021-22238983

09120177687

تبریز، پاستور جدید، مابین طالقانی، حاج جبار نائب

ساختمان پردیس، طبقه 4

تهران، شریعتی، ۳۰۰ متر بالاتر از مترو قیطریه

نبش کوچه نبوی،ساختمان پزشکان ۲۰۱۶، طبقه3واحد ۱۵

تست های سرگیجه

تست های سرگیجه

تست های سرگیجه

تست های سرگیجه و VNG غالبا توسط متخصصین شنوایی انجام می شود. تشخیص اختلال دهلیزی معمولا نیازمند انجام چندین نوع تست سرگیجه می باشد و با یک تست نمی توان نتیجه گیری منطقی و قطعی کرد و تشخیص دقیق نیازمند انجام مجموعه تست های تعادلی می باشد.

 

مروری بر تست های سرگیجه

 

 

تست VNG یا ENG :

 

در این تست ها، پارامترهای حرکات چشم اندازه گیری و ثبت می شود. برای داشتن تعادل بدن مناسب، سیستم بینایی شما باید عملکرد نرمالی داشته باشد. در طول این تست ها شما بر روی یک صندلی معمولا در یک اتاق نسبتا تاریک می نشینید. از شما خواسته می شود محرک نورانی و حرکات آن را با چشمانتان تعقیب کنید. از شما خواسته می شود همزمان با تعقیب محرک نوری، وضعیت سرتان را نیز تغییر دهید. در مرحله آخر که به آن تست کالریک گفته می شود به گوش های شما محرک هوای سرد و گرم ارائه می شود. این محرک ها معمولا منجر به حرکات چشمی در جهات چپ و راست و سرگیجه در افراد هنجار می شوند. در صورت عدم تحریک در یک گوش یا هر دو، تاییدی بر وجود افت عملکرد سیستم دهلیزی یا اعصاب آوران آن می باشد.

 

 

امروزه تست VNG به دلیل سهولت و دقت بالا در اکثر کلینیک های شنوایی سنجی مورد استفاده قرار می گیرد و جایگزین تست ENG می باشد. در واقع می توان تست ENG را تستی منسوخ در نظر گرفت.

 

 

صندلی چرخان:

 

 

این تست نیز حرکات چشمی را اندازه گیری می کند. در طول این تست، شما روی یک صندلی موتوری کنترل شده توسط کامپیوتر می نشینید. عینک مخصوصی بر روی چشم شما گذاشته می شود که حرکات چشم شما را در حین حرکت صندلی در زوایای مختلف به چپ و راست و همچنین حرکات دورانی ثبت می کند.

 

 

پوسچروگرافی یا CPD :

 

 

این تست توانایی شما برای حفظ تعادل در حالت ایستاده را اندازه گیری می کند. در طول این آزمون:

 

با کفش ایمنی بر روی سکویی با پای برهنه خواهید ایستاد.

 

یک صفحه منظره در اطراف شما وجود خواهد داشت.

 

سکو به اطراف حرکت می کند تا توانایی شما را برای ایستادن روی یک سطح متحرک ارزیابی کند.

 

 

آزمون VEMP :

 

 

این آزمایش نحوه واکنش برخی از عضلات در واکنش به صدا را اندازه گیری می کند و وجود نقص در گوش داخلی به ویژه ساکول و اتریکول را نشان می دهد. در طول این تست:

 

شما روی یک صندلی با زاویه خم شده می نشینید.

 

بر روی گوش شما هدفون قرار داده می شود.

 

پدهای حسگر به گردن ، پیشانی و زیر چشم شما متصل می شوند. این پدها حرکات عضلانی شما را ثبت می کنند.

 

از طریق هدفون محرک های کلیک و / یا تون برست با شدت صوتی بالا به گوش شما ارسال می شود.

 

در حالی که مجرک به گوش شما ارسال می شود ، از شما خواسته می شود که برای مدت کوتاهی سر یا چشم خود را بالا ببرید.

 

 

آزمون تکان سر ویدیویی یا vHIT :

 

 

این آزمایش نحوه واکنش چشم شما به حرکات ناگهانی را اندازه گیری می کند. در طول این آزمون:

 

در طول آزمون vHIT ، از عینک مخصوصی استفاده می شود که حرکات چشمی سرعت بالا را در حالیکه آزمون گر سر بیمار را در جهات مختلف برای ارزیابی عملکرد تمامی مجاری نیمدایره ای به صورت ناگهانی، غیر قابل پیش بینی و سرعت بالا حرکت می دهد، را ثبت می کند. این آزمون از تست های جدید تعادلی می باشد که قادر به ارزیابی تمامی مجاری نیمدایره ای آن هم به صورت می باشد. این آزمون مکمل آزمون کالریک می باشد و در صورت استفاده در کنار هم می توانند تشخیص دقیقی از محل ضایعه و میزان عملکرد سیستم دهلیزی ارائه دهند

 

.

همچنین ممکن است از بیمار یک یا چند تست شنوایی نیز گرفته شود، زیرا که بسیاری از اختلالات تعادلی معمولا همراه با مشکلات شنوایی نیز می باشند. مثلا در بیماری منییر هم کم شنوایی و وزوز در کنار سرگیجه مشاهده می شود.

 

 

آمادگی های قبل از آزمون های تعادلی:

 

 

باید لباس راحت و گشادی بپوشید. بسته به نوع آزمون ممکن است از شما خواسته شود رژیم غذاییتان را تغییر دهید و از مصرف برخی داروها چند روز قبل از آزمون خودداری کنید. متخصص شنوایی نکات لازم برای انجام تست را به طور کامل برای شما توضیح می دهد. برای تست VNG نباید اطراف چشمانتان آرایش داشته باشید و حدالامکان صورتتان بدون آرایش باشد.

 

 

خطرات تست های تعادلی

 

 

آزمون های خاصی ممکن است باعث سرگیجه یا حالت تهوع شود. اما این احساسات معمولاً طی چند دقیقه از بین می روند. داشتن همراه برای انجام تست توصیه می شود.

 

 

تفسیر نتایج تست تعادلی

 

 

اگر نتایج شما طبیعی نباسد ، ممکن است متخصص شنوایی شما آزمون های دیگری را نیز تجویز کند و یا شما را در یک برنامه درمانی قرار دهد. بسته به علت اختلال تعادلی ، درمان شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

تجویز دارو برای درمان عفونت.

 

تجویز دارو برای کمک به کنترل سرگیجه و حالت تهوع.

 

انجام مانورهای درمانی در صورت تشخیص BPPV. این روش همچنین به عنوان مانور Epley نیز شناخته می شود.

 

 

درمان بازیابی تعادلی که به عنوان توانبخشی دهلیزی نیز شناخته می شود. متخصص در توانبخشی تعادل ممکن است برنامه ای از تمرینات و مراحل دیگر را برای بهبود تعادل و جلوگیری از زمین خوردن و افتادن شما طراحی کند. این ممکن است شامل یادگیری استفاده از عصا یا واکر باشد.

 

 

رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی. اگر بیماری منییر یا سردردهای میگرنی تشخیص داده شده باشید ، برخی از تغییر در سبک زندگی ممکن است علائم شما را تسکین دهد. این موارد می تواند شامل افزایش فعالیت بدنی ، پرهیز از مصرف برخی غذاها و ترک سیگار باشد. از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود در مورد اینکه کدام تغییرات ممکن است برای شما بهتر باشد، سوال کنید.

 

 

عمل جراحی. اگر داروها یا سایر روش های درمانی موثر واقع نشوند، ممکن است برای درمان عارضه در گوش داخلی خود نیاز به جراحی داشته باشید. نوع جراحی به علت خاص اختلال تعادل شما بستگی دارد.

 

 

در صورت داشتن سوال، می توانید با متخصصان نوین سمعک از طریق تماس تلفنی و شبکه های اجتماعی در ارتباط باشید.

 

 

مطالب پیشنهادی:

 

درمان سرگیجه

قیمت سمعک

خرید سمعک

تجویز سمعک در منزل

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
مدیریت
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

Call Now Button