021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

وزوز گوش

وزوز گوش نشانه چیست

 

وزوز اصطلاحی پزشکی است که به وجود صدای سوت یا خش خش در گوش یا سر اطلاق می گردد که در ادامه به بررسی علل وزوز گوش و درمان آن خواهیم پرداخت.

بسیاری از افراد عادی به جای اصطلاح وزوز، می گویند گوشم سوت می کشد. اما وزوز فقط شامل شنیدن صدایی مثل صدای سوت نیست و صداهای زیر را نیز شامل می شود :

 

صدای شبیه صدای غرش

 

صدای وزوز مشابه صدای حشرات

 

صدای سوت

 

صدای هیس

 

افراد وزوزی در نبود صدا با منشا خارجی، در گوش هایشان صداهایی می شنوند به همین علت به صدای وزوز، صوت توهمی یا فانتوم نیز می گویند. گاهی اوقات، صدای وزوز شما می تواند باعث تداخل با صداهای واقعی در محیط اطراف شده و مانع شنوایی عادی شود. وزوز با افسردگی، اضطراب و استرس می تواند رخ دهد.

 

 

وزوز گوش

 

 

انواع وزوز گوش

 

وزوز می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد و با افزایش سن میزان شیوع آن بیشتر می شود و در بزرگسالان بیشتر مشاهده می شود. وزوز می تواند آبجکتیو یا سابجکتیو باشد. وزوز آبجکتیو، وزوزی است که علاوه بر شما افراد نزدیک به شما نیز می توانند صدای وزوزتان را بشنوند و اغلب در اثر اختلالات عروق خونی اطراف گوش رخ می دهد. شیوع وزوز آبجکتیو بسیار نادر است. وزوز سابجکتیو شیوع بیشتری دارد و نوعی از وزوز است که فقط توسط خود فرد شنیده می شود.

 

علل وزوز گوش

 

آسیب گوش میانی و گوش داخلی از اصلی ترین علل وزوز گوش می باشد. گوش میانی امواج صوتی را جمع آوری کرده و به گوش داخلی می فرستد، گوش داخلی نیز این امواج را به امواج الکتریکی تبدیل کرده و به مغز ارسال می کند. و پس از پردازش صدا توسط مغز، شما صدا را می شنوید. گاهی اوقات آسیب گوش داخلی منجر به عدم پردازش عادی صدا توسط مغز می شود.

 

اسیب به پرده گوش و استخوانچه های گوش میانی، موجب اختلال در انتقال مناسب صدا می شوند. تومور های گوش یا عصب شنوایی نیز باعث وزوز می شوند.

 

قرار گیری در معرض صداهای خیلی بلند نیز از علل دیگر وزوز می باشد. کسانیکه از ابزار های پر سر و صدا مانند اره برقی یا سایر تجهیزات سنگین استفاده می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به وزوز هستند.

 

مصرف بعضی از داروها نیز منجر به آسیب گوش و وزوز می شوند و به آنها داروهای اتوتوکسیک می گویند. برخی از داروهایی که باعث وزوز می شوند، در زیر آورده شده است :

 

مصرف آسپیرین با دوز بالا برای مدت طولانی

 

داروهای دیورتیک حلقوی مانند بومتانید

 

داروهای ضد مالاریا مثل کلروکویین

 

مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها مثل اریترومایسین و جنتامایسین

 

داروهای ضد سرطان مثل وین کریستین

 

سایر عارضه های پزشکی که می تواند باعث وزوز شود شامل موارد زیر می باشد :

 

پیرگوشی

اسپاسم عضلانی در گوش میانی

بیماری منییر

فشار خون بالا

کلسترول بالای خون

آسیب های سر و گردن

اختلالات مفصل تمپورومندیبولار، که باعث احساس درد فک و سر می شود.

تجمع بیش از حد جرم گوش و انسداد مجرای گوش

 

تشخیص وزوز گوش

 

تشخیص وزوز گوش با انجام تاریخچه گیری پزشکی، معاینات بالینی گوش، انجام تست های شنوایی و آزمون های ارزیابی وزوز انجام می شود.گوش

آزمون های ارزیابی وزوز، اطلاعات سودمندی در مورد نوع صدای وزوز، فرکانس ، بلندی وزوز و روش درمان آن برای شنوایی شناسان فراهم می کند. گاهی مواقع برای اطمینان از نبود بدشکلی یا آسیب در گوش داخلی، تومور، اختلالات عروق خونی و ناهنجاری های دیگر، MRI و سی تی اسکن نیز از بیماران گرفته می شود.

 

درمان وزوز گوش

 

درمان وزوز نیاز به تشخیص علل وزوز گوش دارد. بعد از تشخیص علت وزوز، درمان آن بر اساس روش های مختلف و مناسب ترین روش شروع می شود.ت

 

دارودرمانی وزوز گوش

 

دارودرمانی می تواند باعث کاهش احساس وزوز در گوش شود. داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب شامل زاناکس، آمیتریپیتیلین و نورتریپتلین در برخی بیماران صدای وزوز را کاهش می دهند. اما برای همه ی بیماران این داروها موجب کاهش وزوز نمی شوند و عوارض آن نیز گاها طاقت فرسا می باشد.

 

عوارض این داروها شامل موارد زیر می باشد :

تهوع

خستگی و ضعف

بینایی تار

یبوست

تغییر سبک زندگی

شما می توانید با کنترل استرستان وزوز را کنترل کنید. استرس باعث وزوز نمی شود اما در صورت وجود وزوز، آن را بدتر می کند. همچنین باید از حضور در محیط های پر سر و صدا اجتناب کنید.

 

سمعک برای وزوز گوش

 

بیشتر افراد همراه با کم شنوایی، وزوز نیز دارند. استفاده از سمعک علاوه بر جبران کم شنوایی و بهبود آن، باعث حذف و یا گاهش شدت وزوز می شود. سمعک با تقویت صدای اطراف باعث پوشش و عدم شنود صدای وزوز توسط کاربر سمعک می شود. علاوه بر این سمعک باعث ایجاد تغییرات نوروپلاستیک در مغز شده و به نوبه ی آن باعث کاهش یا حذف درک وزوز در مغز می شود. بر طبق مطالعه ای در سال 2007، حدود 60 درصد افراد وزوزی، وزوزشان بعد از استفاده از سمعک، کاهش یافته یا کلا حذف شده بود. در 22 درصد این افراد وزوز، دیگر کلا شنیده نمی شد.

 

وسایل پوشاننده صدا

 

وسایل پوشاننده وزوز، صداهای ملایم و خوشایندی را تولید می کنند که باعث پوشش صدای وزوز و پرت شدن حواس فرد به صدای وزوز می شود. ظاهر این وسایل شبیه سمعک می باشد و درون گوش قرار داده می شود. این دستگاه ها می توانند صداهای مختلفی تولید کنند.

 

رفتار درمانی وزوز گوش

 

وزوز با سطح بالایی از استرس عاطفی مرتبط است.

افسردگی، اضطراب و بیخوابی در افراد مبتلا به وزوز گوش شایع است.

درمان شناختی رفتاری (CBT) یک نوع درمان کلامی و روانشناسانه است که به افراد مبتلا به وزوز گوش کمک می کند تا خود را به شرایط زندگی وفق دهند.

به جای کاهش صدای وزوز، CBT به شما می آموزد که چگونه وزوز را به عنوان بخشی از زندگیتان بپذیرید.

هدف این است که کیفیت زندگیتان را بهبود ببخشید و مانع از بهم خوردن زندگیتان توسط وزوز شوید.

 

CBT شامل کار با یک متخصص یا مشاور، معمولا یک جلسه در طول هفته، برای شناسایی و تغییر الگوهای تفکر منفی شما است.

CBT در ابتدا به عنوان درمان برای افسردگی و سایر مشکلات روان شناختی ارایه گردید، اما به نظر می رسد که در افراد مبتلا به وزوز نیز به خوبی عمل می کند.

مطالعات متعددی نشان داده اند که CBT به طوز قابل توجهی میزان اذیت و آزار دهنگی وزوز را در افراد وزوزی کاهش می دهد.

 

راه های پیشگیری از ابتلا به وزوز

 

پس از تشخیص وزوز گوش راه های پیشگیری وزوز باید انجام شود. گوش هایتان را از صدا های بلند محافظت کنید تا به وزوز مبتلا نشوید. صدای تلویزیون، رادیو و پلیر موزیکتان را بیش از حد بلند نکنید. در محیط های کاری که صداهای بلند زیاد است، از محافظ گوش یا هدفون استفاده نمایید.

 

حدالامکان از دارو هایی که باعث بروز وزوز می شوند اجتناب کنید و از پزشکتان درخواست کنید در صورت امکان داروی دیگری جایگزین داروی اولیه کند.

 

 

[تعداد: 86   میانگین: 4.8/5]
Call Now Button