021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

تجویز سمعک در منزل

این سوال به کرات از ما پرسیده شده است که آیا امکان انجام تست شنوایی و تجویز سمعک در منزل میسر است؟ برخی از افراد سالمند و افراد با مشکلات حرکتی، امکان آمدنشان برای ویزیت در کلینیک های شنوایی مشکل می باشد. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم که چگونه امکان ویزیت در منزل در تعدادی از بیماران از جمله کودکان با مشکلات فلج مغزی و همچنین سالمندان که توانایی حرکت ندارند این امکان در کلینیک شنوایی و سمعک نوین سمعک وجود دارد که با هماهنگی قبلی ویزیت این افراد در منزل انجام بپذیرد .

 

آشنایی با سرویس تجویز سمعک در منزل

 

مرکز نوین سمعک در راستای رفاه حال و خدمت رسانی به هم وطنان گرامی، خدمات ویزیت را به صورت کاملا رایگان برای هم وطنان گرامی فراهم نموده است.

 

تجویز سمعک در منزل

 

مراحل و نحوه ی تجویز سمعک در منزل به صورت رایگان

 

مرحله اول تجویز سمعک در منزل

 

آیا تست شنوایی در منزل امکان پذیر می باشد ؟

 

پس از برقراری تماس با مرکز نوین سمعک و گرفتن وقت قبلی، کارشناسان مرکز نوین سمعک جهت انجام تست شنوایی و تجویز سمعک به منزل شما مراجعت می کنند. در صورت نبود نوار گوش، کارشناسان مرکز نوین سمعک ابتدا با پیشرفته ترین و مدرن ترین دستگاه ها، تست شنوایی انجام داده و میزان و نوع کم شنوایی را مشخص می کنند (در صورت داشتن نوار گوش و عدم نیاز به انجام تست شنوایی، انجام تست شنوایی ضرورت ندارد). به هنگام انجام تست شنوایی با توجه به انجام آن در منزل تا حد امکان باید سکوت رعایت شود.

 

پس از تعیین نوع و میزان کم شنوایی، کارشناسان ادیولوژیست مرکز نوین سمعک، مشاورات لازمه در مورد سمعک را توضیح می دهند و بر حسب نیاز های ویژه فردی، میزان، نوع کم شنوایی، بودجه و سبک زندگی افراد مناسب ترین سمعک را پیشنهاد می دهند.

 

به خاطر داشته باشید که گران بودن سمعک به منزله مناسب بودن سمعک برای شما نیست. و تجویز سمعک بر اساس فاکتور های مختلفی از جمله میزان و نوع کم شنوایی، نوع مشکلات شنوایی و مکان هایی که فرد در آن بیشترین مشکلات شنوایی را دارد، نوع سبک زندگی و بودجه، صورت می گیرد. برای مثال مشکل شما شاید به گونه ای باشد که سمعک های رده متوسط پاسخگوی مناسبی برای مشکلات شنوایی و فردی شما باشد و نیازی به خرید سمعک های رده بالاتر و پیشرفته نباشد.

 

مرحله دوم تجویز سمعک در منزل: قالب گیری

 

به دلیل این که شکل و اندازه مجرای گوش افراد با یکدیگر متفاوت است، برای استفاده از سمعک نیازمند انجام قالب گیری هستیم. اگر سمعک انتخاب شده شما از نوع سمعک پشت گوشی باشد، قالب باعث ثابت ماندن و نگه داشتن سمعک و انتقال صدا از سمعک به داخل گوش می شود. و اگر سمعک انتخابی شما ازنوع سمعک های داخل گوشی باشد، با توجه به اینکه در سمعک های داخل گوشی همه قطعات سمعک داخل گوش قرار داده می شوند، و بخشی که قطعات سمعک درون آن قرار داده می شوند، پوسته نامیده می شود.پوسته بخشی از سمعک است که با قالبگیری از گوش افراد و مختص آن فرد ساخته می شود.

 

پس از اتوسکوپی و معاینه پرده گوش و مجرا و اطمینان از عدم وجود جرم و عفونت گوش، کار قالب گیری توسط ادیولوژیست انجام می پذیرد. در این مرحله از گوش افراد با مواد و ابزار مخصوص که شامل خمیر و هاردنر، سرنگ مخصوص قالبگیری، پن لایت، کاتن بلاک می باشد، قالب اولیه تهیه می شود.

 

مرحله انجام قالب گیری اولیه معمولا حدود 10 – 15 دقیقه به طول می انجامد. قالب های گوش انواع مختلفی دارند و نوع قالب بر حسب نوع و میزان مشکل شنوایی افراد و نوع سمعک تجویزی، انتخاب می شود. جنس قالب ثانویه می تواند از نوع سخت یا نرم باشد.

 

قالب گیری یکی از مهمترین مرحله در تجویز سمعک می باشد، چرا که در صورت عدم قالب گیری مناسب احتمال افتادن سمعک، فیدبک (صدای سوت) سمعک، عدم تقویت کافی و ناراحتی بیمار بیشتر می شود. قالب گیری حتما باید توسط ادیولوژیست ها انجام شود. پس از انجام قالب گیری و انتخاب نوع سمعک جلسه اول تجویز سمعک در منزل تمام می شود.

 

نکته : قالب گیری گوش دردی ندارد.

 

 

سفارش سمعک و ساخت قالب ثانویه یا پوسته سمعک داخل گوشی

 

پس از انجام تست شنوایی سنجی در منزل مرحله ساخت قالب ثانویه توسط لابراتوار میباشد. ساخت قالب ثانویه توسط لابراتوار و یا ساخت سمعک داخل گوشی توسط شرکت های سمعک معمولا حدود یک هفته به طول می انجامد (در صورت ضرورت، مرکز نوین سمعک قادر به تحویل فوری سمعک در عرض 24 ساعت می باشد).

 

تحویل سمعک در منزل

 

در جلسه دوم تجویز سمعک در منزل ، کارشناسان ادیولوژیست مرکز نوین سمعک، سمعک را در گوش بیمار قرار داده و تنظیمات اولیه را تا جاییکه بیمار از صدای سمعک رضایت داشته باشد، انجام می دهند.

 

بعد از تنظیم اولیه، کارشناس مرکز سمعک راهنمای استفاده از سمعک، روشن و خاموش کردن سمعک، نحوه ی تغییر ولوم صدا و برنامه های سمعک و تعویض باتری را آموزش می دهد.

 

بعد از فیتینگ اولیه، کاربران سمعک باید به مدت چندین هفته از سمعک استفاده نمایند و در صورت پایین یا بالا بودن صدا و یا نیاز به تنظیمات دیگر و اضافه نمودن برنامه های دیگر، با مرکز نوین سمعک تماس گرفته و برای تنظیم مجدد سمعک با کارشناس مربوطه هماهنگی های لازم را انجام دهند.

 

عادت کردن به سمعک

 

با توجه به اینکه فرد کم شنوا مدت زمان زیادی صدا را نشنیده است، معمولا سه تا چهار هفته زمان می برد تا به سمعک و صدای در یافتی از آن عادت کند و طبیعی است که در هفته های اول رضایتش از سمعک پایین باشد و سمعک و صدا ها به نوعی برایش آزار دهنده باشند. به همین خاطر توصیه می شود در سه هفته ی اول، سمعک را فقط در خانه و به مدت محدود سه الی چهار ساعت در روز استفاده نمایید.

 

در هفته های بعدی و بعد از عادت کردن به سمعک، سمعک را در محیط های شلوغ و خارج ار خانه استفاده کنید تا نحوه ی عملکرد آن در محیط های مختلف مشخص شود و در صورت نیاز به تنظیم مجدد و رفع ایرادات لازمه، ادیولوژیست کارهای لازم برای بهبود عملکرد سمعک را انجام دهد.

 

تنظیم مجدد سمعک در منزل

 

در جلسه اول تنظیم سمعک با توجه به اینکه فرد کم شنوا، برای مدت زمانی صدا ها را نشنیده است و ممکن است با سمعک صدا برایش آزار دهنده باشد. به این علت کارشناسان ادیولوژیست، تقویت کمتری برای سمعک در جلسه اول در نظر می گیرند تا بیمار به صدا عادت کند. پس از 2 الی 3 هفته که بیمار به سمعک و صدای آن عادت می کند، با توجه به اینکه در جلسه اول تقویت کافی اعمال نشده است، ممکن است از صدای کم سمعک شاکی باشد. بدین منظور جلسه دوم تنظیم سمعک در منزل برای رفع مشکلات و تنظیمات لازمه در نظر گرفته شده است.

[تعداد: 98   میانگین: 4.9/5]
Call Now Button