021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

سرگیجه

سرگیجه

سرگیجه یک علامت است که در آن فرد احساس می کند که خودش یا اشیاء اطرافش در حال حرکت هستند در حالی که آنها ثابت هستند. اغلب آن را به صورت حرکت چرخشی احساس می کنند و ممکن است با حالت تهوع، استفراغ، عرق کردن یا مشکلات راه رفتن همراه باشد معمولا با حرکت سر، سرگیجه بدتر می شود این بیماری شایع ترین نوع گیجی (dizziness) است. در ادامه به بررسی علت و درمان آن خواهیم پرداخت.

 

گیجی حدود 20-40 درصد افراد را در گیر می کند که بین 5/7 تا 10 درصد این افراد دچار این بیماری هستند. با افزایش سن شیوعش بیشتر می شود و در زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان روی می دهد. این بیماری حدود 2-3 درصد از مراجعات اورژانسی در کشورهای توسعه یافته را به خود اختصاص داده است.

 

علل سرگیجه

 

شایع ترین علل آن بیماری های BPPV، بیماری منیر و بیماری لابیرنتیت می باشد.

علل دیگر عبارتند از : سکته مغزی، تومور مغزی، آسیب مغزی، مولتیپل اسکلروز، میگرن، تروما و فشار نابرابر بین گوش میانی دو گوش.

سرگیجه فیزیولوژیک پس از آنکه در معرض یک نوع حرکت برای یک دوره طولانی مانند زمانی که در یک کشتی هستیم یا به سادگی پس از چرخش به دور خود با چشمان بسته، رخ می دهد.

علل دیگر شامل قرار گرفتن در معرض سم هایی مانند مونوکسید کربن، الکل یا آسپرین می باشد.

این بیماری معمولا نشانگر وجود مشکل در سیستم دهلیزی گوش می باشد.

 

طبقه بندی سرگیجه

 

این بیماری بسته به محل ضایعه به دو نوع محیطی و مرکزی طبقه بندی می شود.

البته این بیماری می تواند در اثر عوامل روحی و روانی نیز روی دهد.

نوع دیگر طبقه بندی این بیماری شامل ذهنی، عینی و سرگیجه کاذب می باشد.

نوع اول بدین صورت است که فرد احساس می کند اشیای ثابت، دور فرد می چرخند.

سرگیجه ذهنی اشاره به احساس چرخش فرد حول اشیای ثابت دارد.

نوع سوم به عنوان pseudovertigo شناخته شده است و احساس شدید چرخش در داخل سر فرد می باشد.

این نوع طبقه بندی در کتابهای درسی آمده است و ارتباط کمی با پاتوفیزیولوژی یا درمان سرگیجه دارد و کاربردی در درمان آن ندارد.

 

سرگیجه محیطی

 

سرگیجه ای در اثر اختلال در گوش داخلی یا سیستم دهلیزی گوش که شامل مجاری نیمدایره ای و اتریکول و ساکول می باشد، اتفاق می افتد، سرگیجه محیطی یا دهلیزی نام دارد.

شایع ترین علت سرگیجه محیطی BPPV می باشد و 32 درصد سرگیجه های محیطی را به خود اختصاص داده است.

دیگر علل سرگیجه محیطی شامل بیماری منییر، SSCD، لابیرنتیت و سرگیجه های بینایی می باشد.

هر گونه علت التهاب مانند عفونت های سرماخوردگی، آنفلوانزا و باکتریایی در صورت درگیری گوش داخلی، باعث سرگیجه موقت می شود. علاوه بر این مواد شیمیایی (مثلا آمینوگلیکوزید ها) یا آسیب های فیزیکی (مانند شکستگی جمجمه) نیز باعث این بیماری می شوند.

 

افراد مبتلا به این بیماری معمولا با علایمی همچون عدم تعادل خفیف تا متوسط، تهوع، استفراغ، افت شنوایی، وزوز گوش، پرش و درد در گوش همراه هستند.

علاوه بر این، آسیب های مجرای شنوایی داخلی ممکن است با ضعف حرکات صورت در طرف درگیر همراه باشد.

به دلیل مکانیسم های جبرانی، سرگیجه حاد در نتیجه یک ضایعه محیطی، در یک دوره کوتاه مدت با درمان مناسب بهبود می یابد.

 

سرگیجه مرکزی

 

این بیماری که در اثر آسیب به مرکز تعادل سیستم عصبی مرکزی (CNS) ایجاد می شود و اغلب حاوی ضایعه در مغز و مخچه می باشد، سرگیجه مرکزی نامیده می شود و نسبت به نوع محیطی احساس توهم حرکت و تهوع کمتری را باعث می شود.

سرگیجه مرکزی ممکن است همراه با نارسایی عصبی (مانند مشکلات گفتاری و دوبینی) و نیستاگموس پاتولوژیک (که عمدتا به صورت عمودی / چرخشی خالص) همراه باشد.

 

پاتولوژی مرکزی می تواند باعث احساس عدم تعادل شود.

اختلالات مرتبط با ضایعات مرکزی اغلب باعث سرگیجه بسیار شدید می شوند و بسیاری از افراد با اختلال مرکزی قادر به ایستادن و یا راه رفتن نیستند.

تعدادی از عارضه هایی که سیستم عصبی مرکزی را درگیر می کنند و باعثاین بیماری می شوند عبارتند از : ضایعات ناشی از انفارکتوس یا خونریزی، تومورهای مخچه ای و وستیبولار شوانوما، صرع، اختلالات ستون فقرات گردنی، اختلالات آتاکسی دژنراتیو، سردردهای میگرنی، ام اس، پارکینسون و اختلالات عملکرد مخچه ای.

 

علایم و نشانه ها

 

این بیماری نوعی احساس چرخش است و معمولا با تهوع یا استفراغ ، بی ثباتی (بی ثباتی موضعی)، افتادن و مشکلات در راه رفتن همراه است.

حملات مکرر سرگیجه در افرادی که سرگیجه دارند، شایع است و اغلب کیفیت زندگی را مختل می کنند.

دید تار، مشکل در صحبت کردن، سطح پایین هوشیاری و کاهش شنوایی نیز ممکن است رخ دهد.

 

علائم و نشانه های سرگیجه می تواند به صورت پیوسته و یا به صورت ناگهانی رخ دهد.

سرگیجه با شروع پیوسته، با علایمی همراه است که تا کل روز فرد را درگیر می کند و در اثر تغییرات دژنراتیو در اثر افزایش سن ایجاد می شود. به طور طبیعی، با افزایش سن، سرعت انتقال عصبی کاهش می یابد.

علاوه بر این، با افزایش سن، دژنراسیون ارگان های آمپولا و اتولیت نیز اتفاق می افتد.

 

سرگیجه های طولانی مدت معمولا نشان دهنده ی وجود ضایعه در سیستم عصبی مرکزی می باشد.

ویژگی های سرگیجه شروع ناگهانی با علائمی همچون با سرگیجه کوتاه مدت که معمولا فقط برای ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد، همراه است.

به طور معمول، سرگیجه با شروع ناگهانی با علائم محیطی مرتبط است.

 

تشخیص سرگیجه

 

آزمون های سیستم دهلیزی (تعادل) شال VNG (ویدیو نیستاگموگرافی)، ENG (الکترو نیستاگموگرافی)، مانور دیکس هالپایک، آزمون صندلی چرخان، آزمون چرخش سر، آزمون تکان سر (vHIT)، تست کالریک و آزمون پوسچروگرافی کامپیوتری داینامیک (CDP) می باشد.

آزمون های عملکرد سیستم شنوایی شامل ادیومتری تون خالص، ادیومتری گفتاری، رفلکی اکوستیک، ECOG، OAE و آزمون ABR می باشد. سرگیجه یکی از علت های شایع مراجعه بیماران به پزشک می باشد.

 

در میان علل سرگیجه با منشا محیطی (گوش داخلی)، سرگیجه ناشی از BPPV شایع ترین علت سرگیجه های حمله ای راجعه است و 30 – 40 درصد بیماری های ناشی از اختلالات وستیبولار محیطی را شامل می شود و نسبت به بیماری منیر تقریبا 2 برابر بیشتر شیوع دارد.

در افراد مسن حدود 50 درصد علل سرگیجه و گیجی در اثر بیماری BPPV می باشد.

 

سرگیجه

 

 

 

سرگیجه وضعیتی پاروکسیسمال خوش خیم BPPV

 

افراد مبتلا به BPPV دوره های کوتاه سرگیجه راکه معمولا کمتر از یک دقیقه طول می کشد را تجربه می کنند و معمولا سرگیجه در اثر تغییر وضعیت سر یا بدن ظاهر می شود.

تشخیص BPPV با آزمون های VNG و دیکس هالپایک انجام می شود و درمان از طریق مانور های درمانی بسته به این که کدام مجرای نیمدایره ای درگیر است، انجام می پذیرد.

راه های درمان اینوع سرگیجه بسیار آسان است و برای درمان کافی ست شما دو الی سه بار توسط متخصص شنوایی سنجی در دوره درمان قرار بگیرید و زندگی  خود را بدون هیچ مشکلی ادامه بدهید.

در صورتی که شما مشکل سرگیجه دارید با مرکز نوین سمعک تماس حاصل فرمایید و با مشاوران مرکز صحبت کنید.

 

بیماری منییر

 

بیماری منییر، اختلال گوش داخلی با علت ناشناخته است اما فرض بر این است که در اثر افزایش میزان مایع اندولنف در درون گوش داخلی (هیدروپس آندولنف) اتفاق می افتد.بیماری منییر

بیماری منییر اغلب با حملات مکرر و شدید سرگیجه همراه با وزوز گوش، احساس پری و فشار گوش، تهوع و استفراغ شدید، عدم تعادل و کاهش شنوایی همراه است.بیماری منییر

با شدت یافتن بیماری، کاهش شنوایی نیز بیشتر می شود.بیماری منییر

 

لابیرنتیت

 

لابیرنتیت با سرگیجه شدید، تهوع، استفراغ و عدم تعادل همراه است و باور بر اینست که در اثر عفونت های ویروسی گوش داخلی اتفاق می افتد اگر چه این نظریه ثابت نشده است.

افراد مبتلا به نوریت وستیبولار معمولا نشانه های از کاهش شنوایی ندارند، اما ممکن است احساس پری گوش یا وزوز گوش را تجربه کنند.

در 30 درصد بیماران، مشکلات تعادلی به صورت دایمی باقی می مانند.

 

میگرن وستیبولار

 

میگرن ویستیبولار، ارتباط بین سرگیجه و میگرن است و یکی از شایع ترین علل سرگیجه های حمله ای خود به خودی و مکرر می باشد.

علت سرگیجه میگرنی در حال حاضر نامشخص است؛  با این حال، یکی از علت های پیش بینی شده این است که تحریک عصب تری ژمینال منجر به نیستاگموس (حرکات خود به خودی چشم) در افراد مبتلا به میگرن می شود.بیماری منییر

سایر علل پیشنهادی میگرن های ویستیبولار عبارتند از: بی ثباتی عصبی یک طرفه عصب دهلیزی، فعالیت نامتقارن ایدیوپاتیک (بدون علت شناخته شده) هسته های وستیبولار در ساقه مغز و انسداد عروق تغذیه کننده لابیرنت یا مسیر های عصبی دهلیزی که منجر به ایسکمی این ساختار ها می شود، می باشد.بیماری منییر

 

میگرن وستیبولار تخمین زده شده است که 1 – 3 درصد افراد را درگیر می کند و ممکن است 10 درصد از افراد مبتلا به میگرن را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، میگرن های ویستیبولار در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد.

 

بیماری حرکت

 

بیماری حرکت شایع است و با میگرن ویستیبولار مرتبط است.تهوع و استفراغ در پاسخ به حرکت است و در مسافرت در مسیر های پر پیچ و خم یا هنگام مطالعه در ماشین در حال حرکت بیشتر می کشد و این ناشی از عدم هماهنگی بین ورودی های بینایی و ورودی های دهلیزی است.

برای نمونه فردی که داخل ماشین در حال حرکت کتاب می خواند و کتاب نسبت به فرد شی ثابتی است، اما سیستم دهلیزی حرکت ماشین را حس می کند و در نتیجه احساس می کند سر حرکت می کند و پیرو آن به مغز پیام اشتباه می رساند.

 

سرگیجه Alternobaric

 

در اثر اختلاف فشار بین حفره های گوش میانی ایجاد می شود که معمولا به دلیل انسداد کامل یا جزئی شیپور استاش، معمولا هنگام پرواز یا غواصی زیر آب روی می دهد.

و معمولا زمانیکه اختلاف فشار دو گوش بیش از 60 سانتی متر آب باشد، اتفاق می افتد.

 

سکته

 

سکته مغزی (ایسکمیک یا هموراژیک) که حفره خلفی را درگیر می کند، علت سرگیجه مرکزی است.

عوامل خطر سکته مغزی به عنوان علت سرگیجه عبارتند از : افزایش سن و عوامل خطر عروقی.

اغلب ممکن است شامل سردرد یا درد گردن نیز باشد.

آزمون های وستیبولار و تصویربرداری مغز (CT، CT angiogram، MRI) در تشخیص سکته مغزی مفید هستند.

در صورتی که شما علایم و نشانه های ذکر شده را دارید باید تست های تعادلی را انجام داده و در دوره درمان قرار بگیرید.

 

 

 

[تعداد: 56   میانگین: 4.3/5]
مدیریت
بدون نظر

متاسفیم، نظرات بسته است.

Call Now Button