است. در مواردی که علایم بیمار بسیار شدید و یا بیماری با عود های مکرر همراه باشد، جراحی توصیه می شود. در یک مطالعه از 495 بیمار، فقط دو بیمار به مانور درمانی پاسخ ندادند و تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

 

درمان BPPV مجرای افقی

 

BPPV مجرای افقی شیوع کمتری نسبت به BPPV مجرای خلفی دارد و معمولا در اثر ضربه به سر ایجاد می شود. شیوع BPPV مجرای افقی بین 10 – 17 درصد گزارش شده است. یکی از متداول ترین روش های درمانی BPPV مجرای افقی، استفاده از مانور های Rolling می باشد. در اثر انجام مانور Rolling ، کربنات های کلسیم از مجرای نیمدایره ای به اتریکول می روند و سرگیجه متوقف می شود.

 

درمان بیماری منییر

 

درمان بیماری منییر با رژیم غذایی کم نمک شروع می شود و داروهای حلقوی به منظور کاهش فشار مایعات گوش میانی تجویز می شود. در بیشتر بیماران مشاهده شده است که کاهش مصرف کافیین، شکلات و الکل باعث کاهش علایم می شود. اجتناب از شرایط استرس آور و استراحت کافی نیز شدت علایم را کاهش می دهد. علاوه بر این، مصرف داروهای ضد سرگیجه مانند مکلیزین، دیازپام، گلیکوپیرولات و لورازپام نیز علایم سرگیجه را کاهش می دهند. تزریق جنتامایسین (یک آنتی بیوتیک) به طور مستقیم به گوش دیگر گزینه درمان است.

 

برای موارد شدید بیماری منییر، عمل جراحی توصیه می شود. عمل جراحی شامل کاهش فشار از مایعات گوش داخلی می باشد. در برخی موارد قطع عصب دهلیزی برای کنترل سرگیجه الزامی می باشد.

 

تغییر سبک زندگی و درمان سرگیجه

 

بین سیگار کشیدن و وزوز ناشی از بیماری منییر ارتباط مستقیم وجود دارد بنابراین ترک سیگار منجر به کاهش علایم منییر می شود. مطالعات نشان داده است که بین بیماری منییر و استرس و اضطراب رابطه ی مستقیم وجود دارد اما هنوز مشخص نیست که آیا بیماری منیر باعث اضطراب و استرس می شود یا استرس باعث بیماری منییر می شود، در هر صورت این دو عامل با یکدیگر مرتبط هستند. برخی از مطالعات نشان داده اند که مدیریت مناسب استرس و اضطراب باعث کاهش علایم بیماری منییر می شود.

 

درمان لابیرنتیت

 

لابیرنتیت بیماری گوش داخلی می باشد. عصب دهلیزی گوش داخلی اطلاعات تعادلی و جهت یابی فضایی را به مغز ارسال می کنند. التهاب عصب دهلیزی لابیرنتیت نام دارد. علایم آن شامل گیجی، حالت تهوع و بعضا کم شنوایی است و در فعالیت های روزمره زندگی اختلال ایجاد می کند. دارودرمانی شدت علایم بیماری را کاهش می دهد. اتفاق نظر بر اینست که عفونت های ویروسی باعث لابیرنتیت می شوند.

 

درمان لابیرنتیت

 

شدت علایم را می توان به وسیله داروهای زیر کاهش داد :

 

تجویز آنتی هیستامین برای نمونه کلارینکس

دارو های تسکین دهنده ی گیجی و حالت تهوع مثل meclizine

آرام بخشها همانند دیازپام

کورتیکواستروئیدها، مانند پردنیزون

داروهای ضد هیستامینی بدون نسخه مانند فکسوفنادین (Allegra)، دیفن هیدرامین (بنادریل) یا لوراتادین (کلاریتین)

 

همانطور که ذکر شد درمان سرگیجه بستگی به نوع سرگیجه دارد و 70 درصد از افرادی که این بیماری را دارند در صورت استفاده از مانور های درمانی به بهبودی 100 درصدی از سرگیجه خود می رسند.برای انجام درمان سرگیجه می توانید با مشاوران و کارشناسان مرکز نوین سمعک در این مورد صحبت کنید و قطعی ترین روش درمان برای سرگیجه خود را پیدا کنید.

 

 

 

[تعداد: 52   میانگین: 4.5/5]
مدیریت
بدون نظر

متاسفیم، نظرات بسته است.

Call Now Button