021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

غربالگری شنوایی مدارس

 غربالگری های سلامت در مدارس به منظور شناسایی عوارضی که مانع از کسب بهینه مهارت های جسمی و ذهنی می شود، انجام می پذیرد. شنوایی خوب برای کسب زبان و پیرو آن برای یادگیری کودک ضروری می باشد. تشخیص زودهنگام مشکلات شنوایی، چشم انداز مطلوب تر برای درمان، امکانات آموزشی و بهبود سلامت کلی کودک را فراهم می کند.

 

کم شنوایی یکی از مشکلاتی است که با توجه به شرایط خاص کودکان و عدم غربالگری شنوایی تا قبل از سنین مدرسه که امکان تشخیص به موقع را به تاخیر می اندازد، معمولا نادیده گرفته می شود. عدم تشخیص به موقع کم شنوایی می تواند منجر به عدم تکامل سیستم های حسی کودک شده و مشکلاتی در سیر تکاملی وی به همراه داشته باشد. یادگیری کودک و گفتار و زبان از جمله مواردی هستند که در صورت عدم درمان به موقع کم شنوایی دچار مشکل می شوند. علاوه بر این کودکان کم شنوا دچار مشکلات روانی و افسردگی نیز می شوند و خانواده را نیز با مشکلات عدیده ای رویرو می کنند. این در حالی است که بسیاری از علل کم شنوایی به راحتی قابل درمان هستند، به این خاطر شناسایی به موقع کم شنوایی اهمیت بالایی دارد تا بتوان با اتخاذ تدابیر مناسب از عوارض کم شنوایی کاست.

 

غربالگری شنوایی مدارس

 

با توجه به مطالب بالا، استفاده از آزمون های غربالگری در کودکان می تواند اهمیت ویژه ای داشته باشد و هر چه این غربالگری در سنین پایین تری انجام شود، نتایج بهتری هم خواهد داشت.  هدف از برنامه های غربالگری شنوایی مدارس، شناسایی به موقع کودکان با مشکلات بالقوه ی شنوایی و ارجاع آنها به متخصصین مورد نظر به منظور درمان و توانبخشی در صورت نیاز می باشد.

 

اهمیت غربالگری شنوایی

 

طبق آمار مراکز بهداشتی آمریکا، تعداد افراد مبتلا به کم شنوایی در 30 سال اخیر دو برابر شده است و 738 هزار نفر در آمریکا دارای کم شنوایی شدید تا عمیق هستند که از میان این جمعیت، 8 درصد آن زیر 18 سال هستند. تخمین زده شده است که 14.9 درصد کودکان در یک یا هر دو گوششان کم شنوایی دارند. کم شنوایی شایع ترین اختلال رشدی است که می توان آن را بدو تولد تشخیص داد و پیشگیری کرد. شیوع کم شنوایی در دوران کودکی به دلیل وقوع بیماری های بعدی، عدم شناسایی و افت شنوایی اکتسابی افزایش می یابد.

 

كودكانی كه دچار مشكل شنوایی هستند، در یادگیری واژگان، دستور زبان، ترتیب كلمات، عبارات اصطلاحی و دیگر جنبه های ارتباطات كلامی دچار مشکل می شوند. علاوه بر این، کاهش شنوایی مادرزادی یا اکتسابی در نوزادان و کودکان با عملکرد ضعیف تحصیلی، ناهنجاری های فردی-اجتماعی و مشکلات عاطفی مرتبط است. حتی کم شنوایی جزیی نیز می تواند بر عملکرد اجتماعی و تحصیلی کودک تاثیر بگذارد.

 

کلاس درس عادی محیطی است که انتقال دقیق و دریافت گفتار برای یادگیری ضروری می باشد. کم شنوایی مانع از دریافت دقیق گفتار به ویژه در کلاس هایی با نویز و سر و صدای زیاد می شود. تاثیرات رفتاری کم شنوایی ظریف بوده و اغلب با سایر اختلالات مثل اختلالات نقص توجهی، ناتوانی های یادگیری، مشکلات پردازش زبانی و تاخیرات شناختی اشتباه گرفته می شود.

 

تشخیص زود هنگام کم شنوایی و مداخلات درمانی مناسب در طی شش ماه اول زندگی، از عواقب ناگوار کم شنوایی جلوگیری کرده و یادگیری زبان را تسهیل می کند. با توجه به شيوع کم شنوايي ناشي از عفونت گوش و علل ديگر کم شنوايي اکتسابی در دوران کودکی، غربالگري شنوایی دانش آموزان قبل از ورود به مدرسه امری ضروری می باشد.

 

اهداف غربالگری شنوایی مدارس

 

هدف از غربالگری شنوایی مدراس شناسایی و ارجاع دانش آموزانی است که دارای اختلالات شنوایی هستند به طوری که این اختلال می تواند به طور بالقوه بر عملکرد تحصیلی آنها تأثیر بگذارد.

 

اهداف :

 

ارتقاء سطح مطلوب شنوایی برای همه دانش آموزان

پیشگیری از مشکلات شنوایی که بر سلامت و توانایی های یادگیری دانش آموزان تاثیر منفی می گذارد.

شناسایی دانش آموزان با مشکلات بالقوه شنوایی

آگاه کردن والدین از مشکلات شنوایی فرزندانشان و پیگیری وضعیت کودک با ارجاع به ادیولوژیست یا متخصصین شنوایی

اطلاع رسانی معلمان از دانش آموزان با مشکلات شنوایی و ارائه توصیه هایی در مورد محیط کلاس ها و امکانات آموزشی مناسب برای دانش آموزان کم شنوا توسط متخصصین شنوایی.

 

چه زمانی غربالگری شنوایی باید انجام شود؟

 

توصیه می شود غربالگری شنوایی بعد از غربالگری بدو تولد، در سنین 3، 7، 9، 11 و تا 21 سال ادامه داده شود و در صورت وجود مشکل شنوایی به صورت فعال و اکتیو پیگیری شده و مداخلات درمانی اعمال شود. ریسک های کم شنوایی شامل سابقه ی خانوادگی کم شنوایی، بیماری های عفونی خاص، ختلالات نوروژنراتیو، ضربه به سر و … می باشد.

 

تست ها، تجهیزات و پروتکل های غربالگری شنوایی

 

تست شنوایی ادیومتری تون خالص به عنوان استاندارد طلایی غربالگری شنوایی می باشد. در این تست شنوایی، سیگنال های صوتی در فرکانس های مختلف ارایه می شود و بسته به سن . میزان همکاری کودک روش های متفاوتی به کار گرفته می شود. انجام غربالگری در شدت 20-25 دسی بل در فرکانس های 500، 1000، 2000 و 4000 هرتز در هر گوش انجام می پذیرد.

 

چه زمانی دانش آموزان به متخصصین شنوایی و یا ادیولوژیست ها ارجاع می شوند؟

 

غربالگری به طور کامل کم شنوایی را تشخیص نمی دهد بلکه کودکان با خطر ابتلا به کم شنوایی را تشخیص و برای انجام تست های دقیق تر ارجاع داده می شوند. به منظور تشخیص دقیق کم شنوایی، نیازمند انجام آزمون های جامع شنوایی که در کلینیک های شنوایی سنجی انجام می شود، می باشد. در صورتیکه که کودک در آزمون غربالگری رد شود در همان روز تست شنوایی مجددا گرفته می شود و اگر دوباره کودک رد شود برای انجام تست جامع شنوایی باید به کلینیک های شنوایی سنجی ارجاع داده شود. همچنین اگر کودک قادر به انجام و پاسخدهی نباشد باید به کلینیک های شنوایی سنجی برای کسب پاسخ با روش های دیگر ارجاع داده شود.

 

چه کسی غربالگری شنوایی مدارس را انجام می دهد؟

 

غربالگری کودکان برای اختلالات شنوایی و نقص شنوایی نیاز به تخصص تکنیکی و حرفه ای در زمینه ی شنوایی دارد. ASHA توصیه می کند برنامه غربالگری شنوایی مدرسه باید توسط ادیولوژیست باتجربه طراحی، پیاده سازی و نظارت شود.

 

سابقه فعالیت کلینیک شنوایی نوین سمعک در غربالگری شنوایی مدارس

 

کلینیک شنوایی سنجی و تجویز سمعک نوین سمعک به مدت 10 سال در بسیاری از مدارس مناطق 3 و 5 و 1 تهران با کارشناسان ادیولوژیست خود در طی این مدت قریب به 76 هزار کودک در مقاطع تحصیلی مختلف مورد ازمایش شنوایی سنجی قرار داده است و خوشبختانه با مداخلات زود هنگام با ارزیابی شنوایی دقیق توانسه است کمک شایانی به کودکان دارای افت شنوایی هستند ارایه کند.

 

پیشگیری ارزبابی و درمان کم شنوایی بسیار باید مورد اهمیت قرار بگیرد زیرا افت شنوایی باعث مشکلات بسیار زیادی در کودکان می شود که در بالا به آن ها ذکر شده است.

 

 

 

 

[تعداد: 2   میانگین: 5/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button