021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

تاثیر کم شنوایی بر مغز

تاثیر کم شنوایی بر مغز

تاثیر کم شنوایی بر مغز

در اغلب موارد افراد به دلیل تدریجی و اهسته بودن روند کم شنوایی، متوجه مشکل شنوایی خود نمی شوند. علایم ممکن است خفیف باشد برای مثال ممکن است صدای تلویزیون را مقداری بلند تر از حد نرمال کنید، یا ممکن است در شنیدن صدای اطرافیان تقلا کنید. حتی بعد از تشخیص کم شنوایی، افراد به طور میانگین حدود 10 سال در برابر پذیرش کم شنوایی مقاومت می کنند و سپس به دنبال درمان و استفاده از سمعک می روند.

 

این حرکت کار اشتباهی است و باید از آن اجتناب کرد و دلیل آن این است که تعویق در درمان کم شنوایی منجر به ایجاد محرومیت شنوایی می شود و در گذر زمان بخش های پاسخگوی مغز به محرکات شنوایی به سمت تحلیل و آتروفی به دلیل عدم استفاده از آنها می روند. در ادامه با موضوع تاثیر کم شنوایی بر مغز با ما همراه باشید.

 

مفهوم محرومیت شنوایی و تاثیر کم شنوایی بر مغز

 

محرومیت شنوایی چیست؟

 

محرومیت شنوایی زمانی اتفاق می افتد که مغز شما از دریافت محرکات صوتی در اثر کم شنوایی درمان نشده محروم باشد. با گذشت زمان ، مغز توانایی پردازش صدا را از دست می دهد. در صورت عدم درمان ، قسمتهایی از مغز که به طور معمول مسئول شنوایی هستند ، به سایر وظایف “تغییر می یابند”. این قسمت ها همچنین تمایل به کوچک شدن یا آتروفی دارند. این مشکل می تواند در همه افراد با مشکلات شنوایی رخ دهد و ارتباطی با شدت کم شنوایی ندارد.

 

طبق گفته شنوایی شناس جنیلی پی. پولیدو ، AuD ، از مرکز شنوایی شناسی HearCare در ساراسوتا ، فلوریدا: محرومیت شنوایی هنگامی است که مغز به دلیل عدم تحریک، در درک و پردازش اطلاعات مشکل داشته باشد.

 

آتروفی مغز در اثر کاهش شنوایی درمان نشده

 

بخاطر بسپارید: شنیدن یک فعالیت مغزی است (که بعضاً به آن “شنوایی مغزی” گفته می شود). گوش های شما صدا را به عنوان تکانه های الکتریکی از طریق عصب شنوایی منتقل می کنند ، اما در مغز شما است که این تکانه های الکتریکی به آنچه ما صدا می شناسیم ترجمه می شود.

 

وقتی صدای کمتری به مغز راه پیدا می کند ، مغز با تغییر نحوه عملکرد خود واکنش نشان می دهد. براساس یک مطالعه در سال 2014 حتی با کم شنوایی خفیف، قسمتهایی از مغز شما که پردازش شنوایی را کنترل می کنند می توانند به نقش پردازش بصری تغییر پیدا کنند.  سایر تغییرات منفی در مغز شما نیز ممکن است اتفاق بیفتد ، و در نتیجه ، حتی پس از دریافت سمعک ، پردازش صدا ممکن است چالش برانگیز باشد.

 

اگر اجازه دهید کم شنوایی برای مدت طولانی درمان نشود ، ممکن است قسمتهای شنوایی مغز شما به سایر عملکردهای مغزی اختصاص داده شوند. این می تواند درمان کم شنوایی را با درمان های استاندارد مانند سمعک دشوار کند. شنوایی شناسان این پدیده را “استفاده یا از دست بده” می نامند.

 

کم شنوایی و عملکرد مغز

 

پولیدو ، یکی از اعضای آکادمی شنوایی شناسی آمریکا ، می گوید: “هرچه بیشتر منتظر معالجه باشید ، مغز در درک و پردازش اطلاعات بیشتر دچار مشکل می شود. یعنی ممکن است شما صدای صحبت کسی را “بشنوید” اما مغز شما برای درک کلمات واقعی مورد استفاده تلاش خواهد کرد. بعضی از افراد ممکن است احساس کنند که دچار افت شناختی هستند ، در حالی که این فقط کاهش شنوایی است.

 

آیا محرومیت شنوایی دائمی است؟

 

مشخص نیست که آیا آتروفی مغزی دائمی است یا خیر ، و احتمالاً در افراد مختلف متفاوت است.

 

پولیدو می گوید ، به طور کلی ، “مغز بسیار [انعطاف پذیر] است و می تواند تغییرات زیادی ایجاد کند – به محض تحریک ، اتصالات جدیدی ایجاد می شود تا بتواند اطلاعات بیشتری را درک کند. یک مطالعه کوچک نشان داد که استفاده از سمعک “ممکن است تغییرات جبرانی در تخصیص منابع قشر مغز را معکوس کند” – به عبارت دیگر ، تغییرات منفی در مغز شما ممکن است با استفاده مداوم از سمعک بهبود یابد. به تحلیل رفتن مغز ممکن است کند متوقف شود و مغز شما شروع به گرفتن سیگنال های صوتی دیگر کند.

 

علل محرومیت شنوایی

 

یکی ازدلایل رایج محرومیت شنوایی افراد اجتناب از درمان کاهش شنوایی است. به عنوان مثال ، اگر سمعک مورد استفاده قرار نگیرد، در این صورت محرومیت شنوایی می تواند ایجاد شود.

 

پ ولیدو می گوید: “این بیشتر زمانی اتفاق می افتد که کسی دچار کم شنوایی تشخیص داده شده باشد و این کم شنوایی را درمان نکند.” “با گذشت زمان از عدم تحریک شنوایی ، اتصال بین گوش و مغز ضعیف می شود.” او می گوید: عصب شنوایی شروع به تحلیل و ضعف می کند. وی اضافه کرد ، دلیل دیگری که ممکن است رخ دهد این است که افراد در هر دو گوش دچار کم شنوایی می شوند ، اما فقط از یک گوش سمعک استفاده می کنند.

 

چرا استفاده از دو سمعک مهم می باشد

 

مردم ممکن است یک سمعک را انتخاب کنند زیرا فکر می کنند کمتر مورد توجه است یا راحت تر آن را پیدا می کنند. پولیدو می گوید ، اما اغلب به دلیل قیمت سمعک است. صرف نظر از دلیل ، استفاده از یک سمعک – هنگامی که هر دو گوش دچار کم شنوایی هستند – تأثیر منفی خواهد داشت.

 

پولیدو می گوید: “سمتی که از دستگاه شنوایی استفاده می کند خوب و مستحکم خواهد ماند ، اما طرف دیگر که با دستگاه شنوایی درمان نشود ، می تواند ضعیف شود و بیش از طرف دیگری که کمک می گیرد شروع به آتروفی کند.”

 

محرومیت شنوایی همچنین می تواند به دلیل سمعک هایی باشد که مناسب نیستند یا به درستی برنامه ریزی نشده اند، ایجاد شود – این یکی از دلایل مهم این است که در صورت ناراضی بودن از سمعک های خود ، با شنوایی شناس یا متخصص سمعک پیگیری کنید.

 

بخاطر داشته باشید که سمعک ها متناسب با کم شنوایی منحصر به فرد شما ساخته می شوند و بسیار پیچیده تر از عینک هستند. برای درک نحوه استفاده صحیح از آنها ممکن است به بیش از یک بار مراجعه به کلینیک شنوایی سنجی نیاز داشته باشید. همچنین ، به مرور زمان شنوایی شما تغییر خواهد کرد ، بنابراین حتماً با قرارها مراقبت شنوایی خود همراه باشید.

 

تنظیم سمعک ممکن است مدتی طول بکشد

 

مقداری صبر و حوصله با سمعک لازم است. پولیدو می گوید ، برخلاف عینک ها ، جایی که شما می توانید از نزدیک به لحظه لغزش روی آنها بروید ، عادت به بازیابی صدا می تواند یک روند تدریجی باشد. همچنین برای همه متفاوت است – بعضی از افراد در روزها یا هفته ها به سمعک عادت می کنند ، در حالی که دیگران بیشتر طول می کشد.

 

پولیدو اشاره می کند: “رایج ترین نوع کاهش شنوایی آهسته و تدریجی است – بنابراین شما به آن عادت می کنید و فکر می کنید شنیدن چنین چیزی طبیعی است.” مغز شما نیز به آن عادت می کند. پولیدو می گوید ، با روشن بودن سمعک ها ، صداهای موجود در محیط شما (مانند صدای بلند بودن ماشین ظرفشویی یا یخچال) به نظر می رسد بلند ، و همچنین صدای خودتان نیز بلند است.

 

خبر خوب این است: با گذشت زمان ، شما با سمعک و صدای آن سازگار خواهید شد.

 

پولیدو می گوید: “با گذشت زمان ، اگر سمعک ها را مدام استفاده کنید ، مغز به صدا عادت می کند و سازگار می شود.”

پس از تنظیم، تمام روز از سمعک استفاده کنید ، حتی اگر تنها در خانه باشید. این باعث می شود که شنوایی – و مغز شما – فعال باشند.

 

قبل از شروع از محرومیت شنوایی جلوگیری کنید

 

مطمئناً ، بهترین راه برای جلوگیری از محرومیت شنوایی این است که وقتی صحبت از شنوایی شما می شود ، پیش قدم باشید.

 

انجمن گفتار و شنوایی آمریکایی (ASHA) به بزرگسالان توصیه می کند هر 10 سال یکبار تا سن 50 سالگی و بعد از آن هر سه سال یک بار غربالگری شنوایی انجام دهند.

 

پولیدو می گوید: “ما به همه افراد بالای 50 سال توصیه می کنیم غربالگری شنوایی یا ارزیابی تشخیصی را انجام دهند ، خواه مشکلات شنوایی داشته باشند یا نه.”

 

Pulido خاطرنشان می کند که حتی کاهش شنوایی خفیف نیز بر درک و پردازش تأثیر می گذارد و با کاهش شناخت ارتباط دارد. کاهش شنوایی متوسط تا شدید با زوال عقل ارتباط دارد.

 

 او می گوید: “بهتر است تست شنوایی زود به زود انجام پذیرد.”

 

امیدوارام با این مطلب در مورد تاثیر کم شنوایی بر مغز اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

 

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button