021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

تست ECOG (الکتروکوکلئوگرافی)

کلینیک شنوایی سنجی نوین سمعک > تست ECOG (الکتروکوکلئوگرافی)

برای بررسی سرگیجه و توانبخشی آن و اختلالات تعادلی ناشی از سیستم وستیبولار آزمون های متعددی وجود دارد.  که از میان آنها می توان به تست الکتروکوگلئوگرافی (ECOCHG) میباشد. در ابتدا این تست شنوایی را معرفی کرده سپس در مورد نحوه ی انجام تست شنوایی ECOG و کاربرد های بالینی تست شنوایی ECOG و هزینه این تست توضیحاتی برای شما ارائه خواهیم داد.

 

"کاربرد

تست تعادل و سرگیجه ECog

اگر شما در گوش داخلی تان ناهنجاری هایی داشته باشید، ممکن است علایم ناخوشایندی مثل وزوز گوش، گیجی، سرگیجه و مشکلات تعادلی را تجربه کنید. ناهنجاری های سیستم دهلیزی (بخشی از گوش داخلی) می تواند علامتی از بیماری های منییر یا هیدروپس اندولنفاتیک باشد. اگر پزشکتان این علایم را در نتیجه تجمع مایع درون مجاری گوش داخلی، لابیرنتیت یا دیگر ناهنجاری های گوش داخلی تشخیص دهد ممکن است شما را برای انجام تست ECOG ارجاع دهد. تست ECochG یا Ecog (مخفف Electrocochleography ) از تستهای سرگیجه < تست بدون درد می باشد که عملکرد گوش داخلی را ازیابی می کند و نتایج تست به تشخیص علت اصلی علایم ناهنجاری گوش کمک می کند. به این تست الکتروکوکلئوگرافی هم میگویند.

آزمون ECOG ارزیابی عینی گوش داخلی است که به تشخیص بیماری منییر و دیگر اختلالات گوش داخلی کاربرد دارد. تست شنوایی ECOG پتانسیل های الکتریکی تولید شده توسط حلزون گوش در پاسخ به تحریک صوتی را ثبت می کند.

نحوه ی انجام ECOG

آزمون ECOG پروسه ساده ای دارد. الکترود های کوچکی در پیشانی قرار داده می شود و هدفون هایی با پوشش فلزی پس از تمیز کردن گوش داخل مجرای گوش قرار داده می شود. سپس بیمار روی صندلی نشسته یا روی تخت دراز می کشد سپس محرک صوتی از طریق هدفون ها به گوش ارایه می گردند. الکترود فعالیت های حلزون گوش در پاسخ به محرک صوتی را ثبت می کند. پس از انجام تست و جمع آوری پاسخ های مناسب، الکترود ها و هدفون ها از پیشانی و گوش بیمار بیرون آورده می شود.

 

نکته 1: تست شنوایی ECOG حدود 45 دقیقه طول می کشد و نتایج حتما باید توسط ادیولوژیست تفسیر شود.

 

نکته 2: به منظور انجام مناسب و بدون دردسر آزمون ECOG ، قبل از انجام تست از لوازم ارایشی استفاده نکنید. در حین آزمون ریلکس و راحت باشید. هر حرکت غیر ضروری و تنش عضلانی می تواند بر روی نتایج تست ECOG تاثیر گذاشته و مانع از ارایه پاسخ دقیق شود.

تست ECOG چه اطلاعاتی را فراهم می کند؟

نصب الکترود در نزدیکی حلزون منجر به ثبت چندین نوع پاسخ الکتروفیزیولوژِکی از حلزون و عصب شنوایی می گردد:

 

میکروفون حلزونی (CM)

 

پتانسیل تجمعی (SP)

 

پتانسیل عصبی (AP)

 

این پتانسیل ها نشان دهنده جریانات یونی در سلول های مویی و پتانسیل های فعال تولید شده در فیبرهای عصب شنوایی هستند. الکترود ها اطلاعات ثبت شده را به کامپیوتر می فرستند و نتایج به صورت امواجی بر روی کامپیوتر ظاهر می شوند. دو جز این امواج برای ادیولوژیست یا پزشک مربوطه اهمیت دارد. پتانسیل عصبی (AP) و پتانسیل تجمعی (SP). نسبت این دو مولفه ، عامل اصلی در تفسیر نتایج است. بالا بودن نسبت SP به AP از حد نرمال نشان دهنده ی بالا بودن فشار مایعات درون گوش درونی می باشد. افزایش فشار مایعات در گوش داخلی می تواند نشانگر وجود بیماری منییر، هیدروپس اندولنفاتیک یا دیگر بیماری های سیستم دهلیزی می باشد.

کاربرد های بالینی تست ECOG

تخمین آستانه شنوایی

بهبود ثبت موج یک تست ABR

پایش و بررسی حین عمل جراحی

تایید سلامت حلزون گوش

تشخیص بیماری نوروپاتی

تشخیص بیماری منییر و مانیتورینگ آن در حین درمان

تست ECOG نیازی به آمادگی های قبل از آزمون ندارد و فقط باید بدون ارایش باشید. بعد از اتمام تست نیز نیازی به مراقبت های بعدی یا استراحت ندارید و می توانید به صورت عادی کارهای روزمره را انجام دهید. اگر قبل از انجام آزمون استرس دارید نفس عمیقی بکشید و آرامش خود را حفظ کنید. تست ECOG از ازمون های مهم ارزیابی گوش و تعادل می باشد و به پزشکان در تشخیص بیماری های گوش کمک شایانی می کند.

رایج ترین برنامه های بالینی تست شنوایی ECOG عبارتند از:

 

شناسایی هدف و نظارت بر بیماری مینیر و هیدروپس اندولیمفات (EH)

 

نظارت داخلی در عملکرد سیستم شنوایی در طی عمل جراحی مغز و اعصاب.

 

تقویت موج I پاسخ پاسخ مغز شنوایی، به ویژه در بیماران دچار شنوایی.

 

تشخیص نوروپاتی شنوایی انجام دهید.

آمادگی قبلی بیمار ECOG

 

برای بیمار هیچ آماده سازی اولیه لازم نیست. کاربرد های بالینی تست ECOG

 

بیمار باید برای این آزمون آرامش یابد، زیرا هرگونه تنش یا حرکت عضلانی می تواند روند عادی را کند کند.

 

هیچ پاسخ فیزیکی از بیمار برای این آزمون لازم نیست

تست ECOG در تشخیص بیماری منییر

 

بیماری منیر یا هیدروپس اندولنفاتیک ایدیوپاتیک, یک بیماری گوش داخلی است که علائم آن شامل حملات ناگهانی سرگیجه, کاهش شنوایی حسی- عصبی فرکانس پایین, وزوز گوش و احساس پری در گوش می باشد. اساس پاتولوژیک این بیماری تخریب لابیرنت غشائی, بدنبال هیدروپس اندولنفاتیک می باشد. یک حملات سرگیجه ای آن معمولا از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد ولی احساس عدم تعادل ممکن است تا مدتها ادامه داشته باشد.

 

"<yoastmark

آزمون الکتروکوکلئوگرافی یا ثبت فعالیتهای الکتریکی تولید شده توسط حلزون و عصب شنوایی, آزمونی است که می تواند اطلاعات مفیدی را در مورد عملکرد گوش داخلی ارائه نماید. در بیماران منیری ، نسبت پتانسیل تجمعی (SP) به پتانسیل عمل (AP) بالاتر از افراد نرمال می باشد و آزمون ECOG با ثبت هر دو SP و AP و محاسبه نسبت آنها، کمک شایانی به اشخیص بیماری منیر می کند.

 

هزینه تست الکتروکوکلیاگرافی (ECOG  ) :

 

هزینه انجام تست سرگیجه و هزینه تست شنوایی در تمام مراکز خصوصی و معتبر طبق تعرفه نظام پزشکی و وزارت بهداشت برای سال 1398 حدود 960000ریال معادل نود و ششش هزار تومان میباشد،البته ناگفته نماند این هزینه تست ECOG یا الکتروکوکلیاگرافی میباشد و هزینه مواد مصرفی اگر الکترود GOLD استفاده شده باشد این مقدار 1200000ریال معادل صد و بیست هزار تومان میشود.

 

میانگین زمان انجام تست   ECOG :

 

معمولا برای انجام تست الکتروکوکلیاگرافی در بیشتر مراکز سنجش شنوایی حدود یک ساعت برای ثبت موج های تست اللکتروکوکلیاگرافی  زمان میبرد ولی با توجه به پشرفته بودن دستگاه های الکتروکولیاگرافی مرکز نوین سمعک این زمان به 25 دقیقه کاهش پیدا کرده است یعنی در شرایط بسیار سخت پیشبینی و انجام آزمون شما 25 دقیقه زمان نیاز دارید تا جواب شما تحویل داده شود. در انجام این تست طبق گفته های قبلی نیاز به آمادگی قبلی  نمیباشد ولی حتما برای انجام تست با مرکز نوین سمعک هماهنگی های لازم را انجام دهیددر تشخیص بیماری های گوش کمک شایانی می کند.

 

آیا انجام تست ECOG درد و عوارض دارد؟

 

دو روش برای انجام آزمون ECOG دو روش وجود دارد : روش تهاجمی و روش غیر تهاجمی. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی امروزه دیگر روش تهاجمی کاربرد ندارد و روش غیر تهاجمی یعنی ECOG مرسوم در کلینیک های شنوایی انجام می شود. آزمون ECOG مرسوم، آزمونی غیر تهاجمی و بدون درد می باشد.این تست هیچ عارضه پزشکی و خطری برای بیمار ندارد. نحوه ی انجام ECOG

امیدوارم از مطلب امروز در مورد تست ECOG، نحوه انجام و کابردهای آن استفاده لازم را برده باشید. برای صورت کسب اطلاعات بیشتر با ادیولوژیست های مرکز نوین سمعک تماس حاصل کنید. هچنین میتوانید سوالات خود در زمینه قیمت سمعک و راهنمای خرید سمعک را از همکاران ما سوال نمایید.

[تعداد: 55   میانگین: 4.6/5]
Call Now Button