021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

سمعک های داخل مجرای گوش (ITC)

سمعک دارای 4 نوع اصلی است : سمعک های پشت گوشی، داخل گوشی ، داخل مجرای گوش و سمعک نامریی. هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. اگر قصد خرید سمعک را دارید بهتر است قبل از خرید سمعک، بررسی کنید چه نوع سمعکی برایتان مناسب می باشد. ایده آل ترین حالت این است که به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید تا ادیولوژیست ارزیابی های شنوایی را انجم داده و بر اساس نوع مشکل شنواییتان و نیازهای فردی شما بهترین و مناسب ترین سمعک را برای شما پیشنهاد دهد. در ادامه مطلب توضیحات بیشتری در مورد سمعک های داخل مجرای گوش ITC فراهم کرده ایم.

 

سمعک های داخل مجرای گوش (ITC)

 

مدل های سمعک های داخل مجرا کوچکتر از سمعک های داخل گوش هستند اما اندازه آنها بزرگتر از سمعک های نامریی هست. این سمعک ها تقریبا نیمی از فضای گوش را اشغال می کنند در حالیکه سمعک های داخل گوش تقریبا همه ی فضای گوش را اشغال می کنند. سمعک های داخل مجرا توسط اطرافیان قابل مشاهده است اما از انجاییکه که رنگ پوسته سمعک، همرنگ پوست است، تشخیص آن را برای اطرافیان در حالت عادی را مشکل ساخته است.

 

 

سمعک های داخل مجرای گوش (ITC)

 

طراحی و ساخت این سمعک ها به نوعی است که حدودا یک سوم خارجی مجرا و کونکای گوش خارجی را در بر میگیرد و برای راحتی در درون گوش قرار دادن و بیرون آوردن آن، شاخک کوچکی نیز به آن وصل می کنند. باتری مورد استفاده در سمعک های داخل کانال گوش، معمولا از نوع باتری شماره 10 (رنگ زرد) و 312 (رنگ قهوه ای) می باشد.

 

آیا سمعک های داخل مجرا (ITC) برای همه افراد مناسب است؟

 

سنعک های داخل مجرا، نسبت به اندازه شان از قدرت بالایی برخوردار هستند و برای افت های شنوایی ملایم تا شدید مناسب می باشند. اما در افراد با افت شنوایی عمیق و همچنین افراد با ترشحات گوش مزمن و مشکلات پوستی گوش گزینه مناسبی برای افراد کم شنوا نمی باشد. سمعک های داخل مجرای گوش برای کودکان و افراد مسن مناسب نمی باشد. در کودکان به دلیل بروز متعدد و مزمن عفونت گوش و همچنین تغییرات اندازه مجرا در اثر رشد کودک و نیاز به پوسته جدید سمعک، مناسب نمی باشد. در افراد مسن برای راحتی بیشتر و گذاشتن و برداشتن راحت سمعک و دستکاری سمعک، خرید و استفاده از سمعک های پشت گوشی توصیه می شود.

 

مزایای سمعک های داخل مجرای گوش

 

سنعک های داخل مجرا برای افراد با افت شتوایی ملایم تا شدید گزینه مناسبی است. برای افراد با مشکلات بینایی و مهارت های دستی ضعیف، سمعک های داخل مجرا انتخاب ایده الی است. در سمعک های داخل مجرا می توان از دو میکروفون استفاده کرد و در نتیجه کیفیت دریافت گفتار حتی در محیط های نویزی نیز خوب و با کیفیت باقی می ماند. این سمعک ها دارای قابلیت های تکنولوژی وایرلس و تله کویل نیز می باشند و بنابراین به هنگام مکالمه با تلفن و یا اتصال به سایر لوازم الکترونیکی از طریق وایرلس کیفیت صدای فوق العاده ای را فراهم می کنند.

 

بالا بودن سطح وسعت سمعک های داخل مجرا مزایای زیر را به همراه می آورد :

 

کاهش وقوع فیدبک (سوت سمعک) در اثر نشت صدا

 

عدم بروز مشکل به هنگام صحبت کردن یا جویدن غذا، به ویژه اگر شکل و مدل کانال گوش شما صاف و مسطح باشد.

 

محدودیت های سمعک های داخل مجرای گوش

 

از دست دادن برخی صداهای محیطی که توسط لاله ی گوش فراهم می شود و در امر مکان یابی صدا (جهت صدا از کدام سمت می باشد جلو یا عقب) مهم می باشد .

 

گیرنده تلفن باید در موقعیت غیرمعمول کمی بالاتر و در جلوی میکروفن گرفته شود.

 

همانند همه ی سمعک های سفارشی ساخته شده از قالب اولیه ی گوش، سمعک های داخل مجرای گوش به دلیل تغییر شکل و اندازه بخش غضروفی مجرا در طول زمان، نیاز است پوسته ی سمعک بعد از مدت زمانی تعویض شود. و این بخش از خدمات شامل گارانتی نمی باشد و افراد برای ساخت مجدد پوسته سمعک نیاز به قالب گیری مجدد و پرداخت هزینه پوسته سمعک دارند.

 

به دلیل اینکه سمعک داخل گوش قرار داده می شود، بنابراین میکروفون و رسیور سمعک در معرض رطوبت و جرم گوش قرار دارد و احتمال آسیب دیدگی و خراب شدن سمعک در سمعک های داخل مجرا بیشتر از سمعک های پشت گوشی می باشد.

 

قیمت سمعک های داخل مجرا چقدر است؟

 

به طور کلی، سمعک های داخل مجرا با نوع دیگری از سمعک ها اما با سطح تکنولوژی یکسان تفاوت چندانی از نظر قیمت ندارند.و مورد اصلی در تعیین قیمت سمعک، نوع تکنولوژی و ویژگی های به کار رفته در سمعک می باشد. به عبارت دیگر شما هزینه اضافی برای سمعک داخل مجرا نمی پردازید.و اگر تفاوت قیمتی هم با سایر سمعک ها اما با تکنولوژی یکسان باشد، به علت جنس پوسته به کار گرفته شده در پوسته ی سمعک های داخل مجرا می باشد.

 

سمعک های داخل مجرا برای چه نوع از افت شنوایی مناسب هستند؟

 

به طور کلی سمعک های داخل مجرا برای افت های شنوایی ملایم تا شدید مناسب تر هستند و افراد با چنین افت هایی بهترین بازخورد را از سمعک می گیرند. اما امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی سمعک، سمعک های داخل مجرا توانایی پوشش برای افت های عمیق را نیز دارا می باشند و نتایج خوبی در این نوع از افت های شنوایی بر جا می گذارند.

 

ایا سمعک های داخل مجرا برای افت شنوایی فرکانس بالا مناسبند؟

 

عموما سمعک های داخل مجرا برای افراد با افت شنوایی فرکانس بالا مناسب نیستند. به این علت که افراد با کم شنوایی فرکانس بالا، در فرکنس های پایین شنوایی نرمالی دارد بنابراین قرار دادن سمعک داخل مجرا باعث انسداد مجرا و باز گشت صدا و اثر انسداد می شود. به طور کلی سمعک های داخل مجرا برای افراد با افت شنوایی فرکانس بالا توصیه نمی شود.

 

مشکل جرم گوش

 

همانطور که در بالا نیز ذکر شد، یکی از مشکلات برای کاربران سمعک داخل مجرا، نفوذ جرم گوش به داخل سمعک ومتعاقبا باعث خراب شدن سمعک می شود. جرم گوش باعث آسیب به رسیور و میکروفون سمعک می شود. از علل خرابی سمعک های داخل مجرا، ورود جرم گوش به داخل میکروفون یا رسیور است. بنابراین نحوه نگه داری و مراقبت از سمعک های داخل مجرای گوش بسیار مهم و ضرورری است. در داخل جعبه سمعک های داخل مجرا، ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن سمعک توسط ادیولوژیست به شما داده می شود.

 

 

 

[تعداد: 10   میانگین: 4.7/5]
Call Now Button