021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

خارش و درد و ترشح گوش

گوش ما از حساس ترین بخش های بدن است و مستعد عفونت بوده و پیرو آن منجر به خارش می شود. در این قسمت در مورد خارش گوش ، ترشح گوش و گوش درد توضیحاتی خواهیم داد.

 

 

خارش گوش

 

 

در بیشتر موارد این خارش ها زیاد مهم نیستند. اما برخی مواقع منجر به آسیب های جدی به مجرای گوش می شود.

 

خارش گوش

 

 

علل خارش گوش

 

خارش گوش دلایل متعددی دارد. هر عاملی که باعث التهاب پوست شود می تواند منجر به این بیماری نیز شود (از نیش حشرات تا عفونت های قارچی). در هر موردی به منظور درمان مناسب، ضروریست ابتدا علت خارش مشخص شود. به عنوان مثال پسوریازیس یک علت شایع در زمینه تحریک گوش است و در اثر پاسخ خودایمنی روی می دهد و منجر به تجمع بیش از حد سلول های پوستی در سطح بیرونی پوست می شود. این تجمع یاعث پوسته پوسته شدن و خارش می شود.

 

عامل شناخته شده ی دیگر، اوتیت خارجی (عفونت گوش خارجی) است. نام دیگر آن گوش شناگران است. و در اثر شنا کردن در اب های کثیف و یا در اثر استفاده از هدفون ایجاد می شود. به طور کلی جرم گوش نوعی حالت دفاعی در برابر عفونت گوش ایجاد می کند اما وجود بیش از اندازه ی خود جرم گوش نیز باعث این بیماری گوش می شود. اگر گوش شما بیش از حد جرم تولید کند می تواند باعث انسداد و خارش گوش شود. و اگر میزان جرم گوش تولید شده کمتر از حد نرمال باشد باعث خشکی پوست مجرای گوش ، گز گز و خارش مزمن گوش می شود. خارش گوش بعضا به علت حساسیت و آلرژی ایجاد می شود. مثل حساسیت به شما یا دارویی خاص. با هر علتی ، در ابتدا به پزشک متخصص به منظور تشخیص علت خارش و درمان آن مراجعه کنید.

 

درمان خارش گوش

 

درمان خارش گوش بستگی به علت بروز خارش دارد و چندین گزینه برای درمان در دسترس است. برخی مواقع شست و شوی گوش یا تجویز قطره گوش راه حل می باشد. توصیه می شود تا قبل از بهبودی ، بیماران در استخر ها شنا نکنند. اگر علت خارش گوش ، عفونت گوش باشد معمولا انتی بیوتیک درمانی و استفاده از قطره کورتیکواسترویید و یا قطرات ضد قلرچ راهکار مناسب تری برای درمان خارش گوش است.

 

در مواردی که خارش گوش در اثر آلرژی ایجاد می شود باید عامل الرژن را یافته و از آن دوری کرد و همچنین از داروهای ضد حساسیت بهره برد. خارش گوش در اثر انسداد مجرا توسط جرم گوش با شست و شوی گوش برطرف می شود. به یاد داشته باشید که خارش گوش درمان پذیر و قابل مدیریت است.

 

پیشگیری از خارش گوش

 

 

جلوگیری از ورود مایع اضافه به گوش

 

سعی کنید از ورود مواد شوینده مانند شامپو یا مواد آلرژی زا مانند به گوش خودداری کنید. ورود این مواد به گوش سبب بروز خارش درآن و حتی عفونت گوش می‌شوند.

 

موقع شنا مراقب باشید

 

اغلب شناگران، گوش هایی آسیب دیده دارند. به دلیل عدم محافظت از گوش، امکان بروز بیماری های زیادی را برای خود ایجاد نکنید. هنگام شناکردن، از محافظ گوش و کلاه استفاده کنید و از شنا در آب‌های آلوده بپرهیزید.

 

 

هندزفری

 

 

استفاده از هندزفری های دیگران، سبب بروز قارچ هایی در گوش شما می‌شود. این قارچ ها یکی از شایع ترین عوامل ایجاد خارش در گوش هستند و باید جدی گرفته شوند.استفاده از هندزفری های دیگران باعث افزایش بیماری قارچی در گوش می شود.

 

رطوبت گوش را حفظ کنید

 

همانطور که در بالا گفته شد، وجود ناکافی چرک و ترشحات در گوش، سبب خارش آن می‌شود. به هیچ عنوان از گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش خود استفاده نکنید. هر چقدر رطوبت گوش شما بیشتر باشد بیماری های قارچی و پوستی در آن کاهش می یابد پس با وسواس شدید گوش های خودتون رو با هر وسسیله ای پاک نکنید.

 

خروج خود به خودی جرم گوش

 

شاید برای شما اتفاق افتاده که صبح از خواب بیدار شوید و وقتی دستتان را جلو مجرای گوش خود قرار میدهید جرم گوش به انگشتتان بچسبد . بسیاری از افراد واکنس های تندی به این مسعله نشان می دهند. در حالی که در گوش انسان ها در اثر یک مکانیسم کاملا خود به خودی جرم گوش از طرف پرده گوش به سمت بیرون حرکت میکند و نیازی نیست با گوش پاک کن و یا سویچ ماشین خلال دندان و وسایل دیگر گوش تون رو پاک کنید.

 

گوش درد

 

گوش درد عمده‌ترین شکایت در ویزیت پزشکان است و طیف گسترده‌ای از علت‌ها را شامل می شود. در درصد بسیار اندکی از بزرگسالان گوش درد منشأ گوشی ندارد ولی بسیاری از گوش درد ها با منشا کاملاً گوشی ایجاد می شود. گوش درد هایی که منشأ گوشی ندارد معمولاً شامل :درد یا عفونت دندان تورم لوزه و درد بافت صورت و ماهیچه های صورت و حساسیت سینوس ها می باشد. گوش درد هایی که معمولاً منشا گوشی دارند معمولا خفیف درد آور و نسبتاً پایدار می باشد.

 

در بیشتر کودکان گوش درد ها با منشا غیر گوشی شیوع خیلی کمتری دارد.معمولا به اختلالاتی که حنجره حلق و لوزه را متاثر می کند وابسته است و التهاب لوزه و حلق دو علت رایج در گوش درد کودکان می باشد و بیشترین علتش عفونت گوش میانی در کودکان است بسیاری از شرایط مهم به گوش درد مثل کلستاتوم آ، اوتیت مزمن گوش میانی، بیماری منیر و تومورهای اکوستیک به درد مربوط نمی‌شود. درد گوش ممکن است به سر من فشرده عفونت حاد بیماری های قارچی مربوط شود و رایج ترین علت گوش درد عفونت می باشد. عفونت گوش خارجی و هم عفونت حاد گوش میانی هر دو ممکن است درد شدیدی داشته باشند مبدع و بیشترین مراقبتهای اولیه در آن ها حائز اهمیت می باشد پس اگر گوش درد دارید سریعاً به متخصصان گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 

ترشح گوش

 

ترشح گوش بیشتر به دلیل عفونت گوش میباشد، تاریخچه ترشح گوش در این مورد اهمیت خاصی دارد اگر ترشح بدون درد باشد اوتیت مدیا های مزمن می باشد یا امکان کلستاتوم آ یا ماستودیدت مزمن همراه با پارگی گرده گوش باشد که بیشتر در این مورد با درد همراه است.و حتی پارگی پرده گوش و به دنبال آن عفونت گوش میانی (اتیت مدیای حاد) که همراه با درد زیاد است باعث ترشح مایع از گوش میانی میباشد. و درمان هر کدام از موارد فوق بسته به نظر متخصص گوش و حلق و بینی امکان دارد جراحی یا داروی آنتی بیوتیک و و قطره و رمان های دارویی مختلف و برای درمان کم شنوایی سمعک توصیه میشود.

 

مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

 

خرید سمعک

 

قیمت سمعک

 

 

 

[تعداد: 18   میانگین: 4.2/5]
Call Now Button